"To je veličina Šavnika, Petnjice, Žabljaka. Veliki je broj stanovnika koji je umro, ali nije veći nego u Americi. Amerika je od kovida imala više gubitke nego u čitavom Drugom svjetskom ratu", kazao je Vujošević.
On podsjeća da je riječ o nedovoljno ispitanoj, kompleksnoj bolesti, koja ne mora da pokaže simptome, ali ostavlja posljedice.
"Od 100 oboljelih, njih 70 odsto nema znakove bolesti. Trideset odsto od tih 100 oboljelih, zaraženih, ima znakove bolesti. Od njih 3 do 10 odsto teške, a od tih 1 do 3 odsto izuzetne teške, i 1 do 2 odsto umire", objašnjava epidemiolog.
Smrtnost od koronavirusa nije uporediva s onom koju su izazivale velike boginje 1972. Vujošević objašnjava da od kovida umre do 10 ljudi, a od variole 250 na hiljadu stanovnika. Ipak, protiv boginja je za kratko vrijeme u Jugoslaviji vakcinisano 18 miliona ljudi.
Svjedok tog vremena publicista Rajko Cerović, smatraju da bi i protiv koronavirusa vakcinacija morala biti efikasnija.
"Situacija sa pandemijom, sa Kovidom 19 u Crnoj Gori nije zabrinjavajuća, nego tragična. Radi se o tome da vakcinacija ni za milimetar ne napreduje. Analizirajmo posljednjih 15 dana, šta sve objavljuju televoizije, koliko je vakcinisanih ljudi. Taj procenat je zanemarljiv", kaže Cerović.
Vakcinacijom u Crnoj Gori nije zadovoljan, ni Vujošević. Smatra da je do maja ove godine trebalo dostići 85 odsto vakcinisanih.
"Ako Crna Gora hoće do kraja godine da bude oslobođena od bolesti i da bude sigurna, to je da se svaki građanin vakciniše. Neće li to imaće bolest, umiranje, masovno obolijevanje, jer ipak 5,6 hiljada svakog dana je u Crnoj Gori bolesno, to su veliki zdravstveni, ekonomski gubici i veliki duševni gubici", ocijenio je Vujošević.
Ukoliko bi se vakcinisalo 85 odsto stanovništva, objašnjava Vujošević, moguće je da bi se sporadično javljala infekcija, ali to ne bi predstavljalo problem za ukupno zdravlje populacije.