Prava stvar

#doMEnPriča: Pravila i savjeti za uspješan onlajn intervju za posao

Virtuelni intervju  za posao postaju jednako važni kao tradicionalni: Na koje stvari treba obratiti pažnju, objašnjavaju iz kompanije  doMEn.me

#doMEnPriča: Pravila i savjeti za uspješan onlajn intervju za posao Foto: Domen.me
Domen.meIzvor

Poslednjih godinu dana došlo je do brojnih promjena na svim životnim poljima, pa je tako i proces zapošljavanja prilagođen novim okolnostima. Mnogi poslodavci koji aktivno zapošljavaju intervjue za posao sa potencijalnim kandidatima zamijenili su video pozivima i onlajn sastancima. Zbog činjenice da će posao od kuće biti sve češća praksa, čak i kada se situacija sa korona virusom smiri, za očekivati je i da ćemo se sve više susretati sa ovom formom intervjua pri procesu zapošljavanja. Ovo znači da je virtuelni intervju jednako važan kao i tradicionalni, te da naredni put kad apliciraš za posao, možeš očekivati mejl u kojem ćeš dobiti poziv na onlajn sastanak umjesto onog standardnog - u kancelariji. 

Proces traženja posla, uređivanja biografije, iščekivanja povratne informacije od strane kompanije, intervjui i testiranja - sve zna biti veoma stresno. Ukoliko se nikad ranije nisi susreo/la sa virtuelnim intervjuom za posao, sam proces može izazvati dodatan stres. Sledeća pravila i savjeti će ti ukazati na šta treba da obratiš pažnju i pomoći će ti da se pripremiš kako bi ostavio/la što bolji utisak na svoje, možda buduće, poslodavce i kolege. 

Pobrini se da imaš tražene programe i da tehnika radi

Poslodavac bi prilikom obavještavanja da si prošao u uži krug trebalo da ti pošalje informaciju putem kojeg programa ćete komunicirati tokom intervjua (npr. Skype, Zoom, Meet). Ukoliko već nemaš instaliran naznačeni program na svom uređaju, potrudi se da ga unaprijed obezbijediš i upoznaš se sa osnovnim funkcijama. Većina programa su sasvim besplatni i kreirani tako da korisnicima njihova upotreba djeluje intuitivno i lako. Daj sebi dovoljno vremena da instaliraš aplikaciju preko koje ćete komuncirati i nekoliko dana prije zakazanog intervjua testiraj kako funkcioniše na tvom uređaju i koje opcije posjeduje. Ovim ćeš izbjeći sve neprijatnosti koje mogu učiniti da se osjećaš dodatno nervozno ili izgubiš fokus na pronalaženje funkcija programa koje su ti neophodne umjesto da se fokusiraš na svoje sagovornike i njihova pitanja.

Osim toga, odvoji vrijeme prije intervjua da se uvjeriš da uređaji koje ćeš koristiti funkcionišu bez problema. Testiraj kameru, mikrofon, slušalice kako bi smanjio/la mogućnost neprijatnog iznenađenja pred ili tokom samog intervjua. Sugestija je da napraviš demo intervju sa prijateljem i da tako, uz uređaje koje ćeš koristiti, provjeriš i koliko je stabilna internet konekcija. Ukoliko je mreža koju koristiš previše opterećena ili spora, u pojedinim momentima ćeš se “gubiti” sa poziva ili zvučati nerazgovjetno zbog audio prekida, što može uticati na prvi utisak koji treba da ostaviš. Dakle, prije intervjua testiraj brzinu svog interneta i provjeri da li je ta brzina dovoljna za funkcionisanje aplikacije koju poslodavci koriste. Na kraju, tehničke greške su česte, ukoliko internet konekcija naglo oslabi tokom samog razgovora, nema potrebe za dodatno opterećenje ili nervozu - pokušaj da promijeniš lokaciju ukoliko vidiš da se poziv često prekida usled loše konekcije.

Nađi pogodno mjesto u stanu

Za razliku od intervuja uživo, koji se obično odvija u poslovnim prostorijama firme, kod virtuelnog intervjua moraš da vodiš računa o tome gdje ćeš biti prilikom istog. Pokušaj da izbjegnes sva potencijalna ometanja i prekide intervjua tako što ćes naći mirno mjesto u stanu. Ukoliko tu boravi još neko, zamoli ih da budu mirni i da te ne ometaju dok ne završiš video poziv. Razmisli o tome šta će se vidjeti u tvojoj pozadini onda kada se kamera uključi ipobrini se da pozadina iza tebe bude neutralna i uredna. Ukoliko ne želiš da prikažeš dio prostorije, većina programa koja se koriste za onlajn sastanke ti daju mogućnost da zamagliš pozadinu ili je potpuno promijeniš u neku od ponuđenih šablona kao npr. Imitacija kancelarije. 

Obrati pažnju na detalje i “onlajn” manire

Prilikom pripreme za intervju uživo obratićeš pažnju na detalje kao što su odjeća i maniri. 

Isti pristup bi trebalo da imaš i za onlajn intervju, te pažnja na ove detalje ne smije izostati. Osim obraćanja pažnje na izgled, pobrini se da tvoje korisničko ime i profilna sliku na programu putem kojeg se vrši komunikacija budu profesionalni (npr. Ime Prezime umjesto gejmerskog korisničkog imena, Admin ili User). 

Uz to, ne zaboravi da obratiš pažnju na osvjetljenje u prostoru odakle ćes se uključiti. Jako je bitno da te sagovorinici jasno vide, te razmisli da li treba dodati lampu ili podići roletne na prozorima. Povedi računa i o tome da prozor ne bude tvoja pozadina jer će za posledicu imati to da tvoje lice bude u sjenci.

Ne zaboravi da virtuelni sastanci uglavnom prate određena pravila ponašanja, te je zbog šuma i potencijalne buke poželjno biti na mute dok ostali govore. Ovo naravno nije strogo pravilo već zavisi od situacije, pa ako procijeniš da postoji više mogućnosti za spontanu interakciju onda shodno tome i koristi pomenutu funkciju. Uz ovo, preporuka je da koristiš slušalice sa mikrofonom kako bi se bolje čuo/la. Ovim ćeš izbjeći česte “Da li me čujete?” momente koji ometaju razgovor i dekoncentrišu sve učesnike. Osim toga, baš kao i u tradicionalnom razgovoru za posao, obrati pažnju da ne prekidaš sagovornike u pola rečenice, već sačekaj da svako završi svoje izlaganje prije nego počneš govoriti. 

Gledaj u kameru prilikom razgovora

Gledanjem sagovornika u oči tokom razgovora odaješ utisak samopouzdanja. Međutim, pošto se razgovor odvija putem interneta, prirodan instinkt gledanja sagovornika u oči će ovdje djelovati kao da gledaš u stranu zbog pozicije kamere koja te snima. Stoga je preporuka da dok pričaš gledaš direktno u kameru - nije ugodno, ali je neophodno kako bi sagovornik imao osjećaj direktnog kontakta očima. 

Pripremi materijale i odgovore unaprijed

Kao i kod svakog drugog intervjua, i u ovom slučaju moraš unaprijed istražiti sve što misliš da može biti korisno, upoznati se sa kompanijom i pozicijom, razmisliti o pitanjima koja možeš dobiti od sagovornika kao i o onome šta ti želiš njih da pitaš. 

Prednost je što možeš na papiru pored sebe imati podsjetnike za bitne stvari koje želiš da naglasis i one koje ne želiš da preskočis da pomeneš. Ovo ne znači da bi trebalo sve da ispišeš a potom čitaš iz bilješki jer je to primjetno, neprofesionalno i odaje utisak nesigurnosti i nepripremljenosti. Osim toga, pripremi sva dokumenata koja misliš da ti mogu trebati (npr. CV, portfolio, motivaciono pismo, preporuke i ostalo). Ovim ćeš djelovati spremno, a i značajno ćeš uštedjeti vrijeme za pretragu dokumenata.

Ovo su neki od savjeta koji će ti pomoći u pripremi za virtuelni razgovor za posao. Međutim, ne zaboravi da su osobe sa kojima ćeš pričati takođe ljudi i da razumiju izazove vezane za proces intervjuisanja kandidata putem interneta. Pa i ako se desi da ti internet konekcija nestane, ljubimac odluči da se pojavi u pozadini ili dijete počne da plače, ostani smiren/a i nastavi sa razgovorom. Iskoristi priliku da pokažeš koliko si fleksibilan/a, profesionalan/a i koliko brzo možeš da riješiš problem koji se sličajno zadesio. 

Na kraju, dok god se se prema onlajn intervjuu odnosiš s istom profesionalnošću kao prema bilo kojem drugom, nema razloga za brigu. Srećno!

Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije doMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima. Tokom 2019. godine, kompanija je pokrenula i portal www.stemedukacija.me, na kojem se možeš informisati o svim besplatnim prilikama namijenjene mladima koje kompanija stvara u Crnoj Gori.


Portal Analitika