Zdravlje

Uticaj promjene navika na produktivnost

Unić: Dijabetes me je naučio da mi omiljeno jelo bude humus

Promjena životnih navika u velikoj mjeri može da utiče na povećanje produktivnosti i bolje rezultate koje postižemo u karijeri, pokazuje na ličnom primjeru mladi naučnik Stefan Unić, koji već godinama osvaja evropsku naučnu scenu

Unić: Dijabetes me je naučio da mi omiljeno jelo bude humus Foto: Privatna arhiva/PA
PA
PAAutor
Portal AnalitikaIzvor

Mladi inovator i jedan od najprepoznatljivijih mladih naučnika u regionu Stefan Unić počeo je inovatorsku karijeru kada je imao samo 13 godina kada je u Lihtenštajnu predstavio svoj prvi izum.

Pretprošle godine priznanje je dobio za „personalizovani orgonit – Stefonit“, napravu koja štiti od negativnog zračenja tehničkih uređaja, a služi i za pročišćavanje vazduha i atmosfere, kao i za eliminisanje negativnih uticaja podzemnih voda. 

Njegovi izumi vezani su za ekologiju, zaštitu životne sredine, kao i poboljšanje zdravlja. Rođen je u Kruševcu 1998. godine i još od osnovne škole počeo da pokazuje veliko interesovanje za hemiju i nauku uopšte, što ga je i usmjerilo ka studijama u toj oblasti, a danas na projektima vezanim za zaštitu životne sredine sarađuje sa mladim naučnicima iz Belgije i Mađarske. 

U razgovoru za Portal Analitika Unić za sebe kaže da je veliki ljubitelj nauke. Njegove aktivnosti prate naučni centri širom svijeta, što mu obezbjeđuje status priznatog naučnika, posebno opredijeljenog za rad u oblasti životne sredine.

Svoju inovativnost i istraživački rad u posljednje vrijeme posebno usmjerava ka poboljšanju zdravlja. Zbog problema sa dijabetesom odlučio je da u potpunosti promijeni ne samo način ishrane, već i afinitete, što nije bilo nimalo jednostavno, ali je prihvatio i počeo da uživa u svojim novim navikama.

„Volim da nakon uspješnog dana, nekog ostvarenog rezultata ili naleta pozitivne energije častim sebe zdravim obrokom. Sportski sam tip i bavim se plivanjem već sedam godina, vodim dmnogo računa o zdravom načinu života i baš zato mi nezdrave stvari povremeno dođu kao 'nagrada', ali to je vrlo rijetko. Kada sam neraspoložen, idem na plivanje, a ne u kafanu“, ističe Unić.

On podsjeća da nikada nije pretjerivao sa, kako kaže, roštiljskim specijalitetima i nezdravom hranom, već da se, upravo da bi očuvao zdravlje, veoma rano opredijelio za zdrav način života. 

Način življenja naš sagovornik promijenio je već u četrnaestoj godini. Razlog je, kako ističe, bilo saznanje da ima dijabetes.

„Dijabetes me je 'naučio' da mi humus postane omiljeno jelo. Dao sam sve od sebe da mi dijabetes ne stvara problem, već živim s njim i vodim život kao i svi drugi ljudi“, ističe Unić, dodajući da se njegov način ishrane u potpunosti razlikuje od onoga koji je tipičan za većinu njegovih vršnjaka.

Naš sagovornik dodaje da mu je jedan od najboljih prijatelja profesionalni kuvar, kao i da su mu roditelji odlični kulinari. 

„Kod njih je trpeza uvijek bogata, a ja se odlučim samo za salate i humus. Moj spisak omijenih jela je uglavno smiješan, ali je veoma kreativan“, ocjenjuje Unić.

Zdrav način života, koji pored pažljivo biranje ishrane uključuju i svakodnevno vježbanje, omogućavaju mu da svoju genijalnost uvijek usmjerava onako kako želi, a ne kako okolnosti uslovljene zdravstvenim stanjem nalažu. 

Kvalitu života i povećanju produktivnosti kroz promjenu životnih nauka svi možemo da doprinesemo u manjoj ili većoj mjeri, pa se sa onim što možemo da spriječimo ne treba igrati, zaključuje naš sagovornik.

Portal Analitika