„Istovremeno podsjećamo da je obaveza države Crne Gore i institucija vezanih za rad medija da njeguju otvoren i transparentan odnos prema svim medijima, pa i prema lokalnim štampanim, koji su u značajnom mjeri zapostavljeni u odnosu na druge. To bi trebalo dabude i u interesu javnosti, odnosno svih građana Crne Gore, jer su ti mediji izuzetno značajni za lokalne sredine u kojim egzistiraju, ali istovremeno se podrazumijeva i njihova odgovornost u medijskom izvještavanju, profesionalnim standardima i poštovanju novinarskog kodeksa“, saopštili su.
Naglasili su da su svjesni da posredstvom medijske samoregulacije, kao medijski profesionalci treba da učine zajednički napor na uspostavljanju dobrovoljnih uređivačkih smjernica i poštovanju istih kroz proces učenja koji je dostupan javnosti, i naveli da svi mediji, ne samo lokalni, trebaju da prihvate svoj dio odgovornosti za kvalitet javne riječi uz potpuno očuvanjenovinarske i uredničke autonomije u njenom oblikovanju.
„Dakle, pravo na slobodu mišljenja i izražavanja, kao temeljno ljudsko pravo i osnov demokratije treba da kontinuirano unaprijeđujemo i poštujemo, ali smo isto tako u obavezi da poštujemo temeljne principe naše profesije i etičkih standarda samoregulacije u javnom interesu. U tom duhu, na Svjetski dan slobode medija, 3. maj, ukazujemo još jednom na važnost novinarske profesije i objektivnog i profesionalnog izvještavanja, kao snažnog doprinosa izgradnji i očuvanju demokratije, kao bazičnog principa integracija i evropskog sistema vrijednosti, uz podsjećanje da novinari posao mogu obavljati profesionalno samo ako rade u sigurnom okruženju, bez pritisaka, napada i bilo kog vida cenzure, u uslovima pune ekonomske nezavisnosti i finansijske stabilnosti”, zaključili su.
Komentari (1)
Nikad vece cenzure, nikad manjih plata, nikad manje postovanja medija i mediskih radnika. A svima puna usta slobode medija. Ne pr.njavite.