Skoro polovina građana Crne Gore, tj. 44 odsto, često je osjećala zabrinutost tokom prošlog mjeseca, dok je svaki treći ispitanik saopštio da mu se psihičko stanje pogoršalo tokom pandemije i da usljed toga osjeća stalnu anksioznost i iscrpljenost. Ovo su ključni nalazi nacionalno reprezentativnog istraživanja koje je prošlog mjeseca sprovela istraživačka agencija Ipsos, uz podršku EU, UNICEF-a i Udruženja psihologa Crne Gore.
Prema riječima šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Huana Santandera, ovi podaci ukazuju na potrebu da se pruži bolja podrška mentalnom zdravlju djece, adolescenata i onih koji o njima brinu. Iz tog razloga, UNICEF i EU podržavaju rad SOS roditeljske linije 080 888 888 i Nacionalne SOS dječje linije 116-111 koje roditeljima i djeci pružaju besplatnu psihološku podršku, uz puno poštovanje njihove privatnosti.
"Djeci i adolescentima u svakoj lokalnoj zajednici treba ponuditi više besplatnih sportskih i kulturnih aktivnosti kako bi se podržalo njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Takođe, neophodno je povećati broj psihologa u školama i svim učenicima u Crnoj Gori treba obezbijediti obrazovne programe koji im pomažu da razvijaju socio-emocionalne vještine”, poručio je Santander.
Prema riječima Tamare Milić, predsjednice Udruženja psihologa Crne Gore, istraživanje Ipsosa, realizovano tokom prethodnog mjeseca, potvrđuje uvide i iskustva ovog Udruženja.
"Naša istraživanja pokazala su dajepandemija Kovida-19 uticalanapovišenoprisustvoanksioznosti i depresije kod odraslih, a kod djece na promjenjivostraspoloženja, niskopodnošenjeosujećenja, teotežanosaopštavanjeemocija. Posebno ohrabrenje iz ovog istraživanja jeste da je 60% građana izjavilo da je spremno da se obrati stručnjaku za mentalno zdravlje zbog prisutnih osjećanja, kao i zbog rada na ličnom rastu i razvoju usljed pandemije”, kazala je Milić.
Prema izvještaju Stanje djece u svijetu 2021. godine – koji predstavlja UNICEF-ovu najsveobuhvatniju analizu u 21. vijeku o mentalnom zdravlju djece, adolescenata i onih koji o njima brinu – čak i prije izbijanja pandemije Kovida-19 djeca i mladi suočavali su se s problemima mentalnog zdravlja bez značajnijih investicija u njihovo rješavanje.
Prema posljednjim dostupnim procjenama, u svijetu svaki sedmi adolescenat uzrasta od 10 do 19 godina ima neku dijagnozu u vezi s mentalnim zdravljem. Gotovo 46.000 adolescenata godišnje izvrši samoubistvo, koje je među pet najčešćih uzroka smrti ove starosne grupe.
Međutim, i dalje postoji veliki jaz između potreba za podrškom mentalnom zdravlju i finansiranja usluga te vrste. U pomenutom izvještaju navodi se da se iz državnih budžeta, na globalnom nivou, za zdravstvo izdvaja samo oko 2 odsto za mentalno zdravlje.
Kako pandemija Kovida-19 ulazi u treću godinu, njen uticaj na mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih sve je značajniji. Prema najnovijim dostupnim podacima UNICEF-a, širom svijeta, najmanje je svako sedmo dijete direktno pogođeno izolacijom, dok je više od 1,6 milijardi djece pretrpjelo određeni gubitak u pogledu obrazovanja. Poremećaj rutine, obrazovanja, rekreativnih aktivnosti, kao i briga za porodične prihode i zdravlje, kod mnogih mladih izaziva osjećanja straha, ljutnje i zabrinutosti za svoju budućnost.
Podatke o mentalnom zdravlju građana Crne Gore tokom pandemije prikupio je Ipsos na nacionalno reprezentativnom uzorku od 824 građanina starosti 18 i više godina, u periodu od 23. do 27. novembra ove godine, putem telefonske ankete s upitnikom čije je prosječno trajanje iznosilo 10 minuta. Ključni nalazi ovog istraživanja, kao i prethodnih istraživanja o znanju, stavovima i ponašanju građana Crne Gore tokom pandemije, dostupni su na sajtu UNICEF-a u Crnoj Gori.
Ključni nalazi instraživanja dostupni su na sljedećoj adresi: https://www.unicef.org/montenegro/istra%C5%BEivanja-javnog-mnjenja-o-koronavirusu