Zdravlje

U domovima zdravlja i nekim bolnicama nema ,,longacefa“, pacijenti ga posljednjih sedam dana kupuju kod privatnika

Potrošili više ampula nego prošle godine u jeku korone

Prije nekoliko godina donešena je odluka da se ,,longacef“ ne izdaje na recept, kao i da se više ne može naći u domovima zdravlja. Pacijenti ga ipak kupuju u apotekama

Potrošili više ampula nego prošle godine u jeku korone Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Veliki broj zdravstvenih ustanova nema ili je u deficitu sa antibioticima ,,ceftriakson“ i ,,lendacin“ koji su u narodu poznati kao ,,longacef“.

Redakciji Pobjede požalila se sugrađanka koja je početkom sedmice ,,lendacin“ morala da kupi u privatnoj apoteci jer ga nije bilo u Domu zdravlja u Bloku pet.

Ispričala nam je da je u Dom zdravlja došla da za svog oca, koji je slomio kuk, zakaže patronažu jer mu je doktor između ostalog prepisao i ,,longacef“. Međutim, rekli su joj da mora da ga kupi jer ga nemaju.

Izdatak iako ne košta puno

"Te ampule nijesu skupe. Jedna košta oko 1,60 e, ali ako se daje dva puta dnevno pet-šest dana onda to nije mali iznos", kazala je ova sugrađanka.

Pacijenti su se žalili da tog antibiotika nema i u drugim domovima zdravlja, kao i da ga nema u nikšićkoj bolnici. Prema nezvaničnim informacijama u glavnom gradu ,,lendacina“ i ,,ceftriaksona“ nema sedam dana.

Iz Montefarma su potvrdili da su ove ampule u deficitu, te da ,,lendacin“ 65.000 ampula očekuju da stigne u utorak, a ,,ceftriakson“ tek krajem narednog mjeseca.

Oni kažu da su od početka godine isporučili 60.080 tih ampula, od toga 11.250 ampula Domu zdravlja Podgorica.

"U odnosu na 2022. godinu dosadašnji trend potrošnje ,,ceftriaksona“ i ,,lendacina“ bilježi rast od 20 odsto, uz napomenu da je početkom prethodne godine bio visok stepen transmisije SARS-CoV-2 gdje je često ova terapija primjenjivana za liječenje pacijenata sa težim oblikom korone", kazali su iz Montefarma.

Iz ove apotekarske ustanove objašnjavaju da ih je početkom februara dobavljač ,,ceftriaksona“ obavijestio da dopunu zaliha mogu očekivati tek krajem tekućeg mjeseca.

"Naša ustanova istog dana obavijestila je sve zdravstvene ustanove o navedenoj najavi dobavljača kako bi se zalihe pomenutog lijeka, koje su u tom trenutku imale, racionalno raspoređivale do prijema novih količina. U međuvremenu smo kontaktirali drugog dobavljača za ,,lendacin“ ampule i dobili odgovor da na lageru imaju veoma male količine, koje su nam bile isporučene i odmah distribuirane svim zdravstvenim usranovama čije su zalihe bile na minimum"; kazali su iz Montefarma.

Upozorili na racionalnu potrošnju

Kako kažu, zdravstvene ustanove su upozorili da i ovaj antibiotik primjenjuju racionalno.

Iz Montefarma napominju da, ukoliko je pacijent ipak prinuđen da kupi ,,ceftriakson“ ili ,,lendacin“ zbog njihovog trenutnog nedostatka u nekoj od JZU, troškove može refundirati kod Fonda za zdravstveno osiguranje uz neophodnu dokumentaciju.

Oni su naglasili i da se u njihovim apotekama ne mogu naći ampulirani ljekovi, a ni kupiti.

Prije nekoliko godina donešena je odluka da se ,,longacef“ ne izdaje na recept, kao i da se više ne može naći u domovima zdravlja. Isključiva upotreba ovog antibiotika bila je samo u bolnicama kada to preporuči ljekar specijalista.

,,Longacef“ se koristi za jake upale pluća, respiratorne i urinarne infekcije, meningitis.

Podaci istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je potrošnja antibiotika u Crnoj Gori u prošloj godini bila duplo veća nego u zemljama Evrope, a o neracionalnosti upotrebe ovih ljekova govore i podaci koji pokazuju da čak svaki treći građanin pogrešno smatra da antibiotici ubijaju viruse.

Mikrobiološkinja iz Instituta za javno zdravlje dr Gordana Mijović ranije je saopštila da su pojedini antibiotici zloupotrebljavani tokom pandemije korona virusa, pa su zbog toga neki izgubili učinkovitost.

",,Ceftriakson“ se nemilice trošio i to je moralo imati reperkusije na taj antibiotik. Napravili su ga neupotrebljivim. Izabrani doktori su se potom okrenuli karbapanemima (u koje spadaju između ostalog ,,cefalosporin-cefaleksin“). Sada se koriste kolistini, koji su kao otrov, koji su bili dugo povučeni zbog toksičnosti, ali sada moramo da ih koristimo kada je u pitanju spas života", upozorila je ranije dr Mijović.

Portal Analitika