Društvo

Sindikat zaposlenih u Pošti osuđuje otkaz Jugoslavu Markoviću

Iz Unije slobodnih sindikata saopšteno je da Jedinsteni sindikat zaposlenih u Pošti Crne Gore osuđuje Odluku o prestanku radnog odnosa kolegi Jugoslavu Markoviću.

Sindikat zaposlenih u Pošti osuđuje otkaz Jugoslavu Markoviću Foto: Pošta CG
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode u obračanju javnosti povodom Odluke o prestanku radnog odnosa koju je dobio potpredsjednik Jedinstvenog sindikata zaposlenih u Pošti Crne Gore, Jugoslav Marković, oni ovu odluku najoštrije osuđuje, jer, kako tvrde, predstavlja čisti odraz revanšizma i kontinuirane antisindikalne diskriminacije koju vrši Menadžment Pošte Crne Gore prema rukovodstvu i članovima JSZPCG.

Predsjednik sindikata Dragan Mitrović tvrdi da je Marković optužen i dobio otkaz za nešto što “de fakto” nije učinio.

“Svi zaposleni u našem Društvu koji obavljaju poslove poštara, ali i drugi, znaju da je kolega Marković u konkretnom slučaju postupio kao što uobičajeno postupaju poštari u sličnim situacijama kada im korisnici, najčešće iz zdravstvenih razloga (nepokretnosti, obneviđelosti, tremora i sl.), traže da ih poštar potpiše na uputnici. Naime, on je korisnici isplatio penziju i pri tom potpisao korisnicu penzije na uputnici Fonda PIO, što je činio na zahtjev korisnika godinama unazad i što nijednog trenutka nije sporio”, pojasnio je Mitrović.

Kako dodaje, ne ulazeći u razloge zbog kojih je korisnica zaboravila da joj je penzija isplaćena i nakon što je ona 3. decembra 2024.godine podnijela reklamaciju da joj nije isplaćena oktobarska penzija u iznosu 446,62 eura (dakle 11 dana nakon što su isplaćene oktobarske penzije), Marković je odlučio da od svojih sredstava korisnici još jednom isplati penziju kako bi se prevazišla ta situacija.

“Sve prethodno, kao i činjenica da je kolega Marković nudio uvid u GPS praćenje kretanja poštara kao dokaz koji potvrđuje da je na dan isplate posjetio korisnicu radi isplate penzije, što je korisnica negirala, nije bila dovoljna da menadžment ne izrekne najstrožiju mjeru prestanka radnog odnosa. Sve to bi još moglo i da prođe kada se ne bi znalo da mjera prestanka radnog odnosa nije prvi put izricana za mnogo teže povrede radne obaveze”, tvrdi Mitrović.

Inače, kako tvrdi, Marković je u svom desetogodišnjem radu profesinalno i uredno izvršavao svoje radne zadatke, nikada nije bio predmet disciplinskog postupka, zbog čega potpisivanjem peticije, koja je u toku, u njegovu odbranu staju zaposleni u Društvu, ali i građani sa teritorije reona na kojem on raznosi poštu.

“Ustvari, problem je u tome što JSZPCG, zajedno sa potpredsjednikom sindikata Jugoslavom Markovićem, od svog osnivanja ukazuje na probleme i anomalije u našoj firmi koju smatramo drugom kućom i što smo prepoznati isključivo kao “radnički sindikat” što potkrepljuje činjenica da u našim redovima gotovo da i nema članova iz rukovodstva i direkciji. JSZPCG je od strane menadžmenta pogrešno prepoznat kao neprijatelj i rušitelj firme što uopste nije tačno”, poručio je Mitrović.

Prema njegovim riječima, sindikalci nijesu i ne mogu biti rušitelji i neprijatelji firme zato što ukazuju na težak položaj zaposlenih, na loše uslove rada i na neracionalno trošenje njihovog novca.

“JSZPCG, njegovo rukovodstvo i njegovi članovi, još od početka štrajka trpe stalne pritiske i šikaniranja. Dominantno, članovi našeg sindikata su predmet pritisaka i disciplinskih postupaka, dok oni koji to nisu prolaze najčešće nekažnjeno ili sa blagim kaznama. Da li je grijeh JSZPCG što ukazuje da je nepotrebno zapošljavati radnike preko agencije za privremeno zapošījavanje i toj istoj agenciji svake godine plaćati oko 100.000 eura za proviziju”, upitao je Mitrović.,

Inače, kako je podsjetio, radi se o angažmanu koji nije dobijen preko tendera.

“Da li je grijeh JSZPCG to što traži prekid diskriminacije i izjednačavanje radne nedelje menadžmentu i radnicima? Da li je grijeh JSZPCG to što ukazuje da je rukovodstvo i pored naslijeđenih 5.5 miliona eura uzelo kredit za nabavku softvera vrijednosti 1.8 miliona iako je za taj softver već bilo uplaćeno više od pola novca? Na stranu to što je programski direktor toga projekta ujedno i predsjednik Odbora direktora Pošte Crne Gore, što je vjerovatno sukob interesa. Da li je grijeh JSZPCG to što ukazujemo na negativna mišijenja eksternog revizora za period 2021-2023. i negativno mišijenje DRI”, navodi on.

Mitrović se pita i da li je grijeh JSZPCG to što ukazuje na katastrofalno stanje u Pošti carinjenja gdje ogroman broj pošiljaka čeka na dostavu.

“Da li je grijeh JSZPCG što ukazuje na pogrešno utrošena sredstva za sanaciju krova Pošte u Baru koja i pored toga prokišnjava? Da li je grijeh JSZPCG to sto ukazuje na činjenicu da je poslednji komplet uniformi za radnike stigao prije ravno pet godina, ali da je rukovodstvo u međuvremenu donijelo odluku o pravilima za nošenje iste, datumima od kad do kad se nosi zimska ili ljetnja uniforma, ali i sami rok korišćenja uniforme koji je ograničen na dvije do tri godine, a ne pet? Konačno, da li je grijeh JSZPCG taj što smo se izborili štrajkom za povećanje plate 100-130 eura i nama, ali i rukovodstvu”, riječi su Mitrovića.

Kako je dodao, ono sto obećavaju je da će JSZPCG snažno stati u odbranu svog kolege Jugoslava Markovića, jer ne smiju dozvoliti da on, koji je predvodio štrajk i nosio breme predsjednika Štrajkačkog odbora, plati cijenu za benefite koje su svi oni dobili.

“Takođe, poručujemo menadžmentu da će JSZPCG još nepokolebljivije stajati na pravoj strani, prvenstveno u zaštiti ekonosmkih i socijalnih interesa našeg članstva i zaposlenih, a zatim i daljem ukazivanju svih anomalija koji štete našoj firmi”, zaključio je Mitrović.

Portal Analitika