Zdravlje

I nabavka vakcina planirana za sljedeću godinu

Vakcinacija protiv HPV virusa odgođena za narednu godinu

Vakcinacija protiv Humanog papiloma virus u Crnoj Gori, iako je bila najavljena za jesen ove godine, dogođena je za septembra 2022, saopšteno je Portalu RTCG iz Instituta za javno zdravlje.

Vakcinacija protiv HPV virusa odgođena za narednu godinu Foto: Ilustracija
RTCGIzvor

„Otpočinjanje vakcinacije protiv infekcija izazvanih humanim papiloma virusima (HPV) prema posljednjem planu aktivnosti, uključujući i nabavku vakcina, planirano je za septembar 2022. godine“, saopšteno nam je iz IJZCG.

Kažu da je vakcinacija protiv HPV virusa, odgođena i zbog izazova u borbi sa Kovidom-19.

„Iako je razmatrano da se sa vakcinacijom započne do kraja tekuće godine, s obzirom na brojne izazove i opterećenje sa kojim se suočava zdravstveni sistem zbog borbe sa pandemijom Kovid-19, odlučeno je da se zbog bolje pripreme, sprovođenja edukativnih aktivnosti i cijelog procesa, početak vakcinacije odloži za početak sljedeće školske godine“, poručuju iz IJZCG.

Određivanje uzrasta u kojem će se sprovoditi vakcinacija biće definisan kroz Program vakcinacija za 2022. godinu, a prema trenutnom planu, kako kažu u IJZ, predviđeno je da se sa vakcinacijom započne među djevojčicama uzrasta devet godina.

„Vakcinacija djevojčica starijih uzrasta nije u planu na samom početku vakcinacije, ali ukoliko se procjeni da je potrebno i bude interesovanja, može se predvidjeti kampanjama sustizanja koje mogu biti sprovođenje u nekim od narednih godina. Što se tiče predviđenog broja vakcina koje će biti obezbjeđene, planirano je da se nabavka vrši shodno procjenama o interesovanju na samom početku procesa, sa mogućnostima dodatne nabavke“, poručuju iz IJZCG.

Poručuju i da je potrebno pronaći što je moguće bolji balans između potreba i troškova, što, kako kažu, nije jednostavno napraviti za vakcinu koja će se prvi put pojaviti u Crnoj Gori.

„Infekcija HPV virusima se povezuje sa nekoliko vrsta karcinoma, kao što je karcinom grlića materice, karcinom penisa, vulve, vagine, anusa i orofaringealni karcinom. S obzirom na rasprostranjenost oboljenja i mogućnosti preveniranja, primarni cilj kada je u pitanju vakcinacija je prevencija karcinoma grlića materice. Izuzev najtežih oboljenja, kakva si navedeni karcinomi, infekcije određenim tipovima HPV-a dovode do tzv. genitalnih bradavica (kondiloma), čija prevencija takođe ima javnozdravstveni značaj“, upozoravaju stručnjaci IJZCG.

Crna Gora nema ažurirane podatke o broju obolijevanja od raka drlića materice, ali i oni iz 2013. upozoravaju.

„Prema podacima iz Registra malignih neoplazmi za 2013. godinu, u Crnoj Gori je za vremenski period od godinu dana (tokom 2013.g.) otkriveno novih 106 slučajeva obolijevanja od raka grlića materice“, poručuju iz IJZCG, uz napomenu da sa se rad na Registrima malignih neoplazmi nastavlja uz očekuje se će u narednim godinama imati i novije podatke.

U svijetu od karcinoma grlića materice godišnje oboli najmanje 570.000, a umre 311.000 žena.

U svijetu rak grlića materice, četvrti je najčešći karcinom kod žena.

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da bi broj infekcija mogao da se smanji za 40 odsto, čime bi se do 2050. spasilo pet miliona života.

Portal Analitika