Zdravlje

Radulović: Terapijska lista za kovid bolja nego u zemljama regiona

Kovid terapijska lista tokom pandemije, bila je u prosjeku bolja u odnosu na sve zemlje regiona, kazala je direktorka KCCG-a Ljiljana Radulović. 

Radulović: Terapijska lista za kovid bolja nego u zemljama regiona Foto: Schreeshot
RTCGIzvor

Ona je u emisiji Dobro jutro Crna Goro na TVCG kazala da se nada da će ovo biti godina prestanka pandemije.

Radulović je istakla da je pojava pandemije pokazala slabosti medicinskog sistema u svim zemljama. Zato smatra da je da je telemedicina koja se od juče primjenjuje u Crnoj Gori prilika da se smanje razlike u kvalitetu pružanja zdravstvene njege.

"Telemedicina je efikasan, brz i prilično jeftin način da smanjimo fizičku distancu, ali i razluku u pružanju medicinske njege u različitim djelovima svijeta", kazala je ona.

Ističe da je sve godine pandemije Crna Gora imala savremenu terapisjku listu i da je bila bolja u prosjeku u odnosu na sve zemlje regiona.

Istakla je da je danas samo 30 pacijenata na liječenu u KCCG-u.

"Od toga je pola životno ugroženih, a četvoro je na ventilaciji", rekla je direktorka.

U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), u slučajevima kada se liječe kompleksni COVID pacijenti, moguće je obezbijediti drugo mišljenje o nastavku terapije od ljekara bolnice Šarite iz Berlina.

To omogućava robot koji je namijenjen telemedicini, a koji je donacija Instituta Robert Koh iz Njemačke KCCG.

Robot za telemedicinu se sastoji od monitora, kamere, mikrofona i zvučnika. Kamera je visokog kvaliteta da može da zumira i pokret oka.

Kazala je da je robot mašina kojom ljekari rukovode daljinskim. Objasnila je da sami odaberu pacijente kod kojih nijesu sigurni u terapisjki izbor.

"U ovom trenutku smo koncentrisani samo na kovid pacijente. Nadamo se da je ovo godina prestanka pandemije, te da ćemo ovaj model koristiti i za sve oblasti medicine u kojima nam treba sugestija, drugo stručno mišljenje, kada imamo nedoumice i dijagnostičke i terapijske", rekla je Radulović.

Istakla je da su ljekari nakon nekoliko sati obuke savladali rukovanje robotom.

"Bili smo u toku sa svim ljekovima koji se koriste u Zapadnoj Evropi", kazala je ona.

Zamolila je pacijente da otkazuju preglede na koje neće doći.

"Posljednjih dana angažovali smo deset zaposlenih da poziovaju pacijente da potvrde dolazak na ambulantni pregled, a odazvalo se samo 10 odsto pacijenata i otkazalo pregled, dok je ostalim,a broj bio neispravan ili se nisu javili", kazala je direktorka KCCG-a.

Portal Analitika