Zdravlje

Potencijalna vakcina stvara dovoljno antitijela za borbu protiv koronavirusa

Potencijalna vakcina koju su razvili američki naučnici stvara antitijela sposobna da se bore protiv novog koronavirusa Kovid-19, objavljeno je u prvoj recenziranoj studiji takve vrste.

Potencijalna vakcina stvara dovoljno antitijela za borbu protiv koronavirusa Foto: shutterstock
The Independent/strani medijiIzvor

Vakcina, koju su na miševima testirali istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Pitsburgu, generisala je antitijela u količinama za koje se smatra da su dovoljne da “neutrališu” virus u roku od dvije nedjelje od injekcije.

Naučnici širom svijeta trude se da što prije razviju vakcinu protiv koronavirusa, od kog je do sada oboljelo skoro milion ljudi, a preminulo više od 51.000 osoba.

Istraživanje Univerziteta u Pitsburgu je prva studija o potencijalnoj vakcini protiv Kovid-19 koja je objavljena nakon kritike naučnika iz drugih institucija, navodi The Independent.

Naučnici su mogli da djeluju brzo zahvaljujući iskustvima stečenim tokom ranijih epidemija koronavirusa – SARS-a 2003. i MERS-a 2014. godine.

“Ta dva virusa, usko povezana sa Kovid-19, uče nas da je određeni protein (spike protein), važan za podizanje imuniteta protiv virusa. Tačno smo znali gdje se boriti protiv ovog novog virusa”, rekla je profesorica hirurgije na tom univerzitetuAndrea Gamboto.

Potencijalna vakcina, koju su autori nazvali PittCoVacc, koristi laboratorijske komade virusnog proteina da bi stvorila imunitet na isti način kao i protiv gripa.

Da bi povećali potenciju, istraživači su koristili i novi pristup unošenja lijeka koji uključuje flaster veličine otiska prsta sa 400 mikroigala koje ubrizgavaju komade “spike proteina” u kožu, tamo gdje je imuna reakcija najjača. Iglice su u potpunosti napravljene od šećera i komada proteina, jednostavno se rastvaraju u koži i proces je prilično bezbolan.

Testiranje na pacijentima bi obično zahtijevalo najmanje godinu dana, vjerovatno i duže, ali s obzirom na to da se trenutna situacija situacija razlikuje od svega sa čim su se naučnici susretali – ne zna se koliko će dugo trajati sada, a nedavne revizije sugerišu da bi moglo da se ubrza.

Portal Analitika