Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • "Razumjeti zemlju": Poznato je koji će projekat predstavljati Crnu Goru na Bijenalu arhitekture u Veneciji

Na konkurs pristiglo 11 radova

"Razumjeti zemlju": Poznato je koji će projekat predstavljati Crnu Goru na Bijenalu arhitekture u Veneciji

Crnu Goru će na XIX Bijenalu arhitekture u Veneciji predstavljati projekat "Terram intelligere: INTERSTITIUM", čiji su autori Ivan Šuković, Dejan Todorović i Emir Šehanović.

"Razumjeti zemlju": Poznato je koji će projekat predstavljati Crnu Goru na Bijenalu arhitekture u Veneciji Foto: MDUP
Portal AnalitikaIzvor

To je odlulio žiri u sastavu Mirjana Đurišić, Miljana Zeković, Veljko Radulović, Tamara Marović i Maja Radonjić.

Kako je saopšteno iz ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, na konkurs je pristiglo 11 radova, a odluka o pobjedniku donijeta je jednoglasno.

"Autori su se svojim odgovorom na nacionalnu temu kojom se Crna Gora predstavlja na ovogodišnjem Bijenalu arhitekture „Razumjeti zemlju“, izdvojili od drugih timova, predstavljajući fundamentalno i u svim aspektima podržan interdisciplinarni projekat, koji u sebi donosi polet razumijevanja i učenja među generacijama i među vrstama. Polazeći od podrobne analize elementa lokalno specifičnog narativa vezanog za uspostavljanje razgraničenja u zemlji, kao podjednako prostornog i kulturološkog crnogorskog fenomena – međe – autori ga u svom rješenju prevode u konstelaciju nastanjenih, lebdećih, polikarbonatnih oblika", istakli su oni.

Uspostavljena prostorna struktura je, kako navode, personifikacija dihotomija - prošlog i budućeg, umjetnosti i nauke, društvenog i prirodnog – prostora susreta i sagledavanja mogućnosti daljeg, održivog, rezilijentnog modela rasta prirodnih organizama i otvaranja dijaloga sa čovjekom, te primjene naučenog u planiranju i izgradnji budućih životnih prostora.

"Arhitektura ovih pojedinačnih polikarbonatnih oblika, ali i cijele konstelacije ukazuje na medijatorsku ulogu arhitekture u svijetu budućnosti i jasno odgovara na pitanje Karla Ratija o razumijevanju arhitekture kao agenta i alata kojim uspostavljamo veze među različitim vrstama i svjetovima. Arhitektura postavke shvaćena kao granični prostor umjetnosti i nauke, na mikro nivou donosi uvid u razvoj mikro svijeta – stanovnika polikarbonatnih oblika – specifičnih bakterijskih kultura prikupljenih na lokalitetima u Crnoj Gori. Istraživanje mikrobioloških procesa i njihovog potencijala za primjenu u arhitekturi i građenju jeste naučni osnov ovog rada, koji približava i čini prijemčivim za analizu posjetiocima i posmatračima ono što u svakodnevnom životu ostaje nevidljivo", naglasili su oni.

Portal Analitika