To je danas saopšteno iz Instituta za javno zdravlje, uz podsjećanje kako je prošle godine u istom periodu registrovano 26 slučajeva, od čega pet u glavnom gradu.
Oni podsjećaju kako osoba šugu može prenijeti od momenta kada se zarazi do završetka liječenja.
"Održavanje lične higijene i izbjegavanje kontakta sa oboljelima je od presudnog značaja u smislu prevencije", naglašavaju iz IJZ.
Ukućani i osobe u bliskom kontaktu sa oboljelim treba da se obrate ljekaru koji će ih uputiti kako da spriječe nastanak oboljenja, odnosno da se preduzmu mjere profilaktičkog liječenja lica koja su bila u kontaktu sa infestiranim.
"Odjeću, posteljinu i rublje koji su korišćeni nekoliko dana prije početka liječenja treba otkuvati ili hemijski očistiti.Odjeća ili druge stvari koje se ne mogu oprati treba skloniti u zatvorenu plastičnu kesu nedjelju dana. Obavezno je isključivanje infestiranih iz škole ili sa posla u toku liječenja i jedan dan po završetku liječenja", saoppštili su oni.
Lijek, kako dodaju, najčešće u obliku kreme, propisan od strane ljekara, nanosi se na kožu, ostavlja da djeluje nekoliko sati, a zatim spira, odnosno postupa se po uputstvu ljekara.