Talibani bičuju ženu na ulici, Malala: Svjetski lideri da preduzmu hitne mjere

Žene iz Avganistana sa strahom i neizvjesnošću gledaju na budućnost dok talibani preuzimaju vlast u Avganistanu. Još su živa sećanja na način života koji su žene u ovoj zemlji morale da vode tokom perioda od 1996. do 2001. godine.Dobitnica Nobelove nagrade za mir Malala Jusufzai izjavila je da je duboko zabrinuta zbog situacije u Avganistanu, posebno zbog sigurnosti žena i djevojaka i pozvala svjetske lidere da preduzmu hitne mjere.

Talibani bičuju ženu na ulici, Malala: Svjetski lideri da preduzmu hitne mjere Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Talibani su do 1996. godine preuzeli kontrolu nad većim dijelom zemlje i nametnuli strogu verziju šerijata ili islamskog zakona.

Grupa je optužena za brutalno sprovođenje šerijata, sa javnim pogubljenjima za osuđenje za ubistvo ili preljubu i amputacijom za one koji su proglašeni krivim za krađu. Muškarci su morali da puštaju bradu, a žene da nose burku koja pokriva cijelo tijelo.

Na društvenim mrežama je osvanuo snimak navodno iz Avganistana, na kojem se vidi kako taliban mučki bičuje ženu koja nosi burku. Okupljena masa samo nijemo posmatra šta se dešava pred njima.

Pojedini svjetski mediji su pisali o tome da su talibani u pojedinim provincijama koje su osvojili već počeli da odvode djevojčice iz njihovih domova kako bi se udale za talibanske borce.

Džihadistički komandati naredili su imamima u područjima koja su zauzeli da im donesu spisak neudatih žena starosti od 12 do 45 godina, kako bi se njihovi vojnici oženili njima jer ih smatraju ratnim plijenom koji treba da podijele pobjednici.

Borci su išli do vrata do vrata kako bi potražili svoje „nagrade“, a čak su i pregledali porodične garderobe kako bi ustanovili uzrast djevojčica prije nego što ih prisile na seksualno ropstvo.

Hrabar korak

Dobitnica Nobelove nagrade za mir Malala Jusufzai izjavila je da je duboko zabrinuta zbog situacije u Avganistanu, posebno zbog sigurnosti žena i djevojaka i pozvala svjetske lidere da preduzmu hitne mjere.

Malala je rekla da američki predsjednik Džo Bajden mora da preduzme hrabar korak kako bi zaštitio avganistanski narod nakon pobjede talibana i dodala da je pokušavala da dođe do nekoliko svjetskih lidera, prenosi Rojters.

“Ovo je hitna humanitarna kriza u kojoj moramo da pružimo pomoc i podršku”, rekla je Jusufzai za BiBiSi (BBC).

Dodala je da je razgovarala sa nekoliko aktivistkinja u Avganistanu, uključujući aktivisistkinje za ženska prava i da one dijele zabrinutost, kao i da nisu sigurne kakav će im život biti.

Malala je rekla da je poslala pismo pakistanskom premijeru Imranu Kanu i da je tražila od njega da primi avganistanske izbjeglice i obezbijedi da sva djeca izbjeglice imaju pristup obrazovanju i da budu bezbjedna.

Malala, koja danas ima 23 godine, jedva je preživjela nakon što joj je pakistanski talibanski napadač pucao u glavu 2012. godine, zbog njene kampanje protiv uskraćivanja obrazovanja ženama. Postala je poznata kao 11-godišnjakinja i pisala je blog za BiBiSi (BBC) o životu pod vlašcu pakistanskih talibana.

Malala danas živi u Engleskoj, gdje se liječila, a prošle godine je diplomirala filozofiju, politiku i ekonomiju na Oksfordu.


Portal Analitika