Radi se, kako su objavile agencije, o svjetskoj "premijeri" terapije koja mnogo obećava, ali je izazvala i polemike u javnosti.
Početak kliničkog ispitivanja objavila je američka biotehnološka kompanija "Geron", koja je januara 2009. godine dobila za to odobrenje američke Uprave za kontrolu prehrambenih i farmaceutskih proizvoda (FDA).
- Početak tog kliničkog ispitivanja predstavlja važnu fazu u razvoju ljudskih terapija zasnovanih na embrionalnim matičnim ćelijama - istakao je u saopštenju dr Tomas Okarma, izvršni direktor "Gerona".
Glavni cilj prve faze tog kliničkog ispitivanja je procjena tolerancije ljudskog organizma na ćelije GRNOPC1 kod osoba paralizovanih zbog oštećenja kičmene moždine.
Embrionalne matične ćelije su jedine ćelije u organizmu koje imaju sposobnost da se neograničeno razmnožavaju i postanu bilo koja vrsta ćelija u ljudskom organizmu, tako da bi ubrizgavanje njihovih uzoraka moglo da ima veliki potencijal u liječenju oštećenja kičmene moždine i neizlječivih oboljenja kakva su Parkinsonova bolest ili dijabetes.