Privredna komora Crne Gore oglasila se povodom bojkota velikih trgovinskih lanaca poručivši da ga smatra neopravdanim.
„Ne podržavamo bilo koju vrstu bojkota naših članica bez obzira na sektor u kojem posluju i smatramo ga neopravdanim, jer takav pristup direktno pogađa ne samo privredu već i državni ekonomski interes. Dodatno, i ne manje važno - privreda nije odgovorna za izazove koji se na ovaj način pokušavaju riješiti“, saopštili su iz Privredne komore.
Kažu kako posebno ukazuju na potrebu nediskriminacije u svakoj privrednoj oblasti i prema svakoj kompaniji, podvlačeći da bojkot kao način uticaja na ekonomske politike niti je razuman niti opravdan.
„Da budemo direktni - bojkot je štetan, u prvom redu za domaće proizvođače; za supstancu naše proizvodne baze - koja je nikad ranjivija; i konačno štetan je po budžet i njegove prihode koji su umnogome zavisni od svakodnevnog priliva po osnovu PDV“, istakli su iz Privredne komore.
Napominji i da bojkot trgovačkih lanaca predstavlja i bojkot svih učesnika u lancu stvaranja jednog proizvoda i formiranja njegove cijene.
„To uključuje proizvođače, prije svega domaće, uvoznike i distributere, zaposlene, ali i državni budžet. S obzirom na to da se budžet puni i kroz porez na dodatu vrijednost, koji je sastavni dio cijene proizvoda, bojkot utiče i na njegovu stabilnost. A upravo iz budžeta se finansiraju ključni segmenti društva – obrazovanje, zdravstvo, socijalna davanja i sl., kao i cijeli državni aparat, gdje, paradoksalno, primanja često premašuju ona u realnom sektoru koji ih zapravo stvara“, saopštili su iz Privrendne komore.
Takođe, pozvali su građane da kupuju crnogorske proizvode.
„Ako ćemo da budemo profesionalno iskreni prema sebi i svojoj državi, pogledajmo relevantne analize koje pokazuju da ukoliko 10 eura potrošimo na kupovinu domaćih proizvoda, 8 eura ostaje u zemlji, a ako ih potrošimo na kupovinu uvezenih proizvoda, u Crnoj Gori ostaje svega 2 eura. Da nije ništa drugo prisutno, osim rizika po domaću proizvodnju, ne bismo smjeli ni pomisliti na bojkot trgovinskih lanaca“, poručili su iz Privredne komore.
Na kraju, kažu kako smatraju da dijalog koji su započeli i zatražili po ovoj i drugim povezanim temama, iskazujući potrebu razumijevanja od strane Vlade, treba da bude intenzivan kako bi izbjegli donošenje odluka koje mogu negativno uticati na našu privredu i usporiti njen rast.