Zdravlje

Trudnoća i koronavirus

Porođeno 148 žena pozitivnih na kovid-19, hospitalizovane četiri

Trudnice sa kovidom-19 liječe se po protokolima, a u zavisnosti od kliničke slike, ukoliko je lakša i u zdravstvenim ustanovama (kovid ambulantama i centrima), i u mjestu stanovanja, kad god je to moguće – kažu u KCCG

Porođeno 148 žena pozitivnih na kovid-19, hospitalizovane četiri Foto: Pixabay
PobjedaIzvor

Od početka pandemije korona virusa u Crnoj Gori porodilo se 148 trudnica koje su bile pozitivne na korona virus. Tokom prošle godine, od marta, kada je zvanično proglašena epidemija u našoj zemlji, pa do polovine decembra u privatnoj bolnici Kodra, koja je tada bila određena kao porodilište za takve trudnice, porođeno je 95 žena. Od decembra, ta ustanova raskinula je ugovor sa javnim zdravstvom, pa su 53 bebe rođene u Kliničkom centru Crne Gore.

Borba

Iz KCCG su kazali Pobjedi da su ljekari u toj ustanovi od decembra hospitalizovali 42 trudnice koje su bile pozitivne na korona virus, kako bi njihovo stanje bilo pod nadzorom ljekara.

- Dvije su bile na Internoj klinici zbog ispoljene teške kliničke slike kovida. Za jednu pacijentkinju sa teškom kliničkom slikom kovida bio je indikovan respirator – precizirali su iz KCCG.

Od svih rođenih beba, samo je jedna bila pozitivna na korona virus i smještena u Centar za neonatologiju Instituta za bolesti djece.

U KCCG je prošlog petka preminula porodilja, a o njenom novorođečetu se brinu ljekari u KCCG.

Direktorica te ustanove dr Ljiljana Radulović za naš list je kazala da je beba stabilno i da napreduje.

- Ljekari su majku nadzirali i insistirali da se trudnoća nastavi, jer je svaki dan bebi važan za njen budući život. U trenutku kada je bilo jasno da trudnoća više neće moći da se nastavi, majka je porođena. Beba je sada na Odjeljenju neonatologije na spontanom disanju, doji se, fino toleriše hranu i potpuno je stabilna. Beba nije pozitivna na kovid – kazala je Radulović.

Iz KCCG ističu da se trudnice sa kovidom-19 liječe po protokolima, a u zavisnosti od kliničke slike, ukoliko je lakša i u zdravstvenim ustanovama (kovid ambulantama i centrima), u mjestu stanovanja, kad god je to moguće.

Ginekolog u „Kodri“ dr Igor Gogić za Pobjedu je rekao da je od početka pandemije pa do 15. decembra, koliko je ta bolnica bila zadužena za kovid pozitivne trudnice, porođeno 95 kovid pozitivnih žena, urađeno oko 30 intervencija, i da je ukupan broj hospitalizacija gdje se ubraja i patologija trudnoće bio 185.

- Zadovoljan sam što su se na kraju sve trudnice uspješno izborile sa infekcijom iako je bilo onih koje su imale tešku kliničku sliku - kazao je Gogić.

Istakao je da ljekari koji brinu o kovid trudnicama nemaju lak posao te da se stanje pacijentkinja neprekidno prati.

- Pratite oksidacioni status, ali i sve druge nalaze. Kod lakših slučajeva upale pluća kovid pozitivnih trudnica, gdje oksigenacija nije mnogo padala, koristili smo hiperbaričnu komoru. U toj komori se nalazi velika količina kisonika koja ulazi na nos i usta ali i kroz pore. Ovako su trudnice boravile u prostoriji koja je obogaćena kiseonikom i to je dalo odlične rezultate u oporavku na što smo naročito ponosni - pojasnio je Gogić.

Dojenje

Pitanje koje muči mnoge trudnice je da li će prenijeti korona virus na bebu, kao i da li smiju da doje.

Naš sagovornik kaže da na osnovu iskustva bolnice „Kodra“, gdje je rođeno 95 beba, i nijedna nije bila kovid pozitivna, virus ne prolazi fetoplacentnu barijeru.

- Što se dojenja tiče, tu su stavovi podijeljeni ali pošto nijesmo imali konkretnu informaciju, čekali smo da majka bude kovid negativna da bi počela da doji. U istom tom periodu majka i novorođenče su bili razdvojeni - pojasnio je Gogić.

Činjenica je, ističe on, da novorođenčad, kao i manja djeca nemaju dovoljno razvijene receptore za koronu, tako da inače prolaze sa blagim kliničkim simptomima.

Na pitanje da li su trudnice u većem ili manjem riziku obolijevanja od korona virusa, Gogić kaže da je isti rizik za sve nas i da se svi moramo pridržavati mjera.

- Ukoliko se ne pridržavaju mjera koje su nam, osim vakcinacije, za sada jedini način da se zaštitimo, naravno da su više eksponirane da budu zaražene. Ali se opet vraćamo na priču da su trudnice ipak mlađe žene, pa su simptomi u većem broju slučajeva blagi i ukoliko dođe do zaraze - pojašnjava naš sagovornik.

Dodaje i da su one trudnice koje imaju dijabetes, hipertenziju, proširene vene i sl. u riziku da dobiju ozbiljniju kliničku sliku ako se zaraze korona virusom.

Nema podataka koliko je žena vakcinisano u trudnoći

Institut za javno zdravlje u našoj zemlji ne vodi statistiku o tome koliko je trudnica vakcinisano protiv korona virusa, ali su za Pobjedu rekli da je u svijetu vakcinisano njih 30.000.

Ističu da prema raspoloživim podacima i iskustvima zasnovanim na vakcinaciji trudnica drugim vakcinama rizik po plod ne postoji.

- Trenutno praćenje, teoretska razmatranja i prethodna iskustva zasnovana na vakcinaciji trudnica drugim vakcinama ukazuju na nepostojanje rizika po plod kada se radi o vakcinaciji trudnica tako da mnoga nezavisna stručna savjetodavna tijela za imunizacije u svijetu svojim vladama preporučuju vakcinaciju trudinca uz individualnu procjenu rizika - kazali su iz Instiuta.

Ipak, ističu da trenutno dostupni podaci ukazuju da je rizik od infekcije SARS-CoV-2 kod trudnica visok, a sam tok bolesti nepredvidiv i sa potencijalno opasnim ishodima.

- U svakom slučaju, odluka o vakcinaciji trudnica treba da bude donešena uz individualno sagledavanje rizika i konsultaciju ordinirajućih ljekara uključujući i ginekologa. Kada se radi o vakcinaciji i planiranju trudnoće – ne postoje razlozi koji bi kod žena koje planiraju trudnoću uticali, niti na odgađanje vakcinacije, niti na odgađanje planiranja porodice i željenih trudnoća - preproručili su iz Instituta za javno zdravlje.

Portal Analitika