Izdanje od 31. decembra imaće na naslovnoj strani crno-bijelu fotografiju sjedišta časopisa na Menhetnu sa crvenim natpisom - "Posljednje štampano izdanje".
Razlog za obustavu štampanog izdanja je pad prihoda od reklama i prelaska čitalaca na internet, objavio je BBC.
Urednica časopisa Tina Braun kaže da je ovo "novo poglavlje" u istoriji "Njuzvika", koji, kao i uvijek, ide "korak ispred događaja":
"U tom duhu mi činimo i ovaj posljednji veliki zaokret, prihvatajući digitalni medij, koji će i naša konkurencija na kraju morati da prihvati sa podjednakim žarom", kazali su iz Njuzvika prenosi b92.
Prvi broj "Njuzvika" izašao je 17. februara 1933., a na naslovnoj stranici imao je sedam fotografija, po jednu priču za svaki dan u nedjelji.
U zlatno doba imao je tiraž od tri miliona primjeraka, ali je uvijek bio za korak iza svog rivala, časopisa "Tajm".
S dolaskom interneta i onlajn izdanja, tiraž i prihodi od reklama su bili u stalnom padu.
Kompanija "Vašington post" kupila ga je 1961. godine, a "Njuzvik" se šezdesetih posebno isticao tekstovima o borbi za građanska prava i rasnu ravnopravnost. Ipak novinarke su 1970. godine tužile časopis za diskriminaciju protiv žena, što je izazvalo lančanu reakciju u "Njujork tajmsu" i u još nekim medijima.
U istoriji časopisa ostali su zabilježeni iscrpni izvještaji o prisluškivanju u vrijeme Niksona, ali i gafovi poput najave dnevnika iz Hitlerovog bunkera 1983. godine, koja se pokazala lažnom.
"Njuzvik" je 2005. godine objavio da je Kuran bacan u toalet kao dio taktike ispitivanja u zalivu Gvantanamo, ali je poslije žestokih protesta na Bliskom istoku demantovao tu priču, prenosi BBC.
Kompanija "Vašington post" prodala je časopis izdavaču Sidniju Harmanu za jedan dolar 2010. godine i časopis je tri mjeseca kasnije spojen sa listom "Dejli bist".
Prelazak na digitalno izdanje omogućiće "Njuzviku" da smanji troškove štampe i distribucije, ali će izgubiti na reklamama, koje se plaćaju više za štampana nego za onlajn izdanja.
