-Zamislite sljedeću situaciju: oba plućna krila se prvo odstranjuju iz tijela jedne osobe, a zatim zamjenjuju plućima drugog ljudskog bića. Pacijent preživljava. To je pravo medicinsko čudo, rekao je na Konferenciji o medicinskoj tehnologiji i zdravlju (TEDMED) Šaf Kašafdži, torakalni hirurg i direktor Programa za transplantaciju pluća.
-To, međutim, još uvek nije savršena medicina, dodao je on.
- Želim da vam pokažem u kom pravcu će se kretati transplantacija organa u budućnosti. Zato ću govoriti o stvaranju superorgana, rekao je doktor Kešafdži.
Kešafdži i njegov tim su pronašli način kako da organ preživi izvan tijela, na normalnoj temperaturi i dovoljno dugo da bi mogli da ga pregledaju i liječe.
Da bi pokazao kako sistem funkcioniše, Kešavdži je na binu izveo mašinu na kojoj su se nalazila živa pluća svinje, koja su se širila i skupljala u ritmu disanja, a zatim pozvao petoro ljudi iz publike da ih dodirnu. Najsavremenija tehnologija daje ljekarima dovoljno vremena da identifikuju specifične probleme u vezi sa organom, da ga izliječe ciljanom genskom terapijom, ćelijskom terapijom ili ljekovima, a zatim transplantiraju recipijentu.