Zdravlje

Roditelji u Crnoj Gori ne mogu striktno da ispoštuju kalendar imunizacije

Vakcina protiv hepatitisa B stiže tek za četiri mjeseca

U našoj zemlji deficitarne su vakcina protiv hepatitsa B i „ditevaksal“, dok BCG vakcine ima još uvijek u nekim zdravstvenim ustanovama, a dopuna stiže sredinom maja

Vakcina protiv hepatitisa B stiže tek za četiri mjeseca Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Vakcina protiv hepatitisa B u našoj državi biće dostupna tek za četiri mjeseca, dok se „ditevaksal“ za djecu stariju od sedam godina očekuje sredinom juna, rečeno je Pobjedi iz Montefarma.

Nekoliko roditelja požalilo se našoj redakciji da su vodili djecu na redovnu vakcinaciju protiv hepatitisa B, ali su im pedijatri rekli da te vakcine nema, a nema ni vakcine „ditevaksal“ za djecu stariju od sedam godina koja se daje protiv difterije i tetanusa.

Iz Montefarma navode da nastoje da na vrijeme obezbijede vakcine za djecu i odrasle.

''Uprkos našem nastojanju da se vakcine obezbijede na vrijeme, raspisivanjem tendera u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i u zakonskom roku, povremene nestašice su neminovne. Takav je slučaj i sada sa vakcinom protiv hepatitisa B, jer je ponuđač na posljednjem tenderu garantovao isporuku za četiri mjeseca i to je bio najbliži mogući datum, što opet zavisi od proizvođača'' pojasnili su iz Montefarma.

Iz te zdravstvene ustanove kažu da su dobavljači najavili da će sredinom maja poslati i manju količinu BCG vakcine, ali napominju da je još uvijek ima u našim ustanovama.

''O svemu navedenom Montefarm je obavijestio sve javne zdravstvene ustanove u kojima se vrši imunizacija djece, kao i Ministarstvo zdravlja'' navode iz Montefarma.

Oni ističu da povremena nestašica vakcina, koje se nalaze u kartonu redovne imunizacije djece, ne može biti životno ugrožavajuća.

''Ove vakcine namijenjene su stvaranju dugoročnog imuniteta, te se nekad odlaže redovna vakcinacija ako pedijatar procijeni da je iz nekog zdravstvenog razloga potrebno odložiti njihovu primjenu'' zaključuju iz Montefarma.

Sredinom marta u velikom problemu su bili onkološki pacijenti, o čemu je Pobjeda u više navrata pisala, jer nijesu imali redovnu terapiju koja se nije smjela odlagati.

U Institutu za onkologiju i radiologiju nije bilo lijeka „docetaksel“, poznatiji pod nazivom „taksotera“, a koriste ga onkološki pacijenti na hemioterapiji, koji imaju tumor dojke, prostate, glave, vrata i stomaka...

I „zometa“ i „taksotera“ su na pozitivnoj listi ljekova, ali uprkos tome, često se dešava da ih nema u Montefarmovim apotekama, ni u bolnici.

Iz Montefarma su ranije naglašavali da oni redovno rade distribuciju ta dva lijeka, ali da se „nerijetko dešava da proizvođač usljed problema u samoj proizvodnji određenog lijeka nije u mogućnosti da isporuči dovoljnu količinu lijeka za naše tržište“.

Portal Analitika