Zdravlje

Veliko istraživanje: Kod žena koje rade u noćnim smjenama povećan rizik od karcinoma

Žene koje rade noćne smjene imaju 20 odsto veću vjerovatnoću da će razviti neki oblik kancera, a posebno su izložene medicinske sestre, pokazalo je novo istraživanje.

Veliko istraživanje: Kod žena koje rade u noćnim smjenama povećan rizik od karcinoma Foto: multilateral investment guarantee agency
N1Izvor

Raščlanjujući rizik prema vremenu provedenom u noćnom radu, kineski istraživači predvidjeli su da se rizici povećavaju za oko 3,3 odsto za svakih pet godina provedenih u redovnom radu u noćnim smjenama.

Do zaključka su došli nakon analize 61 studije koja je ispitivala vezu između dugotrajnih noćnih smjena i 11 vrsta karcinoma.

„S obzirom na rastuću prevalenciju smjenskog rada širom svijeta i veliki javni teret liječenja karcinoma, pokrenuli smo ovu studiju kako bismo skrenuli pažnju javnosti na ovaj problem“, rekao je glavni autor dr Ksueli Ma, onkolog u Zapadnokineskom medicinskom centru Univerziteta Sečuan.

Istraživači su otkrili da su radnice u noćnim smjenama imali 41 odsto veću vjerovatnoću da će oboljeti od kancera kože i 32 odsto veću vjerovatnoču da će dobiti kancer dojke. Međutim, povećan rizik od kancera dojke uočen je samo u evropskoj i sjevernoameričkoj populaciji, prenosi Index.hr.

Medicinske sestre koje rade noćne smjene imale su 58 odsto veću vjerovatnoću da će razviti bolest u poređenju sa ženama koje rade samo danju.

Studija, objavljena u časopisu „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention“, analizirala je ljude i po djelatnostima kojima se bave i otkrila da su medicinske sestre koje su radile noćne smjene imale najveći porast rizika od kancera od bilo koje druge grupe.

„Jedno od mogućih objašnjenja za povećan rizik od kancera u populaciji medicinskih sestara koje rade u noćnim smjenama može da se odnositi na specifične zahtjeve posla“, veruje dr Ma.

Prethodne studije ukazivale su da će ljudi koji rade u noćnim smjenama vjerovatnije imati problema s pronalaženjem vremena za vježbanje. Takođe su im utvrđene nezdravije prehrambene i životne navike, poput pušenja, koje je glavni faktor rizika za karcinom i niz drugih bolesti.

Oko četiri miliona žena iz Sjeverne Amerike, Evrope, Australije i Azije učestvovalo je u svim studijama iz pomenute analize.

„Naša studija pokazuje da rad u noćnim smjenama služi kao faktor rizika za česte vrste kancera kod žena. Ovi rezultati mogu da pomognu u uspostavljanju i sprovođenju efikasnih mjera za zaštitu žena koje rade u noćnim smenama. Žene koje duže praktikuju takav rad trebalo bi da imaju redovne sistematske preglede“, zaključio je dr Ma.

Portal Analitika