Odbor je danas obavio kontrolno saslušanje Jokića koji je imenovan i za rezidentnog vojnog atašea u Austriji, a dužnost vojnog predstavnika na nerezidentnoj osnovi obavljaće i u Slovačkoj i Češkoj. On je do kraja prošle godine bio šef odbrambeno-vojnog dijela Misije Crne Gore pri NATO-u.
Jokićev izbor, podržali su svi članovi Odbora, osim lidera Pokreta za promjene Nebojše Medojevića.
Medojević je kazao da se OEBS bavi borbom protiv korupcije u vojsci i nabavkama vojne opreme i podsjetio da je Jokić bio član Vrhovnog savjeta odbrane državne zajednice Srbije i Crne Gore.
-Jokić je bio član tog tijela, kada je donijeta odluka o kupovini satelita i nabavci pancira za Vojsku tada zajedničke države, te kupovine su nanijele višemilionske štete, i Crna Gora ne plaća tu štetu jer je sukcesijom, posle raspada države, Srbija preuzela te obaveze- naveo je Medojević.
On je pitao Jokića, da li je znao koliko su ugovori koji su potpisani za nabavku opreme, štetni za državu.
Jokić je kazao da nije odgovoran za nabavku pancira, jer je, kako je pojasnio, u to vrijeme bio pomićnik ministra odbrane za ljudske resurse.
On je pojasnio da je u vrijeme nabavke satelita za Vojsku Srbije i Crne Gore, obavljao funkciju sekretara Vrhovnog savjeta odbrane, i da to tijelo nije bilo nadležno za kupovinu.
Jokić je kazao da je o nabavci opreme odlučivao Savjet ministara državne zajednice.
Medojevića je zanimalo kakvi su efekti ISAF misije u Avganistanu, i da li su crnogorski vojnici dovoljno obučeni za borbene misije.
Jokić je rekao, da za sada, ne bi predložio da se crnogorski vojnici šalju u borbene misije u Avganistanu.
On smatra da ne treba povećavati broj crnogorskih vojnika koji su u toj zemlji. -Treba da ostanemo na nivou gdje smo.
Medojević je pitao da li, u vojnu misiju pri NATO-u, treba slati oficire koji, kako tvrdi, nijesu prošli bezbjednosnu procjenu.
Jokić je rekao da nije učestvovao u kadrovskim pitanjima. -Ukoliko postoje dokazi, za bilo koga, treba ih procesuirati. Naša misija pri NATO-u je dobijala najbolje ocjene- dodao je on.
Borislav Banović iz Socijaldemokratske partije, ocijenio je da je vojna profesija posebno teška, i apelovao da se zaštite oficiri koji su nakon raspada državne zajednice izabrali da služe u Vojsci Crne Gore (VCG).
-Ne treba da izjavama smanjenjujemo sposobonost naših vojnika. Vojna profesija je posebno teška i časna jer se vojnik zaklinje da će dati život za svoju državu, što se ne traži u drugim zanimanjima- naveo je on.
Član Odbora iz Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević kazao je da mu se dopada stav Jokića, da ne treba povećavati broj crnogorskih vojnika u ISAF misiji.
On je kazao da će njegova partija podržati izbor Jokića jer se, kako je naveo, radi o izuzetnom profesionalcu.
-Neka vam bude na čast sto se služili u Vojsci Jugoslavije a sada u VCG. Ukoliko neko smatra da je mana za nečiji izbor jer je bio u vosjci bivše države biću protiv toga- precizirao je Lalošević.
Obrad Stanišić iz Demokratske partije socijalista smatra da je Jokić dobar izbor, jer je dao pun doprinos pri misiji u Briselu za evro-atlantske integracije Crne Gore.
-Ne sumnjam da će te misiju obavljati na najbolji način, kao što ste radili do sada- naveo je on.
Odbor je usvojio Izvještaj u radu za prethodnu i plan rada za ovu godinu.