Resorni ministar Miodrag Radunović razgovarao je sa predstavnicima Instituta za zdravlje, Agencije za ljekove i Kliničkog centra Crne Gore o risanskoj bolnici i eventualnoj povezanosti te zdravstvene ustanove sa smrću četiri pacijenata koji su u njoj liječeni.
- Formiran je tim koji će sprovesti nadzor i oni će od sjutra biti u Risnu. Želimo da se pogleda kompletna dokumentacija, način liječenja, stanje koje je trenutno tamo, a po završenim nadzoru komisije imaćemo punu informaciju - kazao je Radunović novinarima.
On je rekao da su pacijanti u preoperativnom i postoperativnom tretmanu tretirani antibioticima širokog spektra. Davanje te vrste antibiotika, kako je kazao, pacijentima starije dobi, u određenim slučajevima, može uticati na poremećaj crijevne flore koji se manifestuje dijarejom.
Radunović je dodao i da je analizama stolice pacijenta koji je preminuo prije dva dana potvrđeno prisustvo toksina „clostridium difficile". To je bakterija koja je prisutna u dva do pet odsto humane populacije, a istovremeno se kao spora, koja je veoma otporna, može nalaziti i u bolnicama.
- Nije ovo slučajnost, neki specifikum vezan za Crnu Goru - kazao je Radunović, navodeći takve slučajeve koji su registrovani u posljednih par godina u Evropi.
Radunović je rekao da ohrabruje to što su nakon prvog nadzora preporučene opšte i specifične mjere prevencije mogućeg širenja infekcije.
- Prema riječima direktora bolnice i uvidom u postojeće stanje, ukazuje nam da nemamo novooboljelih slučajeva - zaključio je ministar.