Iz Fonda su naveli da je šećerna bolest postala pandemija globalnih razmjera, i pretpostavlja se da će do 2025. godine od tog oboljenja patiti preko 380 miliona osoba.
U Foinsu su pojasnili da se dijabetes tip 1 (insulin-zavisni) javlja u svim starosnim dobima, najčešće kod djece i omladine, i da se sa insulinskom terapijom počinje od prvog dana uz strogu kontrolu, dijetu i adekvatnu fizičku aktivnost.
Drugi oblik dijabetesa, tip 2 (insulin-nezavisni) je najrasprostranjeniji oblik šećerne bolesti, i najčešće se javlja kod odraslih, gojaznih i starijih osoba .
„Terapija za Tip 2 dijabetesa obuhvata ili samo dijetu, odnosno pravilan način ishrane, ili najčešće dijetu uz uzimanje oralnih antidijabetika i adekvatnu fizičku aktivnost“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je treći oblik dijabetes u trudnoći, koji je uzrokovan samom trudnoćom tokom koje dolazi do promjene u hormonskoj ravnoteži kod žene.
„Osposobljavanjem izabranog doktora i njegovog tima za prevenciju bolesti i liječenje osiguranika, za obavljanje niza preventivnih pregleda definisanih paketom usluga primarne zdravstvene zaštite, prevenira se obolijevanje osiguranika ili se postiže otkrivanje bolesti u ranoj fazi“, kazali su iz Fonda.
Iz Fonda podsjećaju da je analizom potrošnje lijekova, koji se upotrebljavaju za liječenje dijabetesa izdatih preko recepata u prošloj godini propisano i realizovano 180 hiljada recepata, što je Fond koštalo oko 2,4 miliona eura.
Za liječenje hroničnih vaskularnih komplikacija dijabetesa, Fond upućuje osiguranike u Opštu bolnicu Meljine na tretman u hiperbaričnu komoru, na predlog Konzilijuma Kliničkog centra Crne Gore, a prošle godine je u hiperbaričnu komoru upućeno 877 osiguranika.
Iz Fonda podsjećaju da osobe oboljele od dijabetesa ne učestvuju u troškovima korišćenja zdravstvene zaštite, odnosno oslobođena su participacije u liječenju šećerne bolesti.