Tri ljekara napustila službu od februara

U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Kotoru radi samo jedan doktor

U danima kada nema doktora, medicinsko osoblje, vozač i medicinske sestre obavljaju samo hitne transporte po nalogu direktora ZHMP , dok pacijente upućuju kod doktora Doma zdravlja u čijem objektu se nalazi ova služba

U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Kotoru radi samo jedan doktor Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Kotoru već izvjesno vrijeme radi samo jedan doktor, od nekadašnjih četiri doktora koji su radili u smjenama od po 12 sati. Pa tako u danima, poput današnjeg u dnevnoj smjeni koja traje do 19 časova, u toj službi nema ljekara. U danima kada nema doktora, medicinsko osoblje, vozač i medicinske sestre obavljaju samo hitne transporte po nalogu direktora ZHMP , dok pacijente upućuju kod doktora Doma zdravlja u čijem objektu se nalazi ova služba.

Inače, 5. februara ove godine svečano je otvorena adaptirana jedinica ZHMP Kotor za čiju adaptaciju je iz kapitalnog budžeta FZO Crne Gore izdvojeno 73.000 eura, dok je medicinska oprema, u vrijednosti od 34.000 eura, nabavljena iz sopstvenih sredstava ZHMP Crne Gore. Ukupna vrijednost radova iznosila 107.000 eura.

Direktor (ZHMP) Crne Gore dr Vuk Niković tada je kazao da ZHMP na nivou države, ima 145 ljekara, od kojih četiri u Kotoru, a rade u smjenama od po 12 sati, što znači da su od februara do kraja aprila tu službu napustila tri ljekara.

Niković je tada istakao da ZHMP nedostaje ljekara kojih, kako je kazao “nema na tržištu”.

“Moramo da budemo vrlo obazrivi i da na taj način planiramo organizaciju rada u ljetnjoj turističkoj sezoni. U zimskom periodu nemamo veliki broj pregleda. U svakom slučaju, usluga hitne medicinske pomoći se pruža na adekvatan način. Svjesni smo da i države, odnosno razvijeniji sistemi EU kojima težimo, imaju problem nedostatka kadra”, konstatovao je tada Niković i najavio uvođenje novina, kao što su indeks prijema kućnih posjeta, telemedicina i umrežavanje svih medicinskih aparata koji postoje na teritoriji države.

On je naveo da je iz sredstava Zavoda za jedinicu u Kotoru kupljena kompletno nova savremena medicinska oprema koja podrazumijeva EKG aparat, monitor, defibrilator, te da imaju opremu koja prati savremene standarde urgentne medicine. Crna Gora je u pretpristupnim pregovorima sa Evropskom unijom i imamo sve ono čime tretiramo pacijente sa ugoženim vitalnim parametrima. Hitna pomoć se bavi hitnim stanjima i danas imamo uslove da tome adekvatno odgovorimo”, podvlači Niković.

Sekretarka Ministarstva zdravlja Crne Gore mr Mirjana Vlahović-Andrijašević, ističe da je na nivou države adaprtirano i rekonstruisano 12 jedinica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.

“Jako smo zadovoljni dinamikom i sredstvima koja smo opredijelili za adaptaciju jedinica hitnih pomoći na teritoriji Crne Gore. Trudimo se da što više učinimo kako bi obezbijedili kvalitetnu i brzu zdravstvenu zaštitu za sve građane/ke i one koji dolaze u Crnu Goru”, rekla je Vlahović-Andrijašević.

Pored Kotora i Tivta, kako je za Radio Kotor najavio direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore dr Vuk Kadić, do kraja godine biće rekonstruisana i jedinica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beranama.

Portal Analitika