Jesti, a ne udebljati se tokom novogodišnjih i božićnih praznika, izgleda gotovo kao nemoguća misija. Međutim, stručnjaci tvrde da je i tradicionalnu prazničnu hranu moguće pretvoriti u zdrave obroke.
Kako tvrde ljekari, glavna stavka u održavanja težine i sprječavanju debljanja za vrijeme praznika leži u - dosljednosti, suzdržavanju i ravnoteži.
Pola sata vježbe: Stručnjaci se povode poznatom formulom da ukoliko se u tijelo unese više kalorija nego inače, iste te kalorije treba i potrošiti pojačanom tjelesnom aktivnošću. Preporučuje se svakodnevno vježbanje u trajanju od tridesetak minuta. Tim malim ustupkom ne samo da ćete otopiti suvišne kalorije, već ćete spriječiti nepotrebno debljanje, a i osjećaćete se znatno bolje.
Česti gutljaji vode: Uzimanje dovoljne količine vode svakog dana je bitnije nego što se to ističe. Međutim, preporučljivije je češće piti male količine vode nego velike količine u većim razmacima. Uzimanje manje količine vode u kraćim vremenskim razmacima osiguraće hidrataciju cijeloga tijela, hranjive materije će se brže i lakše apsorbirati u organizam, eliminirati višak i pomoći pri regulaciji tjelesne temperature.
Jedno po jedno: Miješanje ukusa je ponekad prava rapsodija, ali upravo je to odlična formula za sakupljanje viška kilograma. Kada na sto stavite samo hranu jedne vrste ili ukusa, poput slane hrane ili mesa, mnogo brže ćete se zasititi i unijeti u tijelo manje kalorija.
Od svega po malo: Manje porcije su prava čarolija, a tajna se krije i u malim tanjirima, jer mala porcija na velikom tanjiru djeluje sićušno u odnosu na istu tu porciju na malom tanjiru. Isto tako, na tanjir prvo stavljajte povrće i hranu s manjom kalorijskom vrijednosti, a najmanje mjesta ostavite za visokokaloričnu hranu.
Tokom cijeloga dana treba pripaziti da porcije budu male. Tada sebi možete dopustiti i češće obroke i pokoju poslasticu. Najbitnije je ne izgladnjivati se tokom dana, a onda se uveče prejesti, jer tada je sakupljanje dodatnih kilograma osigurano.
Jedite omiljena jela: Izbirljivost kada se radi o hrani ponekad i nije tako loša. Ukoliko jedete sve, u tijelo ćete unositi znatno više nepotrebnih kalorija, a ako jedete samo ono što stvarno volite, učinak će biti znatno bolji. Zato stručnjaci preporučuju da ne trošite „slobodan prostor“ na kalorije u čipsu i keksima, već ga čuvajte za omiljenu hranu.
Ostavite nešto na tanjiru: Odlazak u restoran ne mora uvijek da se završi prejedanjem i potpuno praznim tanjirom. Velik broj ljudi smatra da ako su nešto platili, to moraju i da pojedu, ali nije tako. Naime, restoranske porcije su nerijetko dva do tri puta veće od količine hrane koja vam je potrebna. Stoga jednostavno pojedite koliko možete, a ostatak ostavite.
Pored toga, na brojnim novogodišnjim i božićnim večerama i sličnim obrocima, nakon što ste uzeli ono što želite da pojedete, jednostavno se odmaknite od stola. Naime, ukoliko neprestano stojite pored stola, poješćete znatno više, pa čak i ono što ne volite.
Ne liječite stres hranom: Božićni i novogodišnji praznici nerijetko znaju biti vrlo stresno razdoblje. Kako biste izbjegli prejedanje uzrokovano nervozom, isplanirajte svoje vrijeme i ostavite periode za opuštanje i odmaranje, kao i za druženje sa porodicom.
(Preuzeto sa: Tportal)