Abiznis

Neizvjesnost sve izraženija

Tržišta pod novim pristiscima, čeka se odluka OPEC-a

Novi poremećaji na tržištu kapitala uslijedili su nakon što je kineski gigant Didi najavio povlačenje sa Njujorške berze, čime je ponovo naglašena zabrinutost za odnose SAD i Kine nakon pooštravanja regulative u tehnološkom sektoru.

Tržišta pod novim pristiscima, čeka se odluka OPEC-a Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika/ReutersIzvor

Trgovanje je jutros počelo i u znaku nastavka blagog pada cijene nafte, budući da neizvjesnost vezana za širenje omikron soja koronavirusa nastavlja da zabrinjava kompanije u oblasti transporta i turizma.

Dodatnu nestabilnost na tržišta unosi zabrinutost zbog očekivanog povećanja kamatnih stopa.

Ovo se odražava i na pad berzanskih indeksa, pa je na Wall Streetu S&P 500 izgubio 0,5% vrijednosti, hongkonški Hang Seng je opao 1,3%, a MSCI indeks akcija azijskih kompanija iziuzimajući japanske izgubio je 0,7% odsto vrijednosti na početku današnjeg trgovanja.

Valute

Kada je riječ o valutnom tržištu, ova situacija najviše se odrazila na australijski dolar koji je u odnosu na američki izgubio 0,3% vrijednosti i kliznuo ispod 71 centa, približivši se najnižem jednogodišnjem nivou.

Euro je bio stabilan i mijenjao se za 1,1298 dolara, a jen za 113,08 za dolar. Očekivanja su da bi euro mogao porasti oko 1,5%, a „sigurno utočište“ japanski jen opasti još 2% odsto na godišnjem nivou. Ukupan ovogodišnji pad eura iznosio je oko 7%, a jena 9%. 

Kineski gigant Didi, koji je u julu na Njujorškoj berzi iznio inicijalnu javnu ponudu od 4,4 milijarde dolara, najavio je premještanje na berzu u Hong Kongu, što je izazvalo zabrinutost za američko-kineske trgovinske odnose.

Ulagači na tržištima trebalo bi da sačekaju još najmanje nedjelju dok zdravstvene institucije i proizvođači vakcina ne saopšte preciznije podatke na osnovu kojih će se moći procijeniti uticaj širenja virusa na globalnu ekonomiju.

Jedan od važnih signala tokom današnjeg dana trebalo bi da budu podaci sa američkog tržišta rada, na osnovu kojih će biti jasnije kakvi su izgledi za najavljeno povećanje kamatnih stopa.

Nafta

Kada je riječ o naftnom tržišztu, fjučersi na brent su u noći između četvrtka i petka dostigli cijenu od 69,67 dolara po barelu, nakon što su tokom ove sedmice izgubili više od 3% vrijednosti, dok je u odnosu na oktobarski maksimum i najvišu vrijednost od 2018. pad iznosio 18%.

Oči ulagača uprte su i u Federalne rezerve, koje oprezno najavljuju planove o udaljavanju od kriznog programa stimulansa koji bi mogle da obustave ranije nego što je bilo planirano.

Predsjednik Feda Džerom Pauel rekao je da će centralni bankari govoriti o bržem povlačenju programa kupovine obveznica na ovomjesečnom sastanku i da će prestati da opisuju inflaciju kao prolaznu. 

Uprkos prijetnji koju po globalnu ekonomiju predstavlja omikron soj, Fed je odlučio da ne odlaže politički dogovor, zbog čega su ulagači i zabrinuti.

Dodatnu neizvjesnost izaziva naftni kartel zbog mogućnosti da OPEC+ nastavi planirano povećanje proizvodnje. 

I Fed i OPEC+ indirektno ukazuju na mogućnost da novi lokdaun nije u najavi i da, bez obzira na prijetnje koje mutirani virus predstavlja, računaju na stabilizovanje globalne ekonomije u narednim mjesecima.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.