Mit: So u ishrani dovodi do visokog krvnog pritiska
Mnoge studije su pokazale da konzumacija soli utiče na krvni pritisak, međutim to ne znači da je morate potpuno izbaciti iz ishrane. Odraslima je potrebna određena količina soli u organizmu kako bi održali ravnotežu tjelesnih tečnosti.
Dnevna preporučena doza ove namirnice je 6 grama, a oko 75 odsto dobijamo iz hrane, poput supa, soseva, sendviča i prerađenog mesa.
Mit: Ugljeni hidrati su loši za vas
Ugljeni hidrati su idealan izvor energije, a u njima se nalazi i dosta vlakana i hranljivih materija. Jedan od glavnih razloga nepopularnosti ugljenih hidrata je što se smatra da goje.
Međutim za to nema nikakvog dokaza. Kilogrami se talože zbog viška kalorija, tako da nije važno odakle one dolaze. Najveći problem je što mast koju dodajemo na ugljene hidrate povećava njihovu kaloričnost: puter na tost, sos na pastu...
Mit: Mliječni prozvodi su nezdravi i goje
Mliječni proizvodi su bogati hranljivim materijama koje čuvaju naše zdravlje. Oni su bogati kalcijumom, mineralom koji jača kosti.
Postoje razne verzije niskomasnih mliječnih proizvoda koje takođe sadrže istu količinu kalcijuma.
Mit: Crveno meso je loše za vas
Prošle godine se pojavila studija koja je okrivila crveno meso za rak debelog creva i Svjetski centar za istraživanje bolesti raka je preporučio da ljudi ograniče unos ove namirnice na 500 g nedejljno. Rezultati ove i sličnih studija dovode samo do panike među ljudima.
Preporučena doza od 500 g je jednaka 5,6 srednjih porcija svinjetine, govedine ili jagnjetine. Crveno meso je izvor minerala i vitamina, naročito gvožđa; zato nema potrebe da ga izbjegavate.
Mit: Svježe je uvek bolje od zamrznutog
Smrznuto voće i povrće može biti zdravije od svježeg. Kada se namirnica zamrzne, hranljivi sastojci ostaju u njoj. Sa druge strane svježe voće i povrće često dolazi iz dalekih krajeva, prolaze kroz vrućinu, vazduh, vodu što može doprinijeti smanjenju hranljivih sastojaka.
Mit: Soja olakšava simptome menopauze
Godinama se činjenica da Azijatkinje imaju slabije simptome menopauze opravdavala većim količinama soje u njihovoj ishrani. Međutim, Majami univerzitet je u svojoj studiji otkrio da soja nema nikakve veze sa napadima vrućine i slabljenjem kostiju. Čak su žene kojima je za potrebe istraživanja davana soja, imale veće probleme sa tim neprijatnostima.
Mit: Crni hljeb je bolji od bijelog
Crni hljeb može u sebi imati samo boju ili malu količinu cijelog zrnevlja, što znači da nikako ne može biti zdraviji od bijelog. Hljeb koji je zaista zdraviji od bijelog je integralni koji je napravljen od brašna koji sadrži sve beneficije pšenice. Takav hleb je bogat vlaknima, proteinima i vitaminima B1, B2, B6, biotinom i folnom kiselinom.
Mit: Svima je potrebno mnogo proteina
Proteini su od izuzetne važnosti za rast i razvoj, ali stručnjaci smatraju da mnogi pretjeruju sa njihovim unosom. Oni treba da obuhvataju oko 15 odsto dnevne ishrane, što znači oko 55g za muškarce i 45g za žene.
Ipak postoje neke studije koje su otkrile da proteina nikada ne možemo unijeti previše.
Foto: hotdelivery.ca