Više od trećine djece predškolskog uzrasta u Crnoj Gori još uvijek nije vakcinisano protiv morbila (malih boginja), zaušaka i rubele, rekao je Pobjedi dr Adis Martinović, specijalista epidemiolog, načelnik Odjeljenja za imunoprofilaksu.
On je kazao da ova činjenica predstavlja veliku javno-zdravstvenu brigu i problem zbog mogućnosti izbijanja epidemije ovih bolesti, a koje mogu biti veoma opasne.
- Ukoliko se desi velika epidemija malih boginja, osim djece uzrasta do pet godina, obolijevaće i svi ostali koji nemaju stečeni imunitet na morbile – kazao je dr Martinović.
Daleko od potrebnog
Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori do sada je vakcinu primilo 65,8 odsto djece predškolskog uzrasta. Prvom dozom je vaksinisano 24.876 djece, dok je nevakcinisanih 12.931.
Među djecom predškolskog uzrasta, koja u septembru polaze u osnovnu školu, njih 4.168 ili 51,99 posto kompletno je vakcinisano protiv morbila, zaušaka i rubele, tj. primilo je obje doze MMR vakcine. Od ove opulacije, 3.849 djece ili 48,01 odsto primilo je samo jednu dozu ove vakcine.
Kako bi se bi se prevenirala moguća epidemija zaraznih bolesti od kojih vakcina štiti, obuhvati vakcinacijom bi trebalo da budu preko 95 odsto.
Zdravstveni radnici godinama upozoravaju na pad obuhvata MMR vakcinom među djecom.
IJZCG je objavio da je pad započeo 2013. godine, kada je sa oko 90 odsto obuhvata te godine, pao na 50 odsto 2016. godine. Crna Gora je od tada na samom zaleđu zemalja u regionu po procentu vakcinisane djece. Međutim, prema riječima dr Martinovića, situacija se blago popravlja, te je broj roditelja koji dovode djecu na vakcinaciju sve veći.
Ljekari zovu roditelje
Kao jedan od razloga za porast tog broja navodi Kol centar, koji je pokrenut u maju, a putem kojeg ljekari pozivaju roditelje predškolske djece koja nijesu zaštićena vakcinom protiv morbila, zaušaka i rubele.
- Od početka rada Kol centra vakcinisano je ukupno 1.773 djeteta predškolskog uzrasta – kazao je on.
Ministarstvo zdravlja, uz stručnu podršku Instituta za javno zdravlje, a finansijsku podršku Unicef-a i Evropske unije, pokrenulo projekat sa ciljem da se sva djeca u Crnoj Gori zaštite od ovih opasnih bolesti i da se spriječi epidemija, koja je u ovom slučaju veoma izvjesna ukoliko se sva djeca na vrijeme ne zaštite.
- Ljekari putem Kol centra objašnjavaju roditeljima benefite vakcinacije, odgovaraju na pitanja i nedoumice roditelja, na stručan ali razumljiv način – kazao je dr Martinović.
On je apelovao na roditelje da preko Kol centra zakažu termin vakcinacije za svoje dijete.
- Nakon mjesec rada Kol centra, rezultati su na zadovoljavajućem nivou. Ljekari koji rade u Kol centru izvještavaju nas da ipak roditeljima znači kada ih pozove ljekar, podsjeti na vakcinalni status, sasluša i odgovori na njihova pitanja i nedoumice koje do sada nije imalo priliku da postavi ljekarima – ističe dr Martinović.
Činjenice i informacije
On pojašnjava da provjerene, dokazane činjenice i informacije koje dobiju od ljekara pomažu roditeljima da otklone eventualne nedoumice i strah, i da donesu odluku da zakažu vakcinaciju za svoje dijete.
- Ipak, očekujemo da će rezultati biti još bolji u narednom periodu i da će sve više roditelja vakcinaciju doživjeti kao čin roditeljske ljubavi i odgovornosti. Svi mi, roditelji, odgovorni smo za budućnost svoje djece – rekao je on.
Kako bi olakšali roditeljima, organizovani su timovi izabranih doktora za djecu u domovima zdravlja u cijeloj Crnoj Gori, koji osim redovnog rada radnim danima, obavljaju i vanrednu vakcinaciju vikendima
- Na ovaj način roditeljima djece, koja nijesu vakcinisana vakcinom protiv morbila, zaušaka i rubele, omogućili smo da se u što kraćem roku vakcinišu. Takođe, radom vikendima olakšana je i organizacija vakcinacije roditeljima, jer mnogi roditelji tokom radne sedmice nijesu u mogućnosti da se organizuju i povedu dijete na vakcinaciju – kazao je dr Martinović.
Prioritetna grupa
On je kazao i da je učestalost obolijevanja kod djece ispod 5 godina i pojedinih uzrasnih grupa kod starijih od 30 veoma slična.
- Ali zbog težih posljedica bolesti kod najmlađih i najmanjeg obuhvata vakcinacijom među tom uzrasnom grupom u našoj zemlji, njihova zaštita je crnogorskom zdravstvenom sistemu sada prioritet – naglasio je on.
Jedan od razloga pada obima vakcinisanih je bio snažan antivakserski lobi u cijelom svijetu, koji je isticao veze MMR vakcine sa pojavom autizma.
Ipak, urađene su brojne studije i velika istraživanja koja su demantovala tu povezanost.
Kalendar vakcinacija od dvije doze podrazumijeva davanje prve doze MMR-a nakon navršenog prvog rođendana (12 do 15 mjeseci) i druge doze prilikom sistematskih pregleda pred polazak u školu (5-6 godina), uz sustizanje svih eventualno propuštenih doza zaključno sa 14 godina.