Politika

Uljarević: Opozicija u tri kolone, postići dogovor o nenapadanju

Izvor

- Nesporna je činjenica da bi širok koalicioni nastup opozicionih snaga, koji bi podrazumijevao objedinjavanje i različitih koncepata od nacionalnih do građanskih kroz jednu prepoznatljivu potrebu smjene vlasti, bio vrlo učinkovit u ubrzanju reformi u Crnoj Gori, koje znače i promjenu vladajuće garniture. Ali nesporna je činjenica da se mi obično bavimo posljedicama a ne uzrocima, da se dosta toga radi ad hoc, bez osmišljene i održive strategije i istinske spremnosti za kompromisima – rekla je Uljarević za Portal Analitika.

Ona ističe da bi jedinstveniji nastup opozicije pomogao u spriječavanju rasipanja opozicionih glasova.

- Takav nastup bi spriječio manipulacije režima kroz formiranje manjih stranaka koje žive taman koliko i sam izborni ciklus u svom najužem značenju. Realno, postoji mogućnost za dobar uspjeh opozicionih snaga, koje će očito ići primarno u tri kolone, iako to disperzira opozicione glasove. Da bi ta mogućnost bila efektuirana neophodno je i u ovoj konstelaciji odnosa naći jedan nivo zajedničkog jezika u onom što je toliko potrebna argumentovana kritika vlasti i akcije u pravcu njene smjene – rekla je Uljarević i dodala da je „potrebno da opozicija postigne neku vrstu dogovora o međusobnom nenapadanju odnosno koncentraciji na suštinski problem – postojeću vlast i njene učinke sa kojima su građani i građanke opravdano nezadovoljni”.

- Čini se da se nikad više naglašeno nezadovoljstvo građana i građanki ukupnom ekonomsko-socijalnom krizom od opozicionih struktura prepoznaje ali nedovoljno valorizuje u praksi. Nekorišćenje tog važnog mobilizacijskog potencijala za artikulaciji reformi je svakako gubitak i u naporima da se promijeni vlast – rekla je izvršna direktorka CGO-a.

Uljarević smatra da se potpuno potcjenjuje period između izbora što se uvijek iznova vraća kao bumerang opozicionim strukturama.

- Taj period je strašno važan, čak presudan za uspostavljanje kredibilne alternative, unaprijeđenje komunikacije i povjerenja među opozicijom kako bi došli do jedinstvenih stavova ili makar najmanjih zajedničkih imenitelja, a on se ne koristi na taj način. Čak se, suprotno zdravoj logici, koristi za produbljivanje postojećih razlika i hranjenje ličnih liderskih animoziteta – rekla je Uljarević.

Ona navodi da se na početku kampanje obično ulazi sa licitacijama ko je “tvrđi” a ko “mekši” opozicionar.

- Pri čemu su u igri mnogi vidljivi i nevidljvi interesi, što čini da epilog samostalnog nastupa odnosno nastupa u više kolona realno ne predstavlja iznenađenje, a na gubitku su građani i građanke koji nemaju adekvatan izbor za promjenu režima – kazala je Uljarević.

Portal Analitika