Literatura

Prožimanje teorijskih i praktičnih strana Epikurove filozofije

Priroda, duša i sreća: Knjiga Ivana Nišavića predstavljena u Beogradu

Dodatnu vrijednost djela, kako je ocijenjeno na promociji, predstavlja to što se ne zadržava na tehničkom nivou akademskih filozofskih tekstova, iako se suvereno kreće na tom terenu. Knjiga, kažu, ima i terapeutsku dimenziju

Priroda, duša i sreća: Knjiga Ivana Nišavića predstavljena u Beogradu Foto: Institut za filozofiju i društvenu teoriju
Portal AnalitikaIzvor

Knjiga „Priroda, duša i sreća: Temelji epikurejske etike“, crnogorskog autora Ivana Nišavića predstavljena je u beogradskom Domu omladine. 

O djelu su, pored autora, govorili dr Tamara Plećaš, Aleksandar Ostojić, dr Predrag Krstić, doc. dr Aleksandar Dobrijević i prof. dr Mašan Bogdanovski, a moderatorka je bila Aleksandra Knežević.

Prema riječima autora, osnovna ideja knjige vođena je epikurejskom filozofijom i zasniva se na analizi njena tri glavna i nerazdvojna aspekta: nauci o prirodi (fizika), procesu saznanja (epistemologija) i etici (uživanje). 

Cilj je, kaže, bio da se istakne prožimanje teorijskih i praktičnih strana Epikurove filozofije, kao i da se pokaže njen značaj za svakog čoveka, bez obzira na životnu dob, društveni status ili bilo koje lične ili društvene aspiracije i preferencije.

temelji-epikurejske-etike-4

Govoreći o knjizi, učesnici promocije u Beogradu zaključili su da najveći dio teksta, hermeneutičkim i interpretativnim metodama karakterističnim za istoriju filozofije, rasvjetljava fundamente Epikurove etičke misli, onako kako su postavljeni u njegovoj metafizici, fizici i psihologiji. 

Pritom, smatraju da se autor nije ograničio isključivo na tehničko objašnjavanje kontroverznih mjesta.

Knjiga, kako se čulo na promociji, ide korak dalje od toga i pokazuje značajtakvog pristupa u helenističkoj filozofiji, koji se radikalno razlikuje od savremenog načina bavljenja etikom. 

Naime, ističe se značaj koji epikurejska etika ima za položaj čovjeka u svijetu, a naročito značaj koji ima ispravna teorija o mentalnom životu čovjeka. To su aspekti koji nedostaju savremenim etičkim teorijama i ova knjiga predstavlja uvjerljivo svjedočanstvo o tome.

Dodatnu vrijednost ove knjige, kako je ocijenjeno na promociji, predstavlja i to što se ne zadržava na tehničkom nivou akademskih filozofskih tekstova, iako se suvereno kreće na tom terenu. 

temelji-epikurejske-etike-5

Knjiga, kažu, ima i terapeutsku dimenziju, u skladu sa glavnim ciljevima i interesom samih epikurejaca. Ona iznosi osnove za jedan srećan život, ili više u duhu helenističkog načina mišljenja, za blaženstvo i život bez napetosti, bola i patnje. Upravo u tome, kako je poručeno sa promocije, i leži njen najveći kvalitet: povrh naučnog, filozofsko istorijskog i strogo akademskog sloja izlaganja nalazi se dimenzija popularne psihologije i prijemčivosti za širi krug čitalaca.

Djelo je objavljeno u saizdavaštvu Akademske knjige iz Novog Sada i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju iz Beograda. 

Dr Ivan Nišavić rođen je 1984. godine u Bijelom Polju. Osnovnu i srednju školu završio je u Baru, nakon čega je upisao Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, odsjek za filozofiju, na kome završava osnovne, master i doktorske studije. Doktorsku disertaciju obranio je na istom fakultetu 2019. godine. Zaposlen je, kao naučni saradnik, na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Uz to je angažovan kao gostujući predavač na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na studijskoj grupi za Andragogiju. 

Portal Analitika