
Zbog trenutne epidemiološke situacije, turistička sezona je loša, tvrde zakupci štandova na šetalištu prema Crnom jezeru. Štandove su dobili regularno na licitaciji, dok porodica Božović, objašnjavaju zakupci, nije dobila štand jer je ponudila manji iznos od ostalih zainteresovanih, ali ih to nije spriječilo da prodaju pored ostalih legalnih zakupaca.
„Bila je licitacija, „zatvorene koverte“ u kojima su svi dali određenu ponudu i na taj način smo dobili štandove. Tačnije, najveći ponuđeni iznos je garantovao zakup štanda“, objašnjava proceduru jedan od zakupaca, Zoran Radošević.
Ipak, Božovići su sto postavli, prodaju voće i proizvode od voća, što utiče negativno na zaradu onih koji su platili svoje prodajno mjesto.
„Sezona je svakako loša, turista ima malo, najviše je naših, domaćih, gostiju. Nelegalno postavljeni štandovi nam predstavljaju smetnju, jer smo mi platili visoke cijene da na legalan način radimo na šetalištu, a zahvaljujući njima ne možemo štandove da otplatimo, a kamoli da zaradimo“, kaže vlasnik jednog od štandova Miljan Roćen.
Zakupci su se žalili nadležnim institucijama, ali sporni štand nije uklonjen, a oni trpe i - nezdravu konkurenciju.
„Štand su postavili bez dozvole. Mi smo se žalili prvo policiji, zatim smo zvali Komunalnu policiju, zatim upravu Nacionalnog parka Durmitor, a potom i direktora svih Nacionalnih parkova u Crnoj Gori, koji nam je obećao još prije par dana da će biti uklonjen, ali od toga se ništa nije realizovalo“, objašnjava Olja Jovanović, jedan od prodavaca.
Božović: Licitacija bila neregularna -Sporni zakupac, Ranko Božović, koji prodaje pored ostalih koji su dobili štandove na licitaciji, kaže za Portal Analitika da je postavio štand, jer je to jedini izvor prihoda za njegovu porodicu. Tvrdi i da pomenuta licitacija nije bila regularna.
"Žena koja je vodila postupak ispred Nacionalnog parka odradila je mnogo neregularnosti. Mi smo pokrenuli sudski postupak, a to je proces koji traje dugo, pa nijesmo imali drugo rješenje, nego da izađemo „na silu“. Ja ću ako bude trebalo izaći i sa transparentom“, objašnjava nam Ranko Božović.
On ističe da je tokom prošlog ljeta uložio znatne napore da se na šetalište vrate štandovi, jer su odlukom nadležnih - svi bili uklonjeni.
„Trebale su da se rade neke kućice oko jezera, svi privremeni objekti su bili uklonjeni. Ja sam bio u komunikaciji sa ministrom, uspio da vratim štandove, da bih ove godine, zbog jedne licitacije koja je bila neregularna, ostao bez štanda. Moja majka je osnivač tog posla, prva je postavila štand na jezeru, dvadeset godina se bavimo tim poslom. I, na jedan beskurpulozan način smo sklonjeni“, objašnjava Božović i dodaje da je pokrenuo postupak protiv predsjednice Komisije:
„Protiv Mire Milić, predsjednice komisije sam pokrenuo postupak, licitacija je bila sa ozbiljnim prekršajima, čovjek je došao sa prijavama, sa iznosima 500, 1.000, 1.500 eura, a ljudi u čije ime je licitirao nijesu bili tu prisutni i čovjek nije imao punomoćje. Koverte koje, kako stoji u oglasu moraju biti zapečaćene, a nijesu bile zapečaćene, odnosno 70 odsto koverti je moglo da se otvori i da se manipuliše njima“, tvrdi Božović obrazlažući zašto je proces licitacije bilo neregularan.
On objašnjava i da je pravilo da zakupac bude i prodavac, a ne da jedna osoba zauzme više stolova, pa da onda te stolove daje drugima na korišćenje ili ih preprodaje. On naglašava da je njegovoj porodici ovaj posao jedini izvor prihoda.
„Jedni razlog našeg izlaska je to što je meni to hljeb, ja imam ženu i dvoje djece, od toga živimo. Završio sam fakultet prije deset godina, nijesam zapošljen… Dok čekam sudski postupak, meni se to oduži, ode mi sezona. Mjesec i po dana smo čekali da se nešto riješi“, objašnjava Božović i dodaje:
„Desila se javna trgovina, gdje su se zakupci dogovorili ko će da odustane, na kraju i - ko će da dobije sto. Sam oglas je sporan, u javnom oglasu piše da se mogu prodavati novine, cvijeće, poljprivredni proizvodi. Možda ne ove godine, ali već sljedeće neko može iznijeti i krompir. Tu će se nešto morati promijeniti“, tvrdi Božović.
On kaže i da angažovao advokata, predao žalbu, koja je - odbijena. Tražio je i izuzeće predsjednice komisije.
„Moj advokat je tražio izuzeće predsjednice Komicije Mire Milić. Ista komisija protiv koje sam se žalio, odbila je moju žalbu sa licitacije“, objašnjava Božović.
Ostali zakupci tvrde da je Božović neregularno prišao stolu - dok je komisija, nakon otvaranja i čitanja ponude, upisivala u zapisnik iznose - uzeo svoju listicu, sa iznosom od 600 eura, potom dopisao jedinicu, kako bi dobio iznos od 1.600 eura. Komisija nije prihvatila ispravljeni iznos, jer su ga smatrali neregularnim.
Komunalna napisala prijavu: Predstavnici Komunalne policije, nakon dojave od strane zakupaca, izašli su na teren i napisali prijavu. Kažu, uklanjanje štanda nije u njihovoj nadležnosti.
„Komunalna policija je izdala prekršajni nalog, a nadležne inspekcije moraju sprovesti uklanjanje, mi nemamo tu nadležnost. Porodica Božović je postavila štand na mjestu na kojem to nije predviđeno“, objašnjava komunalni policajac Slavko Pavlović.
Kako tvrdi Pavlović proceduru uklanjanja sprovodi nadležna inspekcija, kojoj je proslijeđena informacija.
„Mi smo izdali prekršajni nalog, proslijedili im obavještenje da moraju nadležne inspekcije sprovesti postupak uklanjanja. Ako im treba asistencija komunalne policije, mi smo im na raspolaganju 24 časa“, poručuje Pavlović.
On objašnjava da su nadležne Komunalna inspekcija i Urbanisticko-građevinska inspekcija. Kako one nemaju svoje predstavništvo na Žabljaku, nadležna je inspekcija iz Pljevalja, kaže nam Pavlović.
Pljevljaci tvrde da nadležnost, ipak, nije njihova. Jer, kako dodaju, oni su zaduženi samo za objekte na teritoriji Pljevaljske opštine.
“Komunalna policija Opštine Žabljak je imenovanom izdala prekršajni nalog zbog počinjenog prekršaja koji se odnosi na prodaju bez odobrenja i na mjestu na kojem nije predviđena prodaja. Takođe je ovaj opštinski organ prijavu u vezi istog proslijedio na dalje postupanje Komunalnoj inspekciji Opštine Žabljak“, objašnjavaju iz Nacionalnih parkova.
Do štandova na licitacijama: Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore sprovelo je postupak po javnom pozivu, javnog nadmetanja za davanje u zakup lokacija u NP Durmitor u skladu sa Programom objekata privremenog karaktera za područje NP Durmitor za period od 2019-2023. godine. Postupak je sproveden nakon pribavljene saglasnosti Vlade Crne Gore za davanje u zakup državnog zemljišta, radi postavljanja privremenih objekata za turističko-ugostiteljske usluge.
Nakon sprovedenog postupka, Komisija je donijela Odluku o izboru ponuđača sa najpovoljnijom cijenom zakupa, na osnovu čega su zaključeni Ugovori o zakupu sa zakupcima.
“Pomenuti Božović koji je bio učesnik javnog poziva nije izabran za najpovoljnijeg ponuđača u sprovedenom postupku, tako da sa njim nije zaključen Ugovor o zakupu. Svojevoljno postavljanje štanda, suprotno je navedenoj proceduri”, objašnjavaju iz Nacionalnih parkova Crne Gore.
Postupak licitacije bio je „zatvorena koverta“, jer prethodnih godina, kad su bile licitacije, licitiralo se po pet-šest puta, a Nacionalnom parku stizale su nerealne ponude, od 300 eura, pa do čak 16.000. Božović se žalio na odluku Komsije, ali sve njegove žalbe odbijene su kao neosnovane. Nakon prijave zakupaca, Nacionalni park, tvrde, sproveo je sve što je bilo u njihovoj nadležnosti.
“Nakon nelegalnog postavljanja štanda na šetalištu Crno jezero, od strane Službe zaštite NP Durmitor je sačinjen Zapisnik o izvršenoj kontroli. Javno preduzeće je ovu dokumentaciju dostavilo na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima”, poručuju iz Nacionalnog parka.
Iz Nacionalnog parka objašnjavaju da je Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata, članom 202 b, propisano da je Komunalna inspekcija nadležna za sprovođenje mjera uklanjanja predmetnog privremenog objekta.
“Obavljanje turističko-ugostiteljskih djelatnosti mora se vršiti isključivo uz poštovanje svih zakonskih propisa koji regulišu ovu oblast, kao i da će se najenergičnije suprostaviti svim vidovima devastacije prostora u cilju očuvanja ukupnih vrijednosti ovih zaštićenih područja”, poručuju iz Nacionalnog parka.
Iz Direktorata za inspekcijske poslove, objašnjavaju da je u stvari izmijenjen Zakon:
„U petak je stupio na snagu novi zakon, po kojem je komunalna policija po opštinama nadležna za uklanjanje nelegalnih objekata“, objasnili su iz direktorata.