Književni festival “Odakle zovem”, 16. po redu, biće održan od 27. do 29. juna u knjižari Karver u Podgorici, pod sloganom “Stvaranje svijeta”. U susret festivalu, danas je u Podgorici održana prva konferencija za medije na kojoj je najavljen raznovrstan program ovog izdanja.
“Predstavljamo na poseban način Juna Fosea, ovogodišnjeg nobelovca sa kojim će Dejan Matić snimiti specijalni intervju za naš festival. Imam ideju da jedan odlomak iz njegove drame “San” ovdje pred publikom prikažemo”, navela je menadžerka knjižare “Karver”, Varja Đukić.
Kako je dodale, predstaviće i Lanu Barić, jednu od sjajnih hrvatskih glumica i autorki scenarija koja je za film “Tereza 37 dobila nagradu u Puli za scenario.
“Zatim ćemo predstaviti Sebastijana Pregelja, slovenačkog autora u saradnji sa Ambasadom Češke u Podgorici. Prikazaćemo jedan zanimljiv film “Don’t Cry For Me Sarajevo”. Riječ je o filmskoj priči kako Susan Sontag usred opsade Sarajeva koja je trajala skoro četiri godine režira predstavu “Čekajući Godoa” i kako bez obzira na snajpere i prijetnju smrti glumci idu na probe i publika gleda predstavu,” kazala je Đukić.
Na festivalu će se predstaviti i eminentni autori, književnici, filmski reditelji iz regiona i Evrope među kojima su: Tereza Boučkova, Božo Koprivica, Dubravka Đurić, Robert Perišić, Mihaela Gašpar, Nihad Kreševljaković, Ivan Marinović...
Na kraju festivala, po prvi put u Crnoj Gori biće prikazan film “Samo kad se smijem”, nakon kojeg će se sa rediteljkom Vanjom Juranić razgovarati o temama aktivizma u stvaralaštvu.
Kako se moglo čuti na konferenciji za novinare, bogat program je i ove godine pripremljen zahvaljujući kvalitetnoj saradnji sa značajnim partnerima, sponzorima i izdavačima. Posebnu zahvalnost Đukić je ovom prilikom izrazila Ambasadi Češke u Podgorici sa kojom njeguju dugogodišnju saradnju.
Današnjoj press konferenciji je prisustvovala i ambasadorka Češke u Crnoj Gori, Janina Hrebičkova koja je istakla da je ovo jedan vid nastavak 150 godina duge saradnje između Češke i naše države.
“Neću sada pričati o svim češkim piscima, muzičarima i svim imenima iz češke kulture koje smo zahvaljujući saradnji sa Varjom u Crnoj Gori mogli predstaviti. Željela bih najaviti da ćemo u tome nastaviti i da ćemo ove godine predstaviti visoko-intelektualnu i interesantnu ženu koja se zove Tereza Boučkova koja će ovdje predstaviti svoju knjigu “Godina pijetla”, istakla je Hrebičkova.
Kako je dodala, Boučkova nije samo žena koja piše literaturu, već je aktivna u mobilizaciji rodne ravnopravnosti, te poručuje da bi poštovanje prema ženi i muškarcu trebalo biti isto.
“Od srca bih željela zahvaliti svima koji vrijedno radeda bi češko-crnogorska i druga kulturna diplomatija bila jača i da bi svi ljudi u Crnoj Gori mogli imati priliku čitati, gledati, slušati neke stvarno kulturne riječi i misli koje nas sve guraju naprijed,” navela je Hrebičkova.
Moderatorka promocije knjige češke književnice biće profesorica francuskog jezika Jasna Tatar – Anđelić, koja je na današnjoj konferenciji približila lik i djelo ove zanimljive umjetnice, te prisutne zainteresovala da dođu na samu promociju knjige.
Značajan dio programa biće posvećen i kultnim domaćim piscima, a poseban akcenat će biti stavljen na stvaralaštvo Vitomira Nikolića.
“Vito Nikolić je bio pjesnik koji je uspio da ono što je suština života i svakog njegovog emocionalnog trenutka, ključnih istorijskih stvari, društvenih okolnosti, pretoči u izuzetnu emociju i u stih, te da nam tako ostavi nevjerovatno kulturološko blago kojim se možemo ponositi i predstaviti na ovako značajnom festivalu. Počastvovana sam što mogu da budem dio toga i što moji učenici i učenici iz drugih škola imaju priliku da učestvuju u takvim aktivnostima,” istakla je profesorica crnogorskog, srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti Andrijana Deletić-Milačić.
Uprkos velikom značaju koju književni festival “Odakle zovem” ima za različite generacije i slojeve crnogorskog društva ostaju izazovi kada je u pitanju podrška institucija na državnom, ali i na lokalnom nivou.
“Nadam se da ćemo imati sreću sljedećih godina da i Ministarstvo kulture i medija, kao i Glavni grad ranije objave rezultate Konkursa za savremeno stvaralaštvo. Jako smo strpljivi i trudimo se da uvažimo sve elemente, ali moram da napomenem da je prijeka potreba da se konkursi za savremeno stvaralaštvo organizuje na vrijeme i da se na vrijeme donesu rezultati,” ukazala je Varja Đukić.