Početkom decembra izglasana je Vlada na čelu sa premijerom Zdravkom Krivokapića već na račun prvih njenih poteza brojne kritike čak i od parlamentarne većine mahom iz DF-a koji je bio u koaliciji koju je Krivokapić predvodio na izborima. Kritika je najviše u vezi sa zaduživanjem na usvajanjem nacrta budžeta bilo je i ne saglasja oko bezbjednosnih pitanja. Kako vidite dalji razvoj situacije može li sve uticati na stabilnost Vlade?
VUJOVIĆ: Prije svega može. Danas sam imao prilike da učestvujem na jednom skupu gdje je predsjednik Skupštine Crne Gore gospojin Bečić rekao da je ovo jedna atipična situacija gdje 95 odsto poslanik odnosno njihove parije ne participiraju u radu Vlade i onda se stvarno postavlja pitanje čija je ovo vlada ako se posebno ako vidimo po nekim njenim potezima da se ona ponaša kao da apsolutno ne odgovara niti parlamentu pa čak ni onim partijama koje su je izglasale u samom parlamentu.
Tako da ja vjerujem da ona ne može biti stabilna, a s druge strane zbunjuje njena odlučnost kod nekih pitanja koja su veoma složena za donijeti odluke kao što ste pomenuli konkretnom slučaju i zaduživanje koje je urađeno na jedan netransparentan način upitan sa zakonskog osnova. S druge strane imamo današnju odluku odnosno jučerašnju oko Montenegro Airlinesa znači sve su to neka pitanja se postavlja pitanja ok. Ako nemate snažnu podršku kao što nemaju u parlamentu odakle crpite toliku snagu i odlučnost da gotovo u dvije nedelje šokirate javnost svaki dan sa nekim novim pitanjem. To postavlja pitanja i onda ko određuje agendu Vladi da li oni koji su glasali u parlamentu ili postoji neka sa strane agenda koje smo mi djelomično ili nesvjesni u potpunosti.
Evo ovaj posljednji potez Vlade vidjeli smo najava gašenja Montenegro Airlinesa opet je naišao na oštre kritike što struke što dijela koalicionih partnera a odluka se smatra ne domaćinskom i ne dobrom za građane.
VUJOVIĆ: Pa ovo je baš velika odluka ukinuti avio kompaniju nacionalnog avio prevoznika podrazumijeva da ste vi iscrpili sve druge opcije to znači da ste vi imali ozbiljne analize uključili ste sve eksperte kako domaće i strane koje mogu pomoći na bazi toga ste donijeli u jednom transparenom procesu odluku. Mi smo ovdje vidjeli nešto drugo nismo vidjeli da je nekoliko ministara Vlade nekoliko dana pogledalo neke papire dokumente koji su rađeni ranije.
Oni su donjeli odluku koja ima toliko teške posljedice što onda se postavlja pitanje ili su oni nedovoljno stručni, nedovoljno odgovorni sa jedne strane ili su oni dobili od nekoga drugoga da izvrše nešto. Zašto? Zato što ja smatram da se odluka ne može donijeti nakon pregleda dokumenata dva-tri dana znači onda se postavlja pitanje ili nemate kompetencija ili neko drugi donosi odluku a oni je sprovode. Ja lično smatram da odluku treba donijeti nakon što vi stvarno znate što sa čime raspolažete i mora to biti jedan proces to znači ako se stvara nova kompanija onda se to radi postepeno sa gašenjem ove odnosno prenosite određena nadležnosti štitite interesuje MA i onda ta kompanija kao nekim slučajevima otprilike da čitamo brojne analitičare da može da bude uspješna priča. Možda ispravan izbor da se nova kompanija formira ali na ovaj način kako su uradili to je veoma loše i naravno najviše će imati interesa konkurenti iz regiona.
Bilo je velike polemike oko pojedini kadrovskih rešenja u bezbjednosnom sektoru. Evo potpredsjednik Vlade Dritan Abazović na Twitter-u je naveo da kreće temeljna reforma ANB. Na čelu je trenutno Dejan Vukšić koji je bio i politički angažovan u koaliciji Za budućnost Kotora a bio je advokat pojedinih članova kavačkog klana kako mu to spočitava iz opozicije. Imamo situaciju da je na čelu skupštinskog Odbora za bezbjednost Milan Knežević koji osuđen na pet godina zatvora u slučaju pokušaja terorizma, na čelu Odbora za ljudska prava Jovan Vučurović koji negira genocid u Srebrenici kako mu opet javno spočitava. Da li ovakva rješenja mogu da se posmatraju kao problematična sa aspketa građanskom koncepta društva i pro zapadnih vrijednosti kojima a težimo?
VUJOVIĆ: Pa definitivno iz svih ovih postupaka dolazimo do toga da teško možemo u cjeniti vladajuću strukturu odnosno najveći njen dio dominantan jedan dio kao pro zapadni kao što u tome kada je veoma često želi da joj kaže predsjednik vlade i neki ministri moramo reći da jednostavno da budemo realni znači oni moraju korespondirati sa partijama koje, glasovima na kraju birača ako ne partija koje su ih glasale a njihov biračko tijelo niti je pro zapadno niti je pro evropsko. S druge strane ako smo svijesni i a svjesni ste da ključnu ulogu na odluke same Vlade ima Srpska pravoslavna crkva onda treba samo procijeniti da li je Srpska pravoslavna crkva prozapadna ili proevropska ili bismo mogli reći ipak da je prosrpska odnosno pro srpska i pro ruska. samim tim možemo i cijeniti pozicije te samo…
Postajala je nešto kao što vidimo URA u toj Vladi koja je obećala neke značajne stvari kao što je to da jednostavno dio kadrova prosrpskih i pro ruskih neće moći biti u bezbjednosnom sistemu. Vidimo da od toga gotovo da ništa nije ostalo vidimo da je na čelu AMB postavljen neko sa čim izborom mogu biti zadovoljni zvanična Rusija i zvanični Beograd i dalje kadrovanje unutra same ANB-a ići će u tom smjeru. Znači čini mi se kada govorimo o ovom dijelu obećanja URE da gotovo ništa nije ostalo.
Evo pomenuli ste sad upravo tu polemiku na relaciji DF-URA povodom rješenja u policiji i ANB-U. Oni su u žučnoj raspravljali ali da li ts žučna rasprava može uticati na povjerenje građana u bezbjednosni sektor i da li ima snage sistema da se odupre uticajima sa strane?
VUJOVIĆ: Mislim kadrovanje će uticati prije svega da izgubimo pojedinačn o povjerenje naših zapadnih partnera to će značiti marginalizaciju Crne Gore u NATO , to će otvoriti prostor za uticaj spoljnih aktera na Crnu Goru i urušavanje bezbjednosnih interesa Crne Gore i to je više nego jasno. Sad ćemo da vidimo da li će biti nekih intervencija sa spolja od naših zapadnih partnera posebno nakon promjena u Vašington američke administracije iz razloga što je ovo što se dešava ovih dana jednostavno neprihvatljivo kada govorimo o nekoj zapadnoj perspektivi Crne Gore.
Pomenuli ste Srpsku pravoslavnu crkvu. Premijer Krivokapič ali dio ministara nekriju da su jako bliski Srpskoj pravoslavnoj crkvi uostalom religiozno opredjeljenje Krivokapić je demonstrirao nakon što je završio ekspoze u skupštini.Iako se SPC odnosno Mitropolija crnogorsko-primorska često ogradjivala od uticaja na personalna rešenje o Vladi u javnosti se čuje i drugačije ocjene. Pa šta vi mislite o tome uticaju crkve na vladu?
VUJOVIĆ: SPC je ubijeđena da ima uticaj na politička dešavanja, to je bio posredan uticaj kroz uticaj na političke partije. Nekad su bili u saradnji sa DPS-om 90 godine. Došlo je do da kažem udaljavanja i potpunog možemo reći skoro prekida odnosa u komunikaciju a sa druge strane Srpska pravoslavna crkva je podržavala neke pro srpske partije ili kraju kombinacija predstavlja ovaj izborni proces gdje je Srpska pravoslavna crkva bila aktivni sudionik izbornog procesa zašto to kažem.
Sjetimo se samo riječi gospodina Medojevića jednog od lidera te koalicije koji je govorio veoma detaljno kako su tekli pregovori između Srpske pravoslavne crkve koliko kandidata na poslaničkoj listi trebaju da imaju on a koliko druge političke partije. Na kraju se svelo na gospodina Krivokapića, on je bio kandidat što je na neki način potvrđeno iz Srpske pravoslavne crkve oni su imali učešća u izborom procesu vodili su terensku kampanju, oni sufinansirali tu predizbornu kampanju i oni su sada došli u poziciji ne da utiču na proces donošenja odluke oni su došli u poziciju da vladaju i oni vladaju preko svojih ministara, vidite da ono što kaže Srpska pravoslavna crkva se ne dovodi u pitanje. Da svi slušaju bez pogovora zakon o vjerskim zajednicama se menja onako na prečas, a sjetite se koliko su bile kritike snažne da je potrebno se sprovodi u javna rasprava da treba vremena i tako dalje. Sad i ne znamo što se tamo usvaja ali jednostavno se mora usvojiti i moramo priznati da u jednom trenutku idemo u proces radikalizacije vođen od strane Srpske pravoslavne crkve i Vlade koja potpuno njenom kontrolom.
Kada se sve uzme u obzir predstoji nam Popis. Da li je ugrožen crnogorski indetitet kako neki intelektualci tvrde i dio javnosti?
VUJOVIĆ: Pored finansijskih interesa SPC-a u Crnoj Gori je ključni njen interes promjena identiteta u Crnoj Gori građana, promjena sadašnjeg koncepta građanske multikonfesionalnosti , multinacionalne zajednice u nešto što bi najduže mogli da približimo a to je Republika Srpska a to je taj indetitet jedno ostvarivanje jedne nove srpske zajednice u Crnoj Gori, dominacija srpskog indetiteta i u tom identitetu ključna pozicija za Srpsku pravoslavnu crkvu. To znači uvođenje vjeronauke stavljanje na budžet, određivanje plata za sveštenike, uvođenje u vojsku sveštenika, cijeli drugi niz uticaja na kreiranje samih programa u nastavno obrazovnog karaktera znači ako se ovo nastavi na ovaj način imaćemo jednu rapidno agresivno rapidnu promjenu indetiteta koja bi trebala da rezultara i drugačijim rezultatom popisa i sve u krajnjem da Crnogorci postanu nacionalna manjina i da se prilagode i drugi indetitetoi toj nekoj novoj stvarnosti.
Usvojene su nedavno izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti i to po hitnom postupku. Izvjesno je da će uskoro biti usvojene i u parlamentu. URA je takođe podržala na glavnom odboru izmjena zakona i taj potez iz opozicionih redova ocjenili su kao izdaju državnih interesa i obmanjivanje birača. Kako vi gledate na to?
VUJOVIĆ: Meni je teško da nađem nešto u programu URE koje korispondira sa tim glasanjem obećanje da kažem blanko podrške Srpskoj pravoslavnoj crkvi njenim interesima ja se ne slažem sa njihovom argumentacijom da je riječ o prevazilaženju podjela jer mislim ovaj zakon samo produbljuje podjele i ruši onu građansku dimenziju Crne Gore.
A kolika je odgovornost do jučerašnje vlasti a sada opozicije DPS-a , SD-a i ostalih za ocjene da je sistem ugrožen i za ovo veliko nezadovoljstvo građana?
VUJOVIĆ: Ovo ne bi se moglo desiti da je prethodna vlast bila odgovorna nego jednostavno zbog njene visokostepene korupcije zbog bahatosti zbog rasipništva, zbog brojnih tvari koji su oni nisu iskoristili … Pošto je u tom trajanju od tih 30 godina imali smo referendum i imali smo od kretanja od Miloševića skretanje ka zapadu članstvo NATO i tako dalje ali druge strane su na unutrašnjem planu dozvolile da broje anomalije uruše sistem.
Oni nijesu dovoljno uradili na prevazilaženju podjela između jednoga dijela za veću integraciju Srba u Crnoj Gori koji žive koji se izjašnjavaju ali s druge strane su jednostavno nije bilo po meni toliko nacionalne da kažemo marginalizacije više je bila prije svega jedan partitokratski način i zapošljavanja svega tako da su bili ugroženi pripadnici svih nacija osim onih koji su bili lojalni u potpunosti DPS-u.
Sve je to došlo na naplatu u pogrešnom trenutku zato što budućnost nekih drugih procesa može biti stavljen pod znakom pitanja ali činjenica je da upravo takvo ponašanje vlasti nije ja sam pristalica teze da nije Srpska pravoslavna crkva kroz ovaj zakon odnjela ključnu pobjedu.Ona jeste dala veliki doprinos i može se smatrati pobjednikom ali to ne bi bilo moguće da nismo imali na vlasti takvu strukturu koja je bila visoko korumpirana bahata i koja svojim postupanjem omogućila da je tako nešto moguće.
A kako vidite sada ulogu Demokrata oni gotovo da nemaju mjesta u Vladi i smatrate li da mogu biti dobar korektiv ako se uzme u obzir da su na izborima ostvarili dobar rezultat ali da u izvršnoj vlasti nijesu zastupljeni?
VUJOVIĆ: Ono što mi možemo gledati njihovo ponašaju prije svega kroz upravljanje sa parlamentom. Ja nisam čuo u parlamentu da je bilo da kažemo nekog revanšizma otpuštanja kadrova koji nisu lojalni Demokratama i tako dalje za razliku od toga se dešava po ministarstvima… Imate ponašanje prilično bahato od dijela nove vlasti. S druge strane Demokrate su promjenili pristup koji su imali u prethodnom periodu tokom zadnje četiri godine to je bio jedan diskurs koji bi agresivan koji je bio veoma bučan koji se veoma agresivno obračunava sa neistomišljenicama sad nekako kao da su promijenili tu strategiju. Ono što je loše jeste da oni i dalje smatraju da moraju biti potpuno lojalni Srpskoj pravoslavnoj crkvi kada je riječ o ovom Zakonu, da imaju veliki uticaj ali čini mi se da od svih partija oni se trude da naprave i zato i mislim da gospodin Bečić ima jednu veliku šansu u parlamentu da do onih pitanja koja su ključna za dalje napredovanje Crne Gore ka evropskim integracijama, a kada govorimo o izboru VDT-a i izbornoj reforma gdje je takođe potrebno dvotrećinska većina svojim odnosom bi mogao da možda dođe do kompromisa to bi bio veliki uspjeh ove vlasti.
Komentari (1)
Način je krmnički, i možda su se gume trebale napumpat malo avionu, kakvo crno gašenje.