Svijet

Parlament Češke radi na opozivu Zemana

Predsjednik Češke Miloš Zeman već danima je u bolnici na intenzivnoj njezi. Ljekari su ga proglasili nesposobnim za obavljanje dužnosti, ali on odbija da podnese ostavku. U parlamentu zato pokreću proces opoziva.

Parlament Češke radi na opozivu Zemana Foto: Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
Dojče Vele (DW)Izvor

Svakog 28. oktobra, na državni praznik kojim se obilježava Dan osnivanja Čehoslovačke 1918. godine, predsjednik Češke Republike odaje počast zaslužnim ličnostima u zemlji i dodjeljuje im Orden bijelog lava. To je najviše priznanje u toj zemlji Evropske unije. Nekoliko dana prije toga, premijeru se na potpis obično podnese spisak dobitnika ordenja koji je već potpisao predsjednik države.

Odlazeći premijer Andrej Babiš ovih dana dobio je takav spisak, ali tamo gdje se obično nalazi raskošno ukrašeni potpis predsjednika, udaren je samo pečat na kojem stoji: Miloš Zeman. 

Taj 77-godišnji političar, koji se od 10. oktobra 2021. nalazi na odjeljenju intenzivne njege Centralne vojne bolnice u Pragu, očigledno nije bio u stanju da se potpiše.

Pri tom je predsjednik trenutno hitno potreban svojoj zemlji: 8. i 9. oktobra 2021. u Češkoj su održani parlamentarni izbori na kojima je stranka premijera Babiša „Akcija nezadovoljnih građana“ (ANO) izgubila od saveza pet stranaka desnog centra s Demokratskom građanskom strankom (ODS) na čelu. Taj savez osvojio je 108 od ukupno 200 poslaničkih mjesta i ustav nalaže da predsjednik sada imenuje novog premijera. Ali Zeman je na intenzivnoj njezi, gdje je završio dan nakon izbora.

Kabinet predsjednika od tada objavljuje informacije u kojima se umanjuje ozbiljnost Zemanovog zdravstvenog stanja. Predsjednik je radno sposoban, saopšteno je iz njegovog kabineta – što je očigledno netačna tvrdnja s obzirom na to da se Zeman već dvije nedjelje nalazi na intenzivnoj njezi. Prema navodima dnevnog lista „Denjik N“, koji se poziva na nekoliko pouzdanih izvora iz bolnice, Zeman ima teško oboljenje jetre.

Ljekari: Zeman ne može da radi

Osamnaestog oktobra 2021. godine je Miloš Vistrčil (ODS), kao predsjednik Senata, donjeg doma češkog parlamenta, objavio procjene ljekarskog konzilijuma o tome da li je Zeman još uvijek u stanju da obavlja dužnost predsjednika. Prema tom izvještaju, koji je potpisao direktor vojne bolnice i glavni Zemanov ljekar, general Miroslav Zavoral, rezultati su kristalno jasni:

„Miloš Zeman, predsjednik Češke Republike, trenutno nije u mogućnosti da obavlja svoje profesionalne dužnosti iz zdravstvenih razloga“, rekao je Vistrčil na konferenciji za novinare.

„Prema navodima ljekarskog tima Vojne bolnice u Pragu, dugoročna prognoza zdravlja predsjednika Zemana smatra se krajnje neizvjesnom, s obzirom na prirodu bolesti, tako da se mogućnost povratka na posao u narednim nedjeljama smatra malo vjerovatnom“, dodao je Vistrčil.

Ustav predviđa razrješenje od dužnosti

Na osnovu člana 66, češki Ustav dozvoljava smjenu predsjednika ako on iz zdravstvenih razloga ne može da obavlja svoju dužnost, a s tim moraju da se saglase oba doma parlamenta. Predsjednik Senata Vistrčil najavljuje da će njegovo parlamentarno tijelo, koje je izabrano u različito vrijeme od Poslaničkog doma i zato je potpuno funkcionalno, pokrenuti proces opoziva.

Pobjedničke stranke u Poslaničkom domu, predvođene strankom ODS budućeg premijera Petra Fijale, načelno su spremne na taj korak. No, Fijala za sada poziva na uzdržanost. 

„Do 8. novembra nisu potrebni nikakvi aktivni koraci predsjednika. Za moguće aktiviranje člana 66 potreban je novi izvještaj ljekarskog konzilijuma početom novembra, na osnovu kojeg će se utvrditi da li je predsjednik sposoban da obavlja svoje dužnosti“, napisao je Fijala na svojoj Facebook stranici.

Impičment kao izvor napetosti?

Prema riječima profesora Tomaša Lebede, politolikoga sa Univerziteta u Olomoucu, oprezan pristup nove koalicije tom problemu je i opravdan i primjeren.

„Ovo je igra pridobijanja povjerenja javnosti. Pitanje je može li se postići konsenzus među političkim strankama po pitanju Zemana i, kako kažu ljekari, njegove nesposobnosti da u ovim okolnostima obavlja predsedničku dužnost, ili će to postati dio političke borbe. Jer, dijelovi opozicije će to da protumače kao pokušaj nove koalicije da aktuelnom predsjedniku oduzme njegova ovlašćenja. To bi mogla da bude veoma opasna igra koja bi produbila podjele u češkom društvu“, objašnjava Lebeda za DW.

Stručnjak za ustavno pravo Jan Kisela s Pravnog fakulteta u Pragu objasnio je za Češki radio da član 66 Zemana samo privremeno oslobađa predsjedničke dužnosti, odnosno da bi on mogao i da prestane da se primjenjuje nakon što se zdravstveno stanje predsjednika poboljša. Do tada su njegova ovlašćenja podijeljena između premijera, predsjednika Poslaničkog doma i predsjednika Senata.

„Član 66 Ustava je neka vrsta bolovanja koje šefu države daje vrijeme za ozdravljenje“, dodaje Kisela.

Ali, predsjednik ostaje na dužnosti, pa nema prijetnje od prevremenih izbora za novog predsjednika – osim ako sam ne podnese ostavku. Zemanov drugi mandat ističe u martu 2023.

„To je i razlog zašto mora da se aktivira član 66. U suprotnom, Češka neće imati nikoga ko bi mogao da obavlja dužnost predsjednika države, iako je predsjednik živ. A to sebi ne može da dozvoli nijedna država“, kaže Kisela.

Portal Analitika