Uprkos prethodno sprovedenim aktivnostima od strane Opštinskog tima i Službe zaštite i spašavanja u koordinaciji sa ostalim Službama koje su učinjene u formi obavještenja da je na snazi zabrana loženja na otvorenom na teritoriji Opštine Bijelo Polje, samo u martu Služba zaštite i spašavanja imala je 36 intervencija.
Komandir Službe zaštite i spašavanja Edin Kolić saopštio je za Pobjedu da su proteklih nekoliko dana, pripadnici Službe danonoćno bili na terenu izlažući se opasnosti kako bi sprječavali širenje požara i spasili vitalne objekte i uredjaje na pojedinim lokacijama.
"Konkretno, na Obrovu je bilo ugrožen repetitor kao i objekat u kome se nalazi agregat sa cistjernom. U selu Kukulje su spašene kuće i pomoćni objekti, u selu Mioče su spašene kuće, kapela kao i groblje, a u selu Cerovo spašene su kuće i pomoćni objekti. Požari su se nastavili i početkom aprila. Intervenisanje je veoma otežano zbog pojačanog vjetra i visokih temperatura za ovo doba godine, ali očigledno je da su građani koji su nesavjesni – njihovo postupanje je osnovni uzrok nastanka svih požara, posebno iz razloga što je većina u ubjeđenju da, ukoliko je na primjer livada ili šuma u njihovom vlasništvu, da sa istom mogu da postupaju kako žele i da mogu da postupaju suprotno naredbi o zabrani paljenja vatre", kazao je Kolić.
Precizirao je da Zakonom o svojinsko-pravnim odnosima u vezi prava svojine, Krivični zakonik Crne Gore propisuje, u dijelu „Krivična djela protiv životne sredine i uređenja prostora“ da ko krši propise o zaštiti, očuvanju i unapređenju životne sredine, a zbog toga nastupe štetne posljedice po kvalitet vazduha – kazniće se kaznom zatvora do tri godine.
"Kada su u pitanju „Krivična djela protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine“ kod izazivanja opšte opasnosti, izmedju ostalog, izazivanjem požara - kazniće se kaznom zatvora do osam godina", decidan je Kolić.