Ispitivanjem 21 osobe zaključeno je da mozak više privlači hrana ukoliko je doručak preskočen i da te osobe onda više jedu za ručak, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Naučnici upozoravaju da preskakanje obroka otežava dijete jer osobe onda uvijek traže - i uzimaju - kaloričniju hranu, a nutricionisti tvrde da je doručak bitan u dijetama jer ublažava apetit tokom dana.
Ispitanicima koji su svi normalne težine bile su u dva navrata prikazane fotografije kalorične hrane - kada su doručkovali i kada su preskočili doručak. Rezultati magnetne rezonance pokazali su da je mozak bio "naklonjeniji" kaloričnoj hrani u danu kada nijesu doručkovali.
Kada je ispitanicima ponuđen ručak, na dan kada su preskočili doručak ispitanici su jeli za petinu više kalorija nego obično.
Toni Goldson sa Imperijal koledža u Londonu rekao je da je studija pokazala da "gladovanje čini ljude gladnijim i pojačava zavodljivost kalorične hrane i utiče na količinu hrane koja se pojede".
Nutricionista Ketrin Henki sa Univerziteta Glazgov rekla je da je istraživanje pokazalo da doručak "umanjuje apetit" jer stabilizuje nivo šećera u krvi.
Naučnici su najavili da će sličnu studiju sprovesti među gojaznim ispitanicima kako bi vidjeli da li i njihov mozak slično reaguje.
Foto: akratchada torsap / freedigitalphotos.net