Godina na izmaku je bila vrlo izazovna. Ne mogu reći da sam nezadovoljna urađenim. Naprotiv, naročito u okolnostima koje su zadesile naš grad – prije svega epidemije kovid-19 virusa. Virus je negativne posljedice imao kako na zdravlje građana tako i na pad ekonomskih aktivnosti, te usporavanje dijela planiranih investicija. Ipak, lokalna uprava u saradnji sa opštinskim organima, preduzećima i institucijama, uz podršku Vlade, odgovorno i primjereno je odgovorila tom izazovu, kaže predsjednica Opštine Danilovgrad Zorica Kovačević sumirajući urađeno između dva praznika grada.
Na vrijeme smo, dodaje, podijelili zaštitnu opremu za gradske službe, pružali podršku Domu zdravlja kome smo obezbijedili putem donacije trijažni kontejner, epidemiološkim službama, dezinfekovali javne površine, te obezbijedili vanredne mjere podrške privrednim subjektima.
– Dodatno, lokalna uprava i opštinski javni funkcioneri su uplatili donacije za borbu protiv kovida-19 u iznosu od 17.700 eura, a slično su uradili odbornici Skupštine opštine – kaže Kovačević.
Koje projekte biste izdvojili?
Iako po mnogo čemu specifična, ova je godina odraz i intenzivnog infrastrukturnog i privrednog razvoja. Završena je temeljna rekonstrukcija starog puta na dionici Spuž – Rogami, dužine 5 km (3,5 miliona). U toku su radovi na izgradnji bulevara Podgorica – Danilovgrad u dužini od 15 km (biće uloženo oko 25 miliona). Takođe, u toku su radovi na rekonstrukciji Martinićkog puta u dužini od 8,6 km (3,5 miliona). Na taj način, Danilovgrad će iz tri pravca biti povezan sa glavnim gradom sigurnim i brzim saobraćajnicama.
Građanima je predat na upotrebu i kružni tok u Spužu, izgrađen kroz donaciju kompanije „Gradnja promet“ vrijednosti 372.000 eura. Asfaltirano je preko 10 kilometara lokalnih saobraćajnica (500.000 eura), dok je za nasipanje utrošeno preko 2.000 kubika materijala. Urađeni su i glavni projekti za važne saobraćajne projekte: pružni prelazi Pažići i Lalevići (600.000 eura), saniranje klizišta Šobajići (257.000 eura), rekonstrukcija ulica Lazara Đurovića i Njegoševe (1,35 miliona eura), kružni tok kod Doma zdravlja (250.000 eura), a biće izrađena i tehnička dokumentacija za rekonstrukciju saobraćajnice Spuž – Banova gomila -bulevar.
Puštena je u pogon rekonstruisana mHE „Slap Zete“ (2,5 miliona), te rekonstruisana HE „Glava Zete“ (3,8 miliona). Dodatno, kroz ulaganja CEDIS-a (oko 1,5 miliona eura) u visokonaponsku i niskonaponsku mrežu poboljšan je kvalitet snabdijevanja električnom energijom, naročito u seoskom području. Opština je takođe učestvovala i u širenju mreže javne rasvjete.
Pri kraju je izgradnja 68 stanova u zgradi za potrebe Vojske u šta je uloženo 5,5 miliona eura, završena je rekonstrukcija objekta Umjetničke kolonije (I faza), kao i radovi na I fazi izgradnje objekta Crvenog krsta. Takođe, pri kraju je stvaranje uslova za početak izgradnje zgrade za penzionere. Donacijom Glavnog grada Podgorice izgrađeno je dječje igralište u Pažićima uz uređenje okolnog terena. Opština je učestvovala i u postavljanju ograde oko Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“.
Značajna su bila ulaganja i u vodovodnu mrežu, a neka od njih su: II faza vodovoda Krivaja – Sušica (25.000 eura), vodovod u naselju Luke (10.000 eura), rekonstrukcija u okviru izgradnje kružnog toka u Spužu (7.500 eura), rekonstrukcija u okviru rekonstrukcije puta Spuž – Rogami (učešće u iznosu od 12.000 eura), zatim rekonstrukcija cjevovoda u naseljima Bandići (22.000 eura), Slatina (1.000 eura). U opravku vodovodnih instalacija u sklopu izgradnje bulevara uloženo je 20.000 eura. Dodatno, u građevinsko-zanatske radove i servis pumpnih i prepumpnih postrojenja uloženo je 20.200 eura. U narednoj godini planirana je rekonstrukcija i izgradnja cjevovoda (545.000 eura), izrada tehničke dokumentacije (21.000 eura) i rekonstrukcija vodovodne mreže u gradskom području (130.000 eura).
Kako ste zadovoljni punjenjem budžeta i naplatom poreza?
Prema pokazateljima, ovogodišnji budžet, planiran na 6,33 miliona eura, biće ostvaren oko 85 %, čime smo zadovoljni imajući u vidu ukupne okolnosti. Što se naplate poreza tiče, umanjena je u odnosu na planirani prihod. Uprkos potrebi obezbjeđivanja naplate sopstvenih prihoda, donijeli smo Odluku o mjerama za ublažavanje finansijskih posljedica nastalih usljed pandemije kovid-19 za privrednike, što je umnogome uticalo na naplatu. Željeli smo da i na taj način, uz mjere Vlade, doprinesemo očuvanju radnih mjesta i ekonomskih aktivnosti, na uštrb naplate poreza i drugih lokalnih dažbina.
Stopa nezaposlenosti je ispod državnog prosjeka, a naveli ste da je na listi prioriteta otvaranje novih radnih mjesta. Koje su to oblasti i projekti u kojima bi mladi mogli brže doći do zapošljenja?
Posebno je značajno otvaranje Hipermarketa „Voli“ sa dodatnim sadržajima (restoran, apoteka, knjižara, drogerija, šalter Pošte,) u čiju prvu fazu je uloženo 5,5 miliona eura, gdje radi 80 zaposlenih. Istakla bih još i projekte kao što su rekonstrukcija hotela „Zeta“, te izgradnju turističkog kompleksa na Glavi Zete koji će obezbijediti značajan broj radnih mjesta. Predstoji otvaranje benzinske pumpe „Hifa“, objekat „Bekamenta“ ...
Kada bih izdvojila sektore, onda bi to bili poljoprivreda i turizam. Vidjeli smo da se u vremenima krize svi okrenemo sebi. Tako je, ako može biti išta pozitivno tokom ove epidemije, značajno porasla individualna poljoprivredna proizvodnja, umnogome plasirana kroz onlajn načine prodaje. Takođe, imajući u vidu razvojne resurse Danilovgrada, nakon epidemije, šansu moramo potražiti i u razvoju lokalnog turističkog proizvoda. Odlična saobraćajna povezanost, dobra osnovna infrastruktura i brza administracija garantuju povoljne uslove za razvoj i ostalih privrednih grana.
Briga o mladima uvijek je visoko na listi prioriteta lokalne uprave. Što je urađeno, a što planirate?
Za brži društveni razvoj potrebne su nove ideje i konkretni programi pa su samim tim školovani i sposobni kadrovi. Danilovgrad je uvijek bila sredina pametnih ljudi, prestižnog obrazovanja i kadrovska baza za državne i privredne institucije. U tom smislu, lokalna uprava ne štedi na podršci, prije svega mladim ljudima. Uz podršku Ministarstva sporta otvorili smo Omladinski servis. Organizovali smo i sjednice lokalnog omladinskog parlamenta, u toku je formiranje savjeta za mlade, a realizujemo i projekat „Šminkanje grada“, tj. uređenje javnih površina. Nastavili smo podršku učenicima i studentima. Dodijelili smo knjige i novčane nagrade od po 100 eura za 56 dobitnika diplome „Luča“, a stipendiramo i 34 najbolja studenta osnovnih, master i magistarskih studija sa prosjekom ocjene iznad 9. Svi oni su vrijedna kadrovska baza mladih ljudi posvećenih dobru Danilovgrada i njegovom daljem rastu i razvoju.
Kakva je podrška državnih organa i međunarodnih subjekata za realizaciju kapitalnih i drugih projekata?
Opština je odavno na crnogorskoj i međunarodnoj sceni prepoznata kao pouzdan partner. U ovoj godini svjedočili smo razvojnoj podršci Vlade u najznačajnijim kapitalnim infrastrukturnim projektima (bulevar, stari put, Martinićki put), kao i drugim pitanjima od značaja za naše građane. Intenzivniju saradnju smo imali sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, kulture, sporta i mladih, ekonomije, rada i socijalnog staranja, ali i važnim upravama za saobraćaj i javne radove. Što se tiče međunarodnih institucija, naša saradnja je uglavnom bila projektnog karaktera. Tu bih istakla HELP, UNOPS, UNDP, Delegaciju EU u Crnoj Gori, ambasade SAD, Kraljevine Norveške, Bugarske i druge koje su nas podržale. Razvijali smo odnose i sa drugim organizacijama i institucijama u cilju iznalaženja modaliteta saradnje na ekonomskom, kulturnom i sportskom planu.
Ima li u opštinskoj kasi novca za žensko preduzetništvo, NVO, podršku i subvencije?
Opština realizuje mnoge programe podrške građanima. Istakla bih podršku ženskom preduzetništvu, gdje smo raspodijelili 20.000 eura bespovratno za 11 preduzetnica, zatim podršku nevladinim organizacijama kroz raspodjelu 20.000 eura za 10 organizacija.
Iz lokalnog agrobudžeta vrijednosti 250.000 eura pomogli smo poljoprivrednicima, prije svega u vidu subvencija za proizvođače mlijeka, a podržali smo i ratarsku proizvodnju te izdig stočara na katunima. Dodatno, uz podršku UNOPS-a, u partnerstvu sa opštinama Mojkovac, Kolašin i Žabljak realizujemo projekat „Srce Sinjajevine“ putem kojeg ćemo, između ostalog, obezbijediti vrijednu opremu za pakovanje mlječnih proizvoda.
Obezbijedili smo besplatne komplete udžbenika za učenike prva tri razreda osnovnih škola, njih 607, i đačke torbe za prvake. Za tu aktivnost je uloženo oko 30.000 eura, dok tek rođenim sugrađanima dodjeljujemo poklon pakete.
Nijesmo zapostavljali ni socijalnu djelatnost. Uručili smo ključeve za 12 stanova za socijalno ugrožene i djecu bez roditeljskog staranja u Spužu. Vrijednost adaptacije stanova je iznosila 207.000 eura. Kroz donaciju Ambasade Bugarske opremili smo senzornu sobu u Dnevnom centru za djecu sa posebnim potrebama vrijednosti 16.000 eura. Kroz projekat ,,Socijalni štand“, u saradnji sa institucijama, nevladinim organizacijama i privrednicima u kontinuitetu smo obezbjeđivali besplatnu podjelu osnovnih namirnica najugroženijim stanovnicima. U toku epidemije kovid-19 kroz aktivnosti Crvenog krsta podijeljeno je više od 2.000 paketa prehrambenih i higijenskih proizvoda.
Kroz konkurs za sufinansiranje programa sportskih organizacija opredijelili smo 220.000 eura. Istakla bih i obilježavanje 100 godina ikone grada, FK Iskra. U susret jubileju, potpuno je rekonstruisan gradski stadion, postavljena rasvjeta, izgrađen pomoćni teren. Na najbolji način, Iskra je vratila svom gradu igranjem na evropskoj sceni. I pored pobjede u Andori i kraja daljeg takmičenja u Podgorici, ponosni smo na rezultate naše Iskre.
Kolektor će se graditi uz poštovanje mišljenja struke
Najavljena izgradnja kolektora na lokaciji Landža izazvala je brojne polemike, negodovanje dijela građana. U kojoj je fazi realizacija tog projekta?
Pored laičkih špekulacija, politikantskih prepucavanja, prepoznajemo iskrenu zabrinutost dijela građana. Upravo zbog toga, tom poslu smo pristupili uz poštovanje svih zakonskih procedura. Podsjećanja radi, lokacija za kolektor je definisana Prostornim planom opštine Danilovgrad usvojenim u martu 2014. godine, potvrđena kroz DUP Danilovgad Centar koji je usvojen 2015. godine. Oba dokumenta su prošla rigoroznu proceduru izrade, konsultovanja zainteresovane javnosti i javne rasprave. Više puta od tada je kroz različite materijale javnost bila upoznata sa tokom realizacije projekta izgradnje kolektora.
Kroz međunarodni postupak po standardima Evropske banke za obnovu i razvoj 2018. godine potpisali smo ugovor za izgradnju kolektora sa grčkom kompanijom „Karkanijas“. Zbog kompleksnosti objekta, urađen je i elaborat procjene na životnu sredinu, koji je dobio saglasnost Agencije za prirodu i zaštitu životne sredine. U toku je izrada glavnog projekta, na koji će opet morati da se dobije saglasnost nadležnih državnih organa, pa i sa aspekta uticaja na životnu sredinu. Poštujući zabrinutost građana, Opština je izrazila spremnost za finansiranje dodatnih mehanizama koji bi preduprijedili negativan uticaj na životnu sredinu. Istrajaćemo na stavu da se moraju poštovati postulati i mišljenja struke uz primjenu svih metoda preveniranja neželjenih uticaja. Nastojaćemo da i u neposrednoj komunikaciji približimo sve aspekte ovog problema, od finansijskih posljedica odustajanja od lokacije, pa do značaja za očuvanje životne sredine, prije svega rijeke Zete. Podsjećam da je u pitanju investicija vrijedna više miliona eura i da obuhvata, u prvoj fazi, rekonstrukciju postojeće i izgradnju nove kanalizacione mreže u užem gradskom jezgru. Dakle, u pitanju je jedan kompleksan, zahtjevan i potreban infrastrukturni objekat.
Opštini status ,,Povoljno poslovno okruženje“
Opština je dobila regionalni sertifikat BFC SEE (Business Friendly Certificate In South East Europe), čime je stekla status lokalne samouprave sa povoljnim poslovnim okruženjem u Jugoistočnoj Evropi. Koje su vas vrijednosti za to preporučile?
Prije svega da je Danilovgrad lijepo mjesto za život i rad, i to prepoznaje sve veći broj građana. Podsjetiću, imamo usvojena sva prostorno-planska dokumenta, veoma niske komunalije, podsticajne mjere subvencija za poljoprivredne proizvođače, a nedavno smo i međunarodno sertifikovali poslovni ambijent. Time je naša obaveza još i veća da u narednom periodu dodatno unapređujemo mjere i usluge koje pružamo privrednicima kako bi stvorili uslove za što brže prevazilaženje ekonomske krize izazvane epidemijom, te ubrzan ekonomski rast i razvoj. U konačnom to rezultira otvaranjem novih radnih mjesta, te većim zaradama naših sugrađana.
Inače, Danilovgrad je prepoznat po uvećanju broja stanovnika, a stopa nezaposlenosti je ispod državnog prosjeka. U toku je i izrada strategije zapošljavanja čime ćemo toj oblasti dati stratešku ulogu, naravno uz institucionalno učešće poslodavaca kroz Privredni savjet i Lokalno partnerstvo za zapošljavanje. Intenzivnom saradnjom želimo da sagledamo potrebe poslodavaca i zajednički reagujemo implementirajući inovativne mehanizme podrške. Važno je spomenuti da smo kroz regulatornu reformu tokom godine smanjili članski doprinos privrednika turističkoj organizaciji, umanjili administrativne i komunalne takse, te predvidjeli značajne olakšice za plaćanje opremanja građevinskog zemljišta.
Čestitka
,,Svim građanima Danilovgrada čestitam 9. decembar – Dan Opštine i Dan oslobođenja. Ovaj datum - 75 godina obilježavamo u slobodi i miru, pamteći herojsku i nesebičnu žrtvu koju su dali naši preci u narodnooslobodilačkoj borbi. Upravo ova veličina žrtve nas sve obavezuje da čuvamo antifašističke ideale i vrijednosti koje su plaćene ljudskim životima“.