Prava stvar

Viber grupe: Opasnosti i koristi za vaše dijete

Viber grupe: Opasnosti i koristi za vaše dijete Foto: Domen.me
Domen.meIzvor

Da te neko prije pet, ili čak manje, godina pitao misliš li da se školska nastava i kompletna komunikacija između nastavnika, učenika i roditelja može prenijeti onlajn, vjerovatno bi tvoj odgovor bio negativan. Da se razumijemo, ja prva nisam mogla ni zamisliti da će moja djeca u skorijoj budućnosti pratiti nastavu na nekom od TV kanala i da će konverzacija putem Viber-a biti zamjena za odlazak na roditeljski sastanak.

Ipak, kao što svi već znamo, biti aktivan na društvenim mrežama odavno nije nepoznanica ni za roditelje, a kamoli za djecu. Popularnost ovih kanala i stepen njihovog korištenja se konstantno mijenja,pa shodno aktuelnoj situaciji i pandemiji COVID-19, samo školstvo, uključujući i naše najmlađe, bilo je prinuđeno da svu komunikaciju prenese onlajn. 

S obzirom na to da je besplatna, jednostavna i dostupna za korištenje putem telefona i kompjutera, te da dozvoljava grupno dopisivanje, pozive, slanje fotografija i video snimaka, kao i raznih fajlova, možemo reći da se ova mreža pokazala sjajnom. Ove funkcionalosti su znatno olakšale razmjenu radnog materijala i domaćih zadataka, dovele do toga da Viber grupe postanu prečica u komunikaciji između nastavnika i djece, ali i samih vršnjaka među sobom.

Međutim, kao i svaka društvena mreža ili aplikacija, i ova ima svoje prednosti i mane, pa iako se naizgled Viber čini kao jedan sasvim neutralni kanal komunikacije, on podjednako može imati pozitivan, ali i negativan uticaj na našu djecu.

Informisanost i zabava kao glavne prednosti Viber grupa

Sticajem okolnosti djeca su u proteklom periodu bila primorana da svoje školovanje i komunikaciju nastave od kuće, pa su se slatke đačke muke sasvim spontano i prirodno prenijele onlajn, što je na kraju i pokazalo da uz dovoljno razgovora i određenog nadzora, internet može pozitivno uticati na našu djecu

Najveća prednost Viber grupa jeste brz prenos informacija. Sjeti se samo svojih školskih dana i toga koliko ti je vremena trebalo da dođeš do rješenja domaćeg zadatka ili da zapravo riješiš nedoumicu koju tvoji roditelji nisu umjeli baš najbolje da objasne. Danas, djeca u samo nekoliko minuta mogu da dobiju odgovor na sve što ih zanima, bilo da je to direktan odgovor od strane njihovog nastavnika ili kroz razgovor sa vršnjacima. Da ne pominjem tek prednost fotografija koje daju uvid u domaći zadatak koji smo nekada ti i ja morali da prepisujemo u onih pet minuta malog odmora, tik pred početak časa. (Šali se mama malo, sve domaće zadatke je radila na vrijeme :) )

Prelazak na onlajn komunikaciju ima mnogo benefita i kada je u pitanju druženje. Sama činjenica da djeca i nastavnici razgovaraju ili se dopisuju iz udobnosti svog doma čini sve mnogo opuštenijim, zbog čega jaz koji se stvara prilikom nametanja autoriteta u učionici prerasta u prijatniju, nekad čak i prijateljsku komunikaciju. Sve to samom procesu onlajn edukacije daje jedan zabavniji ton, ali i u značajnoj mjeri podstiče slobodu đaka da lakše iznesu svoje mišljenje. 

Naravno, ne smijemo izostaviti ni činjenicu da je socijalizacija, pa makar i onlajn, izuzetno važna za razvoj djeteta kao i održavanje mentalnog zdravlja u ovoj situaciji. BBC prenosi mišljenje stručnjaka koji smatraju da smanjen kontakt među tinejdžerima tokom pandemije može izazvati razne posledice po njihovo mentalno zdravlje, pa na osnovu toga slobodno možemo zaključiti da je svakodnevni kontakt sa vršnjacima i profesorima djeci dao jedan nivo stabilnosti i rutine koji im je bio potreban u ovim okolnostima.


Negativne strane Viber grupa

Kako je internet jedno ogromno prostranstvo, vrlo je lako koristiti aplikacije na dobar, ali i na loš način, i to obično iz čistog neznanja i najčešće od strane djece. Kako bismo mi kao roditelji mogli pozitivno uticati na našu djecu i reagovati na vrijeme, vrlo je važno da obratimo pažnju na nekoliko stvari koje nam obično i ne bi pale na pamet.

Jedan od tih primjera jesu upravo grupe na društvenim mrežama, koje su ponekad veoma iscrpljujuće, a to vjerovatno znaš i sam. Sigurna sam da i tebe kao roditelja, drugi roditelji ili tvoji prijatelji, često i bez pitanja ubace u već kreirane grupe, očekujući od tebe uključenost, a sve to ponekad zna biti zamarajuće.


 Na sličan način i druga djeca ulaze u grupe koje su kreirali njihovi vršnjaci. Međutim, za razliku od tebe koji sa lakoćom možeš da izađeš iz grupe ili ne učestvuješ u razgovoru, djeca se zbog nesigurnosti i potrebe za prihvatanjem uključuju u bespotrebne razgovore.

Iako se naizgled podrazumijeva, djeci je neophodno objasniti da pravilo izbjegavanja razgovora sa nepoznatim osobama važi i onlajn. Takođe, bitno je i skrenuti pažnju da nisu u obavezi da nastave konverzaciju koja čini da se osjećaju nelagodno, kao i da imaju puno pravo izbora kome će se javiti i kome će odgovoriti na poruku. 

Veliku opasnost po našu djecu predstavlja onlajn nasilje koje je veoma česta pojava. Djeca umiju da budu naivna i brzopleta, a Viber grupe najraznovrsnije - od grupe užeg kruga prijatelja, grupa koju čine samo djevojčice ili samo dječaci, odjeljenskih grupa bez nastavnika i mnoge druge. Ako djeca u grupi ili samo jedno od njih dijeli sadržaj ne razmišljajući o daljim posledicama, nije rijetkost da se ponekad podijeli fotografija ili tekstualni sadržaj koji nije primjeren i koji može biti iskorišten u vidu ucjene ili podsmijavanja, a koji vrlo lako može biti podijeljen i sa ostatkom internet zajednice i to van Viber-a.

Baš iz ovih razloga, djeca moraju biti svjesna da sve što dijele ostaje na internetu zauvijek, i da moraju biti obazrivi pri onlajn komunikaciji čak i sa svojim najbližim prijateljima. Snimanje ekrana je danas svakodnevica, pa je dovoljan samo jedan skrinšot kako bi poslata fotografija ili poruka obišla svijet. 

Šta ti kao roditelj možeš da učiniš?

Period osnovne škole je za veliki broj djece izuzetno stresan. Sjeti se samo svog odrastanja i svih faza kroz koje si prošao na putu upoznavanja sebe i svog okruženja. Mislim i na onaj period života kada si sve gledao iz jednog ugla, pa ponekad bio okrutniji prema sebi i svojim vršnjacima čak i više nego što si želio. Sada zamisli koliko sam taj proces postaje još izazovniji kada tome dodamo društvene mreže i internet. 

Najteži zadatak, nas kao roditelja, jeste da prepoznamo određeno ponašanje kod naše djece i reagujemo na vrijeme. Prepreka može biti ta što nam sada, kada smo u koži odrasle osobe, dječji problemi mogu djelovati strano i daleko, pa ako odmah ne dobijemo informaciju od djece da nešto nije u redu, potrebno nam je neko vrijeme da primijetimo u čemu je problem i kako da reagujemo.

Kako bi izbjegao ovu zavrzlamu, potrebno je da budeš u toku sa promjenama, informišeš se ali i često razgovaraš sa djecom o razvoju digitalne inteligencije, kako bi i ona sama znala čemu da posvete posebnu pažnju i kako da budu sigurni i na internetu.

 Ono što često zaboravimo jeste i činjenica da smo svi postali jako vezani za svoje mobilne uređaje i da je zvuk notifikacija postao prisutniji od cvrkuta ptica. Kako bismo se više povezali sa realnošću, posvetili hobijima, učenju ili nekom porodičnom filmu, potrebno je stvoriti naviku digitalnog detoksa. Ova jednostavna praksa omogućava i roditeljima i djeci da na nekoliko sati dnevno razbistre svoje misli i sve stvari koje se dešavaju u njihovim životima sagledaju iz različitih uglova.

Svaki telefon ima opciju koja može služiti baš tome, a to je - Do Not Disturb mode (Ne uznemiravaj) koji omogućava mir i pauzu od notifikacija tokom odabranog vremena. Na Androidu se ta opcija nalazi u podešavanjima i sve što treba da uradiš jeste da klikneš na nju kako bi je aktivirao. Što se tiče iOS uređaja, pristizanje notifikacija možeš ugasitii u podešavanjima, tako što ćeš kliknuti na obavještenja, a zatim odabrati aplikacije koje želiš da ugasiš na neko vrijeme. 

Pored digitalnog detoksa koji pomaže našem kritičkom razmišljanju pri korištenju interneta, od izuzetne je važnosti da našu djecu naučimo i pravilima lijepog ponaša na internetu kako bismo osigurali da i ona učestvuju u kreiranju zdravog internet okruženja, pa preporučujem da se što prije baciš na to. Sigurna sam da će ti tvoje dijete, ali i čitava internet zajednica jednog dana biti zahvalna na tome.

Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije doMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima. Prošle godine, kompanija je pokrenula i portal www.stemedukacija.me, na kojem se možeš informisati o svim besplatnim prilikama namijenjene mladima koje kompanija stvara u Crnoj Gori.

Portal Analitika