Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Radnički klub "Između nas" u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore: Mjesto dijaloga i propitivanja znanja

Izložba koja će biti otvorena 28. januara autorski je projekat Adrijane Gvozdenović i Nele Gligorović

Radnički klub "Između nas" u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore: Mjesto dijaloga i propitivanja znanja

“Preplavljeni informacijama koje su blokirale kritički pristup znanju, nedostaju nam alati za organizaciju, djelovanje i promjenu. Zato smo odlučile da izlagački prostor koji nam je dat na raspolaganje formiramo kao radnički klub, ne samo za radnike u kulturi već za sve koji učestvuju u današnjoj kapitalističkoj proizvodnji”, ističu autorke projekta

Radnički klub "Između nas" u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore: Mjesto dijaloga i propitivanja znanja Foto: MSUCG
Portal AnalitikaIzvor

Izložba “Radnički klub: Između nas”, autorski projekat Adrijane Gvozdenović i Nele Gligorović, biće otvorena u utorak, 28. januara u 19 časova u Galeriji Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore (MSUCG).

Kustoskinja izložbe je Teodora Nikčević.

Radnički klub nastaje kao prostor okupljanja, alternativne edukacije, mjesto dijaloga i propitivanja znanja. 

U okviru Radničkog kluba biće realizovano niz aktivnosti - radionica o statusu samostalnih umjetnika i stručnjaka u kulturi, gostovanje Hane Ćurak, promocija magazina ”Između nas: Rad u umjetnosti” (sa autorima Katjom Praznik, Vladanom Jeremić, Violetom Kachakovom), promocija kataloga i stručna vođenja kroz postavku.

“Preplavljeni informacijama koje su blokirale kritički pristup znanju, nedostaju nam alati za organizaciju, djelovanje i promjenu. Zato smo odlučile da izlagački prostor koji nam je dat na raspolaganje formiramo kao radnički klub, ne samo za radnike u kulturi već za sve koji učestvuju u današnjoj kapitalističkoj proizvodnji”, ističu autorke projekta.

Ponovno zamišljanje Radničkog kluba danas, u okviru institucije umjetnosti, govori o potrebi za stvaranje novih infrastruktura djelovanja – koje omogućavaju otvorenost, inkluzivnost i koje proizilaze iz realnih uslova savremenog rada u svijetu umjetnosti.

Kako pojašnjavaju iz MSUCG, umjesto izolovanih uloga, umjetnice kao jedinog kreatora estetskih predmeta, a kustosa kao demistifikatora tih predmeta, Adrijana i Nela ispituju granice svojih uloga dok se pozicioniraju kao kulturne radnice – neko ko se bavi materijalnim i društvenim uslovima znanja i kulturne proizvodnje.

Pored autorskog tima, saradnici na projektu su Maja Vujačić (biljni doprinos), Ivana Vujošević (dizajn magazina), Nemanja Bečanović (montaža videa), Marko Vukčević (ton), Jovana Đurčević,Vanja Vukićević Garić i Danilo Alagić (prevod tekstova u magazinu), Ana Vujanović, Fokus grupa (Iva Kovač i Elvis Krstulović), Ivana Vaseva i Violeta Kachakova, Jelena Fužinato, Katja Praznik, Valentina Desideri, Vesna Vuković, Vijai Patchineelam, Vladan Jeremić i Rena Rädle, undercurrent (autori/ke tekstova u magazinu), Denis Ćupić (dizajn) i Jovana Vujanović (fotografija i video).


Portal Analitika