Zdravlje

Tokom 2024. godine Ministarstvu zdravlja podnijeto 105 žalbi na rad zdravstvenih ustanova

Pacijenti se najviše žalili na rad Doma zdravlja Glavnog grada i Kliničkog centra

U četiri slučaja Ministarstvo zdravlja je, na osnovu pritužbi građana, pokrenulo postupak vanredne eksterne kontrole kvaliteta stručnog rada, a u toku je formiranje još tri komisije za vanrednu eksternu kontrolu kvaliteta stručnog rada

Pacijenti se najviše žalili na rad Doma zdravlja Glavnog grada i Kliničkog centra Foto: KCCG
PobjedaIzvor

Tokom 2024. godine, zaštitinicima prava pacijenata i Ministarstvu zdravlja podnijeto je ukupno 105 prigovora, a najviše žalbi građani su imali na postupke zdravstvenih radnika ili saradnika, organizaciju rada zdravstvenih službi, dužinu čekanja na zdravstvene usluge i kvalitet zdravstvenih usluga. Najveći broj prigovora adresiran je na rad Doma zdravlja Glavnog grada i na Klinički centar Crne Gore, kazali su za Pobjedu iz resora ministra zdravlja Vojislava Šimuna.

- Navedene ustanove pružaju najveći broj usluga na godišnjem nivou i proporcionalno tome je i najveći broj prigovora. Ministarstvu zdravlja, kao što je navedeno, od 1. 1. 2024. godine do 1. 11. 2024. podnijeto je 105 prigovora na rad zdravstvenih ustanova: od čega 26 na organizaciju zdravstvene službe, 24 na kvalitet zdravstvene usluge, 22 na ostalo, 15 na postupak zdravstvenog radnika ili saradnika, 15 na vrijeme čekanja na zdravstvenu uslugu, a tri na način naplaćivanja zdravstvenih usluga - kazali su Pobjedi iz Ministarstva zdravlja.

Dodaju da na pritužbe i zahtjeve pacijenata Ministarstvo zdravlja odmah reaguje.

- Zdravstvene ustanove po zahtjevu Ministarstva zdravlja ili pacijenta nakon utvrđivanja svih okolnosti za pojedinačne slučajeve, pismeno informišu Ministarstvo zdravlja o ishodu i preduzetim radnjama. Nakon toga Ministarstvo zdravlja o tome obavještava pacijenta koji je podnio prigovor - pojasnili su proceduru nakon podnošenja prijave pacijenata iz ove institucije.

Prema njihovim riječima najveći broj pritužbi građani su iznosili putem telefona, a većina njih je pristigla u Ministarstvo zdravlja.

- Ti zahtjevi se rješavaju na dnevnoj osnovi. Samo u dva slučaja Ministarstvo zdravlja je uputilo urgenciju zdravstvenim ustanovama, jer u roku nijesu odgovorile na traženi zahtjev pacijenta, odnosno Ministarstva zdravlja. U četiri slučaja Ministarstvo zdravlja je, na osnovu pritužbi građana, pokrenulo postupak vanredne eksterne kontrole kvaliteta stručnog rada, a u toku je formiranje još tri komisije za vanrednu eksternu kontrolu kvaliteta stručnog rada - kazali su iz Ministarstva.

U prethodnoj godini, broj prigovora bio je nešto veći u odnosu na ovu godinu pa su podnijeta 143 prigovora na rad zdravstvenih ustanova, od čega 34 na kvalitet zdravstvene usluge, u kategoriju ostalo stiglo je 16 prigovora, na organizaciju zdravstvene službe 24, vrijeme čekanja na specijalistički pregled 15 i na ponašanje zdravstvenog radnika 32 prigovora.

- Podnošenje prigovora pokazuje da su pacijenti upoznati sa sopstvenim pravima kroz institut zaštitnika prava pacijenata -rekli su iz Ministarstva zdravlja

Oni su apelovali na pacijente da iznose svoje stavove i eventualne probleme sa kojima se suočavaju u zdravstvenim ustanovama, kako bi manjkavosti u sistemu otklanjali, a sistem učinili bezbjednijim, efikasnijim i dostupnijim.

- Takođe, direktori zdravstvenih ustanova Ministarstvu zdravlja podnose redovne kvartalne i godišnje izvještaje o podnijetim prigovorima pacijenata - pojasnili su iz ove institucije.

Pojašnjavaju da Zakon o pravima pacijenata propisuje da pacijent, kome je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, odnosno nije zadovoljan pruženom zdravstvenom uslugom ili postupkom zdravstvenog ili drugog radnika, može podnijeti prigovor direktoru zdravstvene ustanove ili zaštitniku prava.

- Po prigovoru pacijenta direktor ili zaštitnik prava pacijenata odmah, a najkasnije u roku od tri dana od dana podnošenja prigovora, utvrđuje sve okolnosti i bitne činjenice u vezi sa navodima iznijetim u prigovoru i o tome obavještava podnosioca prigovora. Pacijenti imaju mogućnost podnošenja prigovora i Ministarstvu zdravlja. Prigovori koje dobije Ministarstvo se prosljeđuju zdravstvenim ustanovama na koje se odnose, radi utvrđivanja činjeničnog stanja i preduzetih mjera, o čemu pacijent bude obaviješten - zaključili su iz ove institucije.

Portal Analitika