Zdravlje

Mjere važe narednih 14 dana

Ponovo se uvodi nošenje maski, obavezne u prodavnicama, javnim ustanovama, apotekama...

Nakon analiziranja aktuelne epidemiološke situacije u Crnoj Gori se ponovo uvodi mjera obaveznog nošenja maski - saopšteno je na današnjoj pres konferenciji Instituta za javno zdravlje i Ministarstva zdravlja

Ponovo se uvodi nošenje maski, obavezne u prodavnicama, javnim ustanovama, apotekama... Foto: screenshot
L. Đ.
L. Đ.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić saopštio je da se zbog povećanja u broju novoregistrovanih slučajeva i hospitalizacija uvodi mjera obaveznog nošenja maski. 

Maske će biti obavezne u prodavnicama prehrambene robe, apotekama, benzinskim stanicama, zatvorenim djelovima aerodroma, željezničkim i autobuskim stanicama.

Kako je Glaić kazao mjere će biti na snazi narednih 14 dana.

''Ako mjere ne dovedu do poboljšanja u narednom periodu uslijediće mjere obaveznog nošenja maski u svim zatvorenim prostorima. Da do toga ne bi došlo, uz poštovanje mjera, potrebno je da one osobe koje nisu vakcinisane to i učine, a ukoliko jesu prime svoju treću ili četvrtu buster dozu najmanje tri mjeseca nakon vakcinacije ili prirodne infeckcije. To je naročito bitno za za rizične grupe a to su osobe starije od 65 godina, imuno kompromitovane osobe ili osobe sa hroničnim bolestima'', kazao je Galić.

Kako je dodao od ukupnog broja preminulih od momenta kada je započeta masovna imunizacija protiv ove bolesti, 72 odsto preminulih su bile nevakcinisane osobe.

''Od 12 jula umrlo je 13 ljudi od čega je petoro bilo vakcinisano ali nepravilnog imunizovanog statusa a osam nije bilo vakcinisano. Od pet preminulih nijedno lice se ne tretira kao vakcinisano jer je svima isteklo šest mjeseci od posljednje doze'', kazao je Galić.

Kako je kazao u Crnoj Gori se sprovodi najveći broj testiranja u regionu.

''Čime smo u prethodnom periodu i detektovali veliki broj slučajeva. To ukazuje na dobar nadzor nad pandemijom. U prethodnih 14 dana u Crnoj Gori se broj testova na dnevnom nivou kreće između 2,5 i 4,8 na hiljadu stanovnika. U posljednjih sedam dana to je 4,3 testa na hiljadu stanovnika. Najbliža nama je Slovenija sa 1,53 testova i Srbija sa 0,92. Na hiljadu stanovnika vršimo tri puta bolji nadzor nad epidemijom i testiramo tri puta više. IJZ će kao i do sada pratiti epidemiološku situaciju i u skladu sa dobijenim podacima predlagati nove mjere'', kazao je Galić.

Virus se mnogo lakše i brže prenosi, simptomi lakši

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Elvis Omeragić kazao je da novi talas ima neke svoje specifičnosti i karakteristike.

''Potencijal za zaražavanje ovog soja virusa je značajno veći. To znači da se brže i lakše prenosi. Istovremeno imamo bitnu karakteristiku virusa a to je da su simptomi značajno blaži. Možemo reći da je klinička slika oboljelih u nekoj varijanti mnogo slabija, blaža i može da se stavi pod kontrolom'', kazao je on.

Kako je dodao nema značajnijeg broja hospitalizovanih pacijenata.

''Svi oboljeli se rješavaju na nivou primarne zdravstvene zaštite. Ako to strogo posmatramo sa epidemiološkog stanovništa, virus se modelira i adaptira. Lako se prenosi, lako zaražava ali ne izaziva teška oboljenja'', dodao je on.

Omeragić navodi da to govori da je virus mutirao do tog nivoa da je postigao efekat visokog stepena virulencije.

Kako je dodao, odjeljenja su spremna u mjeri u kojoj je potrebno da prihvate pacijente oboljele od kovida.

''Na taj način mi praktično izlazimo u susret i sa pravom možemo reći da smo u punoj mjeri ispred virusa. Nismo nespremni i možemo odgovoriti zahtjevima bilo kakvi da su. Po svim pokazateljima, procenat pozitivnih se može očekivati na ovom nivou ili možda i veći. To nije razlog za paniku već nam govori da svakodnevno treba da damo doprinos, da sprovodimo protivepidemijske mjere i da preventivno djelujemo'', kazao je Omeragić.

Hospitalizovana 82 pacijenta, troje na mehaničkoj ventilaciji

Direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović kazala je da su po jutrošnjem presjeku od 7 časova u Crnoj Gori hospitalizovana 82 pacijenta. U kovid centru KCCCG se liječi 30 pacijenata od čega je troje na mehaničkoj ventilaciji.

''Riječ je o pacijentima koji su ugroženi zbog različitih dominantno internističkih pridodatih bolesti''.

U Beranama se liječi pet pacijenata, u Nikšiću 12 pacijenata, Brezoviku jedan, Baru 11 i u Kotoru 17 pacijenata.

''Osim u KCCG ne postoji nijedan pacijent na mehaničkoj ventilaciji a u Kotoru je jedan pacijent na neinvazivnoj ventilaciji'', kazala je Radulović.

Odgovarajući na pitanja medija, sekretar Omeragić kazao je da ako se desi slučaj da se poveća potreba za hospitalizacijom u turističkim centrima napravljen je plan da se može osloniti bilo u KCCG ili drugim okolnim bolnicama na jugu ili sjeveru.

''Ne postoji situacija koja nas može iznenaditi'', kazao je Omeragić.

Galić je odgovarajući na pitanja medija kazao da su u završnoj fazi su pregovori oko nabavke vakcina.

''To će rezultirati da će građani Crne Gore imati dostupne najefektivnije, najdjelotvornije, bezbjedne i efektivne vakcine. Preporuke Nitaga su jasne i precizne. Najbolje efektivnosti studije su pokazivale RNK vakcine. U tom smjeru su i bili razgovori sa proizvođačem. Uvijek imamo na raspolaganju Sinofarm vakcine i one pokazuju efektivnost i efikasnost u reagovanju na ovu pandemiju'', kazao je Galić.

Kada dođe vrijeme da djeca krenu u školu dodatno će se analizirati situacija

Galić je kazao da niko ne može predvidjeti kako će se kretati pandemija ali da se prate indikatori.

''U narednom periodu, 10 do 14 dana, će na ovom niovu biti broj registrovanih slučajeva. Nakon toga bi mogli da očekujemo pad. To su samo statističke promjene svjedoci smo da je virus pokazao mnoge različite specifičnosti. Ako postignemo dovoljan kolektivni virus da se njegova prirodna potentnost smanji i ako se zaustave značajnije mutacije njegovog genoma, naročito u smislu smrtnosti i prenosivosti, možemo očekivati u narednom periodu da će virus biti andemskog karaktera'', kazao je Galić.

O najavi ministra prosvjete da se pređe na redovnu nastavu, Galić je kazao da kada dođe trenutak da djeca krenu u školu analiziraće trenutnu situaciju.

''Vidjeti kakve su uporedne mjere u svijetu i regionu i na taj način dalje predlagati mjere Ministarstvu prosvjete. Kakvo je trenutno stanje stvoreni su uslovi da časovi traju 45 minuta, ali vidjećemo u narednom periodu kako će se kretati situacija'', kazao je Galić.

Sekretar Omeragić je kazao da će sve učiniti da školski čas bude u trajanju od 45 minuta.

''Sve ćemo uraditi da školski časovi budu onakvi kakvi treba da budu odnosno u trajanju u 45 minuta i da djeca najmanje budu izopštena. Znamo da je i u toku prethodnog perioda bilo inputa od strane Ministarstva prosvjete da školski sistem u tom momentu nije bio spreman da se prihvate pomjeranja, da bi to uticalo strenso na djecu i da bi imali problem sa organizacijom. Obzirom da je klinička slika lakša ne očekujemo probleme u tom dijelu'', kazao je Omeragić.

Uništeno 27.754 doza vakcina

Odgovarajući na dalja pitanja medija, Galić je kazao je uništeno 27.754 doza vakcina.

''Sve zemlje svijeta su se susrele sa sličnim problemom. Poznato je da nije postignut neophodni procenat vakcinisanih osoba. Najbitnije je da su vakcine u zemlji dostupne i na nama je da senzibilišemo građane da to i učine. Ako to ne uradimo vakcine koje su opredijeljene će prije ili kasnije morati da se unište. Na početku pandemije smo imali rok vakcina od šest mjeseci a kasnije se istraživanjima taj rok produžavao na devet i 12 mjeseci. IJZ se ne bavi nabavkom i distribucijom vakcina. Prije par dana imali smo podatak da je uništeno 27.754 doza vakcina ali imajte na umu da smo imali veliki broj doniranih vakcina tako da je finansijska šteta mnogo manja nego u drugim zemljama'', kazao je Galić.




Portal Analitika