Bivši predsjednik Opštine Plav i član glavnog odbora Socijaldemokrata Mirsad Barjaktarević je, na protestu krajem marta 2019, zbog izgradnje dvije mHe na Đuričkoj rijeci, mještanima kazao da je od tadašnjeg premijera Duška Markovića dobio informaciju da neće dozvoliti njihovu izgradnju.
To je svjedočeći pred Privrednim sudom, u sporu koji su protiv države pokrenule kosovska kompanija Triangle, Gradnja iz Bijelog Polja i Plava Hydro Power (PHP) iz Ulcinja, kazala glavna menadžerka ovog projekta Sofija Kika, što je potvrdio i advokat Triangla Arman Krasnići.
Kika je bila i odgovorno lice u PHP te je pet godina bila uključena u sve djelove projekta do maja 2019, kada joj je prestao angažman. Tvrdi da su se trudili da budu investitori za primjer, da su svaku ugovornu obaveza realizovali u roku, a da su im iz Ministarstva ekonomije kazali da su najbolji među svim investitorima.
Nije bila prisutna prilikom prvog pokušaja da započnu sa radovima, kada su mještani napali vlasnika Triangle Florina Krasnićija i njegovog partnera, aktuelnog direktora PHP Zimer Đonbaljaj, ali je drugi put, krajem marta 2019, prije izlaska na teren tražila asistenciju plavske policiju za ponovni početak izgradnje.
Rečeno joj je da to ne mogu obezbijediti, ali da ih mogu pozvati ukoliko bude problema. Imajući u vidu da su ih mještani ponovo spriječili, policija je došla na njen poziv, ali nijesu ništa preduzeli. To je potvrdio i Arman Krasnići, koji se osjetio ugroženim, jer su ih mještani vrijeđali, a policija nije reagovala. Nakon što je predsjednik Opštine obavijestio mještane da gradnje neće biti, nijesu, mogli da započnu sa radovima jer su se osjećali nebezbjedno. Kika je navela da je Ministarstvo obavijestila o nemogućnosti da počnu da rade, ali im je rečeno da to nije u njihovoj nadležnosti i da se obrate policiji.
Sredstva za izgradnju, trebalo je da budu obezbijeđena od američke Međunarodne korporacije za finansiranje razvoja (DFC) i to 70 odsto, dok bi investitori obezbijedili ostatak.
Kika je razjasnila da su aplicirali samo za jednu građevinsku dozvolu i to za mHe Đurička dva, dok za drugu nijesu podnijeli zahtjev jer su čekali saglasnost Uprave za vode koja se odnosi na zaštitu dijela rijeke Jasenice, koja, dok je ona bila angažovana, nije stigla. Prvi problem odnosio se na odbijanje Ministarstva održivog razvoja i turizma da im izda UT uslove, jer je trebalo da urade studiju lokacije i elaborat o uticaju na životnu sredinu, što je bila obaveza Opštine, ali kako oni nijesu imali novca za to, to je finansirao investitor.
- Sve što je država trebalo da uradi, nije uradila. Računali smo ako država raspiše tender da će sve biti urađeno kako treba, a kada smo krenuli shvatili smo da mi moramo da uradimo dosta toga - kazala je Kika.
Arman Krasnići je naveo da je PHP završavala sve obaveze, iako je bilo puno problema, koji su posljedica nedovoljno precizne tenderske dokumentacije u tehničkom smislu, zbog kog su morali da revidiraju projekat tri puta.
Građevinski inžinjer angažovan na projektu i zaposlen u plavskoj opštini Tahir Đonbaljaj je, kako je naveo, bio veza između investitora i Opštine. Kazao je da je petogodišnjim planom razvoja bilo predviđeno privlačenje stranih investitora. Više puta je putovao u SAD kako bi razgovarao sa potencijalnim investitorima. U prilog tome koliko je bio važan ovaj projekat za opštinu, navodi da su bili oslobođeni plaćanja komunalija. Naveo je da se nakon izbora 2018, promijenila klima za investitore, te da je tadašnji predsjednik Opštine, na protestu krajem marta 2019, obećao da će biti na strani građana navodeći da će iskoristiti veze u Vladi da se projekat ne realizuje. Iako je na ovom ročištu trebalo da bude saslušano još troje, zbog nedostatka vremena, iduće je zakazano za polovinu februara, kada bi iskaz trebalo da daju projektanti i lokalne kompanije koje su bile dio ovog projekta. Suđenje prati službenica ambasade SAD u Podgorici.