Baština

Biseri crnogorske kulturne baštine

Vrijedan kulturno-istorijski objekat: Crkva Sv. Gospođe na Čepurcima

Natpis uklesan u kamenu ploču nad ulazom u crkvu koji ukazuje na godinu njene obnove i čuva memoriju na obnovitelja crkve daje ovom kulturnom dobru poseban kulturno-istorijski značaj

Vrijedan kulturno-istorijski objekat: Crkva Sv. Gospođe na Čepurcima Foto: PA
Ivan KERN
Ivan KERNAutor
Portal AnalitikaIzvor

Crkva Sv. Gospođe sa dva groblja stavljena je pod zaštitu 1960. godine. U to vrijeme je postojalo memorijalno groblje poginulih rodoljuba 1943-1944. i manje gradsko groblje (Čepurci).

Zbog širenja gradskog groblja danas je to jedinstvena cjelina.

Prema natpisu uklesanom u kamenu ploču nad ulazom, crkva je obnovljena 1890. godine, pošto je “vjekovima bila srušena“.

Obnovio je Hadži Mitro Mihatov čija se jednostavna grobnica sa bijelom nadgrobnom pločom, nalazi ispred ulaza u crkvu.

Ćirilični natpis isklesan u pravilno profilisanoj kamenoj ploči na fasadi crkve, obojen u crnu boju, glasi:

„POD VLADOM NJ.V. KNJAZA NIKOLE I OSLOBODIOCA ZETE! VJEKOVIMA SRUŠEN HRAM SVETE GOSPOĐE OBNOVI I SAGRADI ZA VJEČNU USPOMENU HADŽI MITO MIHATOV 1890. G.“.

Crkva Sv. Gospođe nalazi se u okviru gradskog groblja Čepurci. To je tipična, jednobrodna građevina s polukružnom apsidom i zvonikom na preslicu sa tri otvora. Fasade su malterisane.

Izuzetak su uglovi koji su naglašeni pravilno klesanim blokovima kamena i preslica takođe zidana kamenom, ispod koje je perforirana kamena rozeta u vidu stilizovanog krsta.

cep3

Prozori i vrata su uokvireni pravilno klesanim kamenom, dok su vrata i kapci na prozorskim otvorima izrađeni od metala. Krovna konstrukacija je dvovodna i pokrivena je kanalicom, a oluci su urađeni od tamnog lima.

Unutrašnjost crkve je podijeljena na tri traveja sa dva para prislonjenih pilastara. Svod je polukružni, ojačan sa dva luka koji dopiru do kordonskog vijenca.

Crkva nije živopisana, a ikonostas je rad braće Đinovski, nastao vjerovatno u vrijeme njene obnove. Drvena konstrukcija ikonostasa je bijele boje sa bogatom pozlatom. Na izrezbarenim carskim dverima su ikone sa predstavama Blagovijesti, lijevo je prestona ikona Bogorodice, a desno Hrist.

Na sjevernim đakonskim dverima je arhiđakon Stefan, a na južnim arhanđel Mihailo. Lijevo od sjevernih đakonskih vrata je ikona Jovana Preteče, a desno ikona sa predstavom Rođenja Bogorodice. U drugoj zoni ikonostasa centralno mjesto zauzima ikona sa predstavom Tajne večere, a lijevo i desno su po tri ikone sa predstavama apostola.

Ikonostas se završava velikim drvenim krstom sa Raspećem ispod kojeg je ikona sa predstavom sv. Trojice, a lijevo i desno ikone Bogorodice i Jovana Bogoslova u medaljonima, koje se naslanjaju na izrezbarene figure aždaja (pobjeda dobra nad zlom).

Natpis uklesan u kamenu ploču nad ulazom u crkvu koji ukazuje na godinu njene obnove i čuva memoriju na obnovitelja crkve daje ovom kulturnom dobru poseban kulturno-istorijski značaj. 


Portal Analitika