Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Spektra: Usvajanjem Akcionog plana za poglavlje 23, Crna Gora u obavezi da omogući samoodređenje svih

Spektra: Usvajanjem Akcionog plana za poglavlje 23, Crna Gora u obavezi da omogući samoodređenje svih

Pozivaju Spajića da, kako ističu, posveti punu pažnju ispunjavanju preuzetih obaveza, koje su do sad bilemrtvo slovo na papiru,i implementacijinajvažnijeg Akcionog planakoji je Crna Gora do sad usvojila, a koji se bavitemeljnim pravima

Spektra: Usvajanjem Akcionog plana za poglavlje 23, Crna Gora u obavezi da omogući samoodređenje svih Foto: Spektra
Portal AnalitikaIzvor

“Usvajanjem Akcionog plana za poglavlje 23,utvrđivanje Predloga zakona o pravnom prepoznavanju roda na osnovu samoodređenjajedan je odpreduslovaza ispunjavanje završnih mjerila pregovaračkog poglavlja 23”, saopštili su danas iz Asocijacije Spektra.

Preuzimanjem ove obaveze, kako naglašavaju,Vlada Crne Gore pružila je i zvaničnu garancijudane moženastaviti svoj put kaEUbez garantovanjatemeljnog ljudskog prava na samoodređenjesvim svojim građankama i građanima.

“Ova aktivnost uvrštena je sa ciljem omogućavanja i zaštite prava na izražavanje rodnog identiteta, a unutarzavršnog mjerila 3, koje garantuje da „Crna Gora štiti temeljna prava kako u zakonu tako i u praksi i u potpunosti je spremna da, po pristupanju,primjeni Povelju o temeljnim pravima Evropske unije i drugu relevantnu pravnu tekovinu EU”, ističu iz Spektre.

Kroz ispunjenje ove aktivnosti, kako dodaju, ispunjava se Zahtjev iz Zajedničke pozicije EU za poglavlje 23 “Uspostaviti vjerodostojan bilans rezultata u primjeni odredbi o nediskriminaciji, rodnoj ravnopravnosti iborbi protiv rodno zasnovanog nasilja, zaštiti pripadnika manjina i kulturnim pravima, u skladu s pravnom tekovinom EU i evropskim standardima i obezbjediti efikasan mehanizam za obeštećenje i pomoć žrtvama.”

“Iako jeneosporiva važnost ovog Zakonado sada ukazivanakroz brojne izvještaje Evropskih institucija(Komiteta za eliminaciju diskriminacije nad ženama – CEDAW, Komiteta za sprečavanje torture – CPT, Izvještaja o proširenju Evropske komisije, ispunjenja Reformske agende, kao i prioritetnih preporuka Komiteta za ljudska prava UN-a) uvrštavanje ovog Zakona unutar završnih mjerila dokazuje ono na čemu sucivilni sektor, aktivisti i aktivistkinje, kao i brojne institucije Crne Gore, regiona i Evrope glasno insistirali:Crna Gora u EUneće moći bez prava na samoodređenje svih”, ukazuju iz Spektre.

Napominju da je rok za realizaciju ove aktivnostiIII kvartal ove godine,čime bi se, kažu,najzad prekinula višemjesečna blokadaovog procesa, čemu su do sada imali prilike da svjedoče, budući da je nacrt Zakona bio spreman da dođe na dnevni red Skupštineveć krajem prošle godine,za šta je postojala ipodrškavećine poslanica i poslanika.

Iz Spektre podsjećaju da bez Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja građanke i građani Crne Gore čiji se rodni identitet ne podudara sa oznakom pola u dokumentima i dalje prolaze krozprinudne procese sterilizacijekako bi njihov identitet bio pravno prepoznat i ostvarili prava kakvo je npr. pravo na vjerodostojna dokumenta.

Ova praksa, kako dodaju, Crnu Goru čini svegajednom od ni neslavnih deset zemalja Evrope koje i dalje praktikuju ovu nehumanu praksu.

“Iako neosporiv dio puta Crne Gore ka EU, naglašavamo da je usvajanje Zakona važnone samo u cilju ispunjavanja završnih mjerila,već je iosnovna obaveza Vlade i Skupštine države Crne Gore, koja Ustavom garantujejednaku zaštitu prava i sloboda svih, a koja su nepostojanjem ovakvog zakonskog rješenja jednom dijelu društva i daljeaktivno ugrožena”, napominju iz Spektre.

Stoga,pozivaju premijera Milojka Spajićada, kako ističu, posveti punu pažnju ispunjavanju preuzetih obaveza, koje su do sad bilemrtvo slovo na papiru,i implementacijinajvažnijeg Akcionog planakoji je Crna Gora do sad usvojila, a koji se bavitemeljnim pravima.

Portal Analitika