Svijet

Sva struja u Portugaliji biće 2030. iz obnovljivih izvora

Portugalija ne samo da je termoelektrane poslala u istoriju, jednu čak i u muzej, već bi zahvaljujući energetskoj tranziciji do kraja ove decenije trebalo da više ne koristi ni gas.

Ilustracija Foto: UGC
Ilustracija
BetaIzvor

Energetska tranzicija Portugalije počela je na prelazu iz 20. u 21. vijek, kada je ugalj, uz hidroenergiju, bio najznačajniji resurs u proizvodnji struje. Tada je donijeta odluka o ulaganju u postrojenja na gas i obnovljive izvore energije i 2021. Portugalija je zatvorila posljednje dvije termoelektrane - Pego i Sineš.

Za 20 godina sektor obnovljivih izvora energije u Portugaliji registrovao je rast sa devet odsto na 30 procenata, rekao je Artur Patuleija iz nezavisnog instituta E3G.

U 2021. Portugalija je 36 odsto struje proizvela iz energije Sunca i vjetra, 29 odsto iz CCGT gasa a 23 odsto iz hidroenergije, pokazuju statistike.

Ugalj je u 2021. imao udio od samo jedan procenat prema 32 odsto u energetskom miksu 2003. godine.

Prema procjenama nezavisnog instituta Ember, Portugalija će do 2026. iz obnovljivih izvora energije dobijati 80 odsto struje a do 2030. svih 100 procenata.

Sve veća upotreba obnovljivih izvora energije donijela je Portugalcima opipljive koristi.

"Portugalska domaćinstva bila su manje izložena posljedicama rasta cijena gasa zbog krize (rat u Ukrajini i energetska kriza)", rekao je Patuleija.

Prema njegovim riječima, Portugalcima su zahvaljujući energetskoj tranziciji manje porasli računi nego u ostalim članicama EU. Naime, u Portugaliji je cijena KWh porasla za 5 odsto prema prosjeku u EU od 15 odsto.

Patuleija je rekao da se očekuje da portugalski potrošači u 2023. uštede 2,6 milijardi eura zbog nižih troškova energije iz obnovljivih izvora.

Portal Analitika