Godišnji odmor je kao Božić. Sve bi trebalo da bude savršeno lijepo i harmonično, ali vrlo često stvari krenu naopako. Šveđanka Stina Stal ima jednostavno objašnjenje za to: „zajednički odmor je ekstremna situacija za parove i porodice“. Ona se veoma dobro razumije u taj problem, jer vodi ambulantu hitne pomoći u Lisekilu, lijepom turističkom gradiću na zapadnoj obali Švedske, u pokrajini Vestergetland. Trajektom ide na posao i tvrdi da se, kada je vrijeme ružno, u vazduhu naprosto osjeti neka negativna atmosfera. I zbog toga je došla na ideju da otvori posebnu ambulantu hitne pomoći - za turiste. Naravno i za lokalno stanovništvo, ako i kada im zatreba.
Sa odmora kod advokata za razvod: Mnogi parovi sjećaju se mjesta na kojima su ljetovali po svađama koje su se tamo između njih dogodile. Loše vrijeme, ružna hotelska soba, loša hrana, prljava plaža - sve su to stvari koje nisu ugodne, ali ne predstavljaju glavni uzrok svađa. Porodični ljekar-terapeutkinja Stina Stal zna iz iskustva da sukobi obično nastaju iz drugih razloga.
- Obično na godišnji odmor idemo sa velikim očekivanjima, a kada se ona ne ispune, dolazi nužno do razočarenja - objašnjava ona.
Trećina svih parova u Njemačkoj koji se razvode čine to neposredno nakon godišnjeg odmora. Johan Skog i njegova supruga Aneli znaju zašto, ali nisu jer su potražili pomoć u švedskoj ambulanti za parove kako bi spriječili da odnos postane još gori. Par je planirao da odmor provede na jedrenju sa svoje četvoro djece. To, naravno, podrazumijeva boravak mnogo ljudi na vrlo malom prostoru, i to ograničenom. Svako od njih ima svoje zahtjeve, želje i potrebe. Otac Johan, na primjer, želi na more, jer misli da je vjetar pogodan za jednu rundu jedrenja, dok njegova supruga misli da je vjetar prejak, a ionako joj je dosadno da dugo jedri. Pored toga, Aneli još nervira što za svim članovima porodice mora sama da posprema.
(Ne)predvidivi rat polova: Terapeutkinja Stal ima poludugu, sijedu kosu, a uz to nosi smiješne naočare i ostavlja utisak da njoj takve stvari nikada ne bi zasmetale. Međutim, ona vrlo dobro poznaje agresije različitog porijekla, kao i njihove posljedice.
- Ne mali uticaj imaju i uloge polova. Muškarac želi da izađe, malo rizičnije jedri, dok bi se žena radije malo povukla i rekla „ne, hajde da ne idemo daleko na more“. Ukoliko on njene brige odbaci riječima „ma, gluposti“ ili nekom sličnom izjavom, konflikt je neizbježan. A kada su roditelji u svađi, neminovno se i djeca posvađaju između sebe, jer i njihovo raspoloženje zavisi od odnosa među roditeljima - objašnjava ona.
„Hitna pomoć“ za 10 eura po satu: Savjet iskusne terapeutkinje glasi: razgovor, razgovor i samo razgovor. Važno je, kaže ona, znati što ko želi.
- Ponekad se treba usuditi i biti „nepravedan“. Dakle, ne mora se neminovno otići u posjetu roditeljima oba partnera samo zato što se uvijek tako radilo - upućuje ona.
Savjetovanje u ambulanti za godišnji odmor košta deset eura po satu. Telefonski pozivi su besplatni. Ukoliko žele, članovi porodice mogu da dođu i pojedinačno.
Porodici Skog je pomogla „hitna pomoć“ u ambulanti Stine Stal. Otac Johan Skog nakon „terapije“ je mogao mnogo pragmatičnije da se odnosi prema sukobima. Ustanovio je, na primjer, da je glad jedan od vrlo banalnih uzroka zbog kojeg se kod njega i njegove porodice javlja loše raspoloženje. Zato će ubuduće stvari postaviti drugačije:
- Ubuduće ćemo se potruditi da se, prije svega, svi dobro najedemo. Potom ćemo sjesti za sto i razgovarati o tome šta bismo na odmoru sve voljeli da radimo, zajedno ili pojedinačno.
Pritom, obroke će kuvati, naravno, njegova supruga. Vjerovatno će je to, poslije tretmana u ambulanti Stine Stal, manje nervirati.
(Preuzeto: Dojče Vele)