Kultura

Generalna direktorica Direktorata za interkulturalizam o akciji „Direkt Interkultura Montenegro 2022“

Popović: Gradimo novi kulturni kod za budućnost Crne Gore

Kao društveni portal, Direkt Interkultura otvara se 24. septembra. To je događaj kojim počinjemo da dostavljamo dozu zdrave kulture direktno, poručuje naša sagovornica

Popović: Gradimo novi kulturni kod za budućnost Crne Gore Foto: PA
Autor
RMAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Novoosnovani Direktorat za interkulturalizam pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava Vlade Crne Gore je, za sada, prva državna institucija takvog tipa na svijetu. Formiran je početkom avgusta, a već 24. septembra prvo čedo ovog Direktorata, akcija „Direkt Interkultura Montenegro 2022“ krenuće u svijet da se razvija i ostvari.

Kako je u razgovoru za Portal Analitika kazala generalna direktorica ove institucije dr Ljudmila Mila Popović, Direktorat za interkulturalizam demonstrira ozbiljnu i svesrdnu posvećenost Crne Gore stvaranju mirne koegzistencije i jedinstva u raznolikosti zasnovanih na univerzalnim ljudskim pravima i vrijednostima.

„Mi razvijamo kolektivnu strategiju za sistemsko angažovanje našeg kulturnog diverziteta za razvoj boljeg društva. To znači da razvijamo državnu strategiju, kojom ćemo se svi baviti kao društvo, za angažovanje umjetnosti i kultura kao vrijednosti koje prožimaju cijelo društveno biće zarad napretka i evolucije naše države i društva“, napominje generalna direktorica Direktorara za interkulturalizam.

Novi kulturni DNK

Kako ističe, današnja kompleksna i stresna vremena, i kod nas i u cijelom svijetu, doživjeli su kao najpogodniji trenutak za još posvećeniji rad, promjene i stvaranje prostora za sve, naročito za mlade, u kojem će se osjećati podržani i osnaženi da kreativno rade za svoju budućnost, ali i za, kako dodaje, budućnost naše zemlje i naše planete.

„Gradimo novi kulturni kod za budućnost Crne Gore. Upisujemo novi kulturni DNK koji uključuje nasljeđe generacija i etničkih zajednica koje su spletene na našem podneblju kao i aspiracije novih generacija i vizije za našu bolju budućnost. Svjesni smo da, i prije i sada, neizbježno jedni drugima pripadamo. I sve više će nam biti potrebne solidarnost, empatija, nadahnutost, bliskost jer samo ujedinjeni se možemo ponijeti sa globalnim izazovima“, ističe naša sagovornica.

Direkt-Interkultura-jpg-POSTER-EVENT-Sept-24-2022

Popović ukazuje i na to da nam je pandemija pokazala da za pravi oporavak treba da se vratimo jedni drugima. 

„Vjerujemo da ćemo našom inicijativom doprinijeti jedinstvenu notu većoj harmoniji i u svijetu“, poručuje Popović.

Akcija za promjene 

U tom kontekstu, ona napominje da kao prvu inicijativu, Direktorat za interkulturalizam organizuje Direkt Interkulturu - inspirativnu kulturnu akciju za promjene koju vode mladi. 

„Fokusirana, generalno, na društvenu transformaciju kroz umjetnost i kulturu, inicijativa i događaj, Direkt Interkultura zasnovana je, specifično, na interkulturalizmu kao svijesti o našem inter-biću (međusobnoj povezanosti i međuzavisnosti svih bića i životnih formi), mirnoj ko-egzistenciji, solidarnosti, jedinstvu u raznolikosti i svijesti o planetarnom pripadnosti“, pojašnjava Popović.

Moto Direkt Interkulture, kako kaže, je „Jedni drugima pripadamo i svi planeti”. 

„Misija Direkt Interkulture je kultivisanje inter-bića. Domišljamo i razvijamo lokalni crnogorski interkulturalizam dok osjećamo globalno planetarnu pripadnost. Stvaramo novi kulturni kod za budućnost, novu kulturnu paradigmu, novi jezik naših zajedničkih vrijednosti i univerzalne humanosti“, poručuje naša sagovornica.

To je, pojašnjava, stvaranje suživota, suodgovornosti, solidarnosti, sinergije (kooperacije koja proizvodi cjelinu višu od zbira djelova koji je sačinjavaju) i sintonije (umijeće harmonične komunikacije sa svojom sredinom).

„Našem društvu, i cijelom svijetu, potrebno je izlječenje i pomirenje bio-socio konflikta na kojem su svi naši sistemi i modeli razvoja zasnovani. To je socio-ekonomski model eksploatacije i politički model dominacije. Potrebno nam je usklađivanje bio i socio sfera sa univerzalnim zakonima prirode. Potrebno nam je razvijanje ljudske prirode skladno i u skladu sa univerzalnim ljudskim vrijednostima i univerzalnim principima i procesima prirode“, ističe Popović.

Dodaje da nam je jednako potrebna i harmonizacija unutarnje i vanjske prirode i njihovih blisko povezanih procesa. 

„Očuvanje sredine je od egzistencijalnog, vitalnog, i duhovnog značaja za naš ukupan bio-psiho-socio sistem. Suština jeste evolucija svijesti i savjesti - živjeti časno i čisto“, napominje naša sagovornica.

Nova priča, nova vizija

U tom duhu, kako dodaje, interkulturalizam je kako poštovanje, prožimanje, razumijevanje i saosjećanje sa drugima i drugačijima tako i sa drugim bićima, ali i planetom kao našim domom koji sa njima dijelimo.

Prema njenim riječima, suština ljudske prirode je da smo simbolička životinja (zoon symbolikon) – stvaraoci simbola, znakova, izraza, slika, priča, vjerovanja, vizija. 

„Kultura je jedinstven izraz naše priroda. Kulturom izražavamo sebe, svoje vrijednosti, svoje zajednice, svoj svijet. Posljedično, kulturom i možemo promijeniti svoj svijet i izabrati svjesno svoje nove vrijednosti i norme. Time bi upravljali, svjesno i savjesno, i svojom evolucijom. Crnoj Gori, a i cijelom svijetu, treba nova priča, nova vizija, nova kolektivna orijentacija, novi kulturni - etički i estetički - kod“, poručuje generalna direktorica Direktorata za interkulturalizam.

Doza zdrave kulture 

Shodno tome, Popović ističe da je Direkt Interkultura poziv na nadahnutu akciju, na kreativno samoizražavanje, na dijeljenje svojih iskustava i perspektiva kao opšteg dobra i načina da se bolje razumijemo i zbližimo. 

„Direkt Interkultura je događaj kojim počinjemo da dostavljamo dozu zdrave kulture direktno i otvaramo kulturni priključak na koji se možemo direktno uključiti svi. Direkt Interkultura je društvena umjetnost - umjetnost izgrađivanja i transformisanja društva. Ona nas poziva da kreativno, inovativno razvijamo svoj potencijal i opšte dobro društva“, kaže Popović.

Dodaje i da je Direkt Interkultura prototip - živi model budućnosti sada.

„Direkt Interkultura kao društveni portal otvara se na dan 24. septembar. Tog datuma želimo da se povežemo sa globalnom kulturnom inicijativom zvanom „100 Hiljada Pjesnika za Promjene“, nastalom 2011. u Kaliforniji, SAD. Ta kulturna inicijativa se dešava svake godine u septembru u više od 150 gradova u svijetu na isti dan. Prvi put se uključuje i Crna Gora“, napominje Popović.

Prema njenim riječima, u duhu internacionalnog interkulturalizma, Crna Gora naći će se na globalnoj kulturnoj mapi.

„Umrežavamo se u kreativni sistem globalnih kulturnih pokreta za društvenu transformaciju. Sav sadržaj od ovih događaja širom svijeta svake godine se pohranjuje u arhivu Stanford Univerziteta. Pored 100 Hiljada Pjesnika za Promjene, imamo cijelu grupu globalnih partnera sa impresivnim vizijama, misijama, i dometom uticaja i učinka za socijalne promjene“, dodaje ona.

Neobičan mobilni događaj 24. septembra

Ističe da su lokalni partneri za ovaj inauguralni događaj primarno omladinske organizacije uz druge posvećene ljudskim i manjinskim pravima.

„Direkt Interkultura će 24. septembra biti neobičan mobilni događaj. Naime, imaćemo kulturno veče sa više umjetničkih formi i medija predstavljajući poeziju, prozu, slikarstvo, vajarstvo, muziku, interpretivni ples, pozorište, film mladih umjetnika u prostorijama Crnogorske kinoteke od 19 do 21h. A onda, migriramo svi u Ribnicu na afterparty gdje ćemo imati jedinstven doživljaj uz EDM (electric dance music) sa raznim kulturnim tonovima i produkcijama iz raznih kultura i djelova svijeta“, najavljuje Popović.

Žurka će, kako je kazala, biti sa slobodnim ulazom, otvorena svima koji žele da saosjete i kokreiraju interkulturu direktno.

Kreativni tim i partneri

Ljudmila Mila Popović je doktorka komparativne književnosti i humanističkih nauka. Zvanje je stekla u SAD. Članica je Svjetske akademije umjetnosti i nauke i njenog Upravnog odbora. Pjesnikinja je, art direktorka, koreografkina i nagrađivana umjetnica u više plesnih formi.

Pored nje, u timu koji stoji iza Direkt Interkulture su i mladi saradnici: Nikola Radovanić, Ema Bahtijarević, Mina Labudović, Bogdan Veljić, Lana Bulatović.

Lokalni partneri u ovom projektu su: portal za mlade Makanje, studentska radio stanica Radio Krš, Ulinfo i Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina.

Globalni partneri su: kulturni pokret 100 Thousand Poets for Change (100TPC), mreža za ekološko obrazovanje Protect Our Planet (POP) Movement, Green Hope Foundation, Synchronistory, Earth Odyssey, EVOLving Leadership,Transition Theater, EarthBeat, Youth4Planet.

Portal Analitika