Član Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) Zoran Vujičić podsjetio je da je objavljivanje podataka sa popisnica obuhvaćeno Zakonom o prekšajima, te da to je upravna mjera koja se ne goni po službenoj dužnosti, već su organi koji sprovode popis dužni da prijave ove i slicne pojave.
Kad su u pitanju krivična djela zloupotreba ličnih podataka, Vujačić ukazuje na odredbe člana 176 do 183 Krivičnog zakonika.
"(1) Ko podatke o ličnosti koji se prikupljaju, obrađuju i koriste na osnovu zakona neovlašćeno pribavi, saopšti drugom ili upotrijebi u svrhu za koju nijesu namijenjeni, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine. (2) Kaznom iz stava 1 ovog člana kazniće se i ko protivno zakonu prikuplja podatke o ličnosti građana ili tako prikupljene podatke koristi. (3) Ko neovlašćeno preuzme identitet drugog lica i pod imenom tog lica koristi neko njegovo pravo ili stekne za sebe ili drugoga korist ili korišćenjem njegovog identiteta zadre u lični život tog lica ili naruši njegovo lično dostojanstvo ili mu nanese kakvu štetu, kazniće se zatvorom do jedne godine. (4) Ako djelo iz st. 1 i 3 ovog člana učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine", piše u Krivičnom zakoniku.
Advokat Veselin Radulović takođe ističe da je objavljivanje popisnica prekršaj. Za Portal RTCG kaže da je, na žalost, to možda i bilo očekivano.
"Svjedočili jednoj neprimjerenoj kampanju i prije popisa, koja se sada na ovaj način nastavlja i tokom popisa. Sve ovo dodatno potvrđuje da tzv identitetska pitanja ne bi ni trebala da budu dio popisa jer smo mi jedno nezrelo društvo u kome političke partije i njihovi neodgovorni funkcioneri, u nedostatku argumenata da nešto dobro ponude građanima, podstiču na podjele i podstrekavaju građane da vrše kažnjava djela", dodaje Radulović.
Popis stanovništva i domaćinstava u Crnoj Gori počeo je juče. Planirano je da traje 15 dana, ali je moguće da bude produžen za još nekoliko dana.
Zakonom o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova je predviđeno da budu obuhvaćeni crnogorski državljani koji imaju prebivalište ili boravište u Crnoj Gori bez obzira da li su prisutni u mjestu stanovanja ili privremeno borave u drugom mjestu u Crnoj Gori ili u drugoj državi, kao stranci koji imaju odobren stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori, domaćinstva; stanovi i druge nastanjene prostorije.
Popis ne obuhvata diplomatsko osoblje stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava u Crnoj Gori, predstavnike međunarodnih organizacija i tijela koji imaju diplomatski status, kao ni članove njihovih užih porodica koji sa njima borave u Crnoj Gori.
A za sva pitanja i nedoumice vezane za popis, građani mogu uputiti pozivom na brojeve info centra: 020/230-811 i 068/851-500 svakog dana od osam do 20 sati.