Ta razmjena obavještajnih podataka gotovo u stvarnom vremenu takođe je omogućila Ukrajini da obori ruski transportni avion sa stotinama vojnika u prvim danima rata, ističu zvaničnici, pomažući odbiti ruski napad na ključnu zračnu luku u blizini Kijeva.
Bio je to dio onoga što američki zvaničnici nazivaju sveobuhvatnom i dosad neviđenom operacijom razmjene obavještajnih podataka s partnerom koji nije član NATO-a, a koji je imao ključnu ulogu u dosadašnjem uspjehu Ukrajine protiv veće i bolje opremljene ruske vojske, prenosi Index.
Američke informacije važan činilac u ratu
Pojedinosti o protivvazdušnoj odbrani i transportnom vazduhoplovu, koje ranije nijesu bile objavljene, ukazuju zašto nakon dva mjeseca rata zvaničnici ocjenjuju da su obavještajni podaci američkih špijunskih agencija i Pentagona bili važan činilac u pomoći Ukrajini da osujeti nastojanja Rusije u zauzimanju većeg dijela zemlje.
“Od samog početka prilično smo napredovali u razmjeni strateških i djelotvornih obavještajnih podataka s Ukrajinom. Bilo je djelotvorno i na taktičkoj i na strateškoj razini. Postoje primjeri u kojima biste mogli uvidjeti kako je to napravilo veliku razliku”, rekao je jedan američki zvaničnik za NBC News.
Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće rekao je sljedeće: “Redovno pružamo detaljne i pravovremene obavještajne podatke Ukrajincima na bojnom polju kako bismo im pomogli u obrani zemlje od ruske agresije i nastavićemo to da činimo.”
NBC News nije objavio neke specifične detalje o razmjeni obavještajnih podataka i to na zahtjev američkih vojnih i obavještajnih zvaničnika, koji kažu da bi izvješćivanje o tome moglo pomoći Rusima u zatvaranju važnih izvora informacija.
“Podijeljeno je mnogo obavještajnih podataka u stvarnom vremenu, koji bi se mogli koristiti za specifično ciljanje ruskih snaga”, rekao je bivši visoki obavještajni zvaničnik upoznat sa situacijom. Informacije uključuju komercijalne satelitske snimke, “ali i puno drugih obavještajnih podataka o tome gdje su određene vrste ruskih jedinica aktivne”.
Ukrajina svaki dan premješta protivvazdušnu odbranu
Ukrajina nastavlja premještati protivvazdušnu odbranu i vazduhoplove gotovo svaki dan uz pomoć američke obavještajne službe, što je jedan od razloga zašto Rusija nije uspjela uspostaviti zračnu dominaciju. U nekim je slučajevima Ukrajina premjestila ciljane sustave protivvazdušne odbrane ili avione baš na vrijeme da ne budu uništeni, ističu zvaničnici.
“Ruska vojska je doslovno bombardovala prazna polja na kojima je nekada bila postavljena protivvazdušna odbrana”, rekao je jedan američki zvaničnik.
Iako se američko-ukrajinska saradnja razvijala otkako je Rusija zauzela Krim 2014. godine, Bajdenova administracija je ubrzala saradnju u sedmicama prije ruske invazije, kada je američka vojna delegacija posjetila Ukrajinu kako bi procijenila stanje ukrajinske protivvazdušne odbrane.
Amerikanci su Ukrajini dali detaljne savjete o tome kako raspršiti sisteme protivvazdušne odbrane, što je potez za koji američki zvaničnici kažu da je pomogao Ukrajini u sprečavanju Rusije da preuzme kontrolu nad nebom.
Administrativne prepreke
Nakon što je invazija započela, pravnici u odbrambenoj i obavještajnoj administraciji SAD-a nametnuli su smjernice koje su u nekim slučajevima ograničavale razmjenu informacija koje bi mogle da omoguće smrtonosne ukrajinske napade na Ruse. No, kako se ruska agresija produbljivala i pod pritiskom Kongresa, sve su te prepreke uklonjene, kažu zvaničnici.
Početkom aprila, na primjer, direktor nacionalne obavještajne službe povukao je i zamijenio memorandum kojim se zabranjuje razmjena obavještajnih podataka u svrhu povratka osvojenih teritorija ili pomaganja ukrajinskim napadima na Krimu ili Donbasu, rekli su zvaničnici. Čak i prije ove promjene, SAD je Ukrajini dao pravovremene informacije koje su joj omogućile da bolje pogađa ruske snage.
Ukrajinske snage koristile su određene američke koordinate za usmjeravanje vatre na ruske položaje i vazduhoplove. To je pomoglo spriječiti ruski vazdušni napad na aerodrom Hostomel u blizini Kijeva, što bi Rusima omogućilo da dovedu jedinice i opremu u regiju oko glavnog grada.
Rusi su na kraju zauzeli aerodrom na određeno vrijeme, ali nijesu uspjeli uspostaviti kontrolu za obavljanje letova s golemom količinom opreme. Taj je neuspjeh imao značajan uticaj na bitku za Kijev, kažu američki zvaničnici.
CIA skuplja podatke da zaštiti Zelenskog
CIA takođe posvećuje značajna sredstva prikupljanju obavještajnih podataka s ciljem zaštite ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, kojeg Rusi žele da ubiju. Američka agencija se savjetuje s Ukrajincima o tome kako ga najbolje skloniti, pazeći da ne bude zajedno s cijelim svojim komandnim lancem, rekao je jedan američki zvaničnik.
“Rekao bih da je revolucionarno to što smo uspjeli učiniti”, izjavio je general-potpukovnik Scott Berrier, direktor Odbrambene obavještajne agencije, pred Kongresom opisujući razmjenu informacija i obavještajnih podataka između SAD-a i Ukrajine.
Direktor CIA-e William Burns rekao je Kongresu u martu da je na sastanku sa Zelenskim u Kijevu u januaru podijelio obavještajne podatke o ruskim planovima i da se takva saradnja i dalje događa svakodnevno.
Portaprolka Bijele kuće Jen Psaki rekla je da je SAD podijelio “značajnu količinu detaljnih i pravovremenih obavještajnih podataka o ruskim planovima i aktivnostima s ukrajinskom vladom”, dodajući da materijal “uključuje informacije koje bi trebale pomoći u informisanju i razvoju vojnog odgovora na rusku invaziju”.
CIA pomogla u hvatanju ruskih špijuna
Američka vojska i CIA nastojale su produbiti svoje odnose s ukrajinskim kolegama nakon što je Rusija zauzela Krim 2014. godine. CIA je prvo pomogla ukrajinskim službama da iskorijene ruske špijune, rekao je jedan bivši visoki zvaničnik, a zatim je pružila obuku i smjernice. Američka vojska takođe je obučavala ukrajinske vojnike.
“Postoji vrlo čvrst odnos između američkih obavještajnih agencija i Ukrajinaca u posljednjih osam godina”, rekao je zvaničnik, dodajući da je do trenutka kada je Rusija izvršila invaziju prije dva mjeseca, SAD imao dovoljno povjerenja u Ukrajinu da joj dostavi pojedinosti o raspoređivanju ruskih vojnika, smjerovima napada i informacijama o napadima u stvarnom vremenu.
“Predznanje koje smo imali o ruskim planovima i namjerama pokazuje da je naša obavještajna informacija bila vrlo solidna u sveukupnoj situaciji. Dakle, logično, ako tako iskreno želimo da Ukrajinci pobijede kao što smo javno rekli, iz toga samo slijedi da im trebamo davati obavještajne podatke. Dakle, bilo bi to u stilu: ‘Evo što znamo, nije važno kako to znamo'”, rekao je John McLaughlin, bivši vršilac dužnosti direktora CIA-e koji sada predaje na Fakultetu za napredne međunarodne studije Univerziteta Johns Hopkins.
Ukrajinci djelovali zapanjujućom brzinom
Jedan zapadni obavještajni zvaničnik primijetio je da se nijesu samo obavještajni podaci pokazali presudnima već i učinak Ukrajinaca u njihovom korištenju. Izvor je rekao da su se Ukrajinci borili protiv Rusa agilno i hrabro, a kada su primili obavještajne podatke, djelovali su zapanjujućom brzinom.
McLaughlin je rekao da su Ukrajinci pametno upotrijebili takozvane obavještajne podatke otvorenog koda – komercijalne satelitske snimke i ruske razgovore na nešifrovanim radijima, prenosi Index.
“Činjenica da postoji toliko dostupnih podataka otvorenog koda znači da se oni koji prikupljaju povjerljive obavještajne podatke mogu usredsrediti na stvari koje su zaista zahtjevne i koje nijesu javno dostupne”, zaključio je McLaughlin.