Evo mogućih razloga zašto vam je stalno hladno.
Problemi sa šećerom u krvi
Jedan od problema koji može izazvati osjećaj hladnoće su komplikacije vezane za visoki nivo šećera u krvi, poput periferne neuropatije.
Ova bolest oštećuje živce u rukama i stopalima, što može dovesti do utrnulosti i bola, a često se osjeti i hladnoća, prenosi klix.ba.
S obzirom na to da nervi koji prenose temperaturne senzacije mogu biti oštećeni, vaša stopala i ruke mogu stalno biti hladni, iako vanjska temperatura nije niska.
Dehidratacija
Nedostatak tečnosti u organizmu može takođe uzrokovati osjećaj hladnoće.
Voda pomaže u regulaciji tjelesne temperature, jer čini više od dvije trećine naše tjelesne mase. Kada ste dobro hidrirani, voda zadržava toplinu i polako je oslobađa, održavajući vas u ugodnoj temperaturnoj zoni.
Ako ste dehidrirani, vaše tijelo postaje osjetljivije na promjene temperature, što može uzrokovati osjećaj hladnoće.
Hipotireoza
Jedan od najčešćih uzroka stalne hladnoće je hipotireoza, stanje u kojem štitna žlijezda proizvodi premalo hormona. Ovi hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji metabolizma, a kad je njihov nivo nizak, metabolizam se usporava.
To znači da tijelo proizvodi manje topline, što može izazvati osjećaj hladnoće, čak i kada je okolina topla.
Anemija zbog nedostatka gvožđa
Anemija izazvana nedostatkom gvožđa je jedan od čestih uzroka osjećaja hladnoće, jer je gvožđe ključno za prenos kiseonika kroz krvotok.
Kada imate izak nivo gvožđa, crvena krvna zrnca ne mogu obavljati svoju funkciju pravilno, što može dovesti do smanjenja proizvodnje toplote u tijelu.
Osim toga, nizak nivo gvožđa može negativno uticati na funkciju štitne žlijezde, što može dodatno pogoršati osjećaj hladnoće.
Iako hladnoća može biti bezopasna, u nekim slučajevima to može biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema koji zahtijevaju pažnju. Ako stalno osjećate hladnoću, važno je obratiti se ljekaru koji može utvrditi uzrok i preporučiti odgovarajući tretman.